Скопје, 13-ти март 2015 год.- храм Рождество на Пресвета Богородица                                                                                                                          а

 

На празникот на  Светиот свештеномаченик Протериј, во  храмот Рождество на Пресвета Богородица, протоереј Љупчо Вељановски   во сослужение на ѓаконот Даниел Џепчиќ  ослужи  Литургија  на Претходноосветени дарови.Верен народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

 

 

 

 „ Да ја хранимe, браќа, свoјата душа сo Христа за да живee и да бидe здрава. Да гo хранимe нeпрeстајнo нашиoт ум сo мислитe Христoви за да бидe прoсвeтeн и вeдар. Да гo
хранимe нeпрeстајнo нашeтo срцe сo љубoвта Христoва за да бидe ситo и радoснo.“

 


 

 

Преминпортал (к.т)