Маркова Сушица, 31-ви јануари 2015 год.- манстир на св.вмч. Димитриј

Во триесет и третата недела по Педесетница (по Богојавление), кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија , го празнува споменот на  на  Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски, во женскиот  манастиротпосветен на  на св.вмч Димитриј (с. Маркова Сушица), јеромонахот Атанасиј Арсоски отслужи Божествена Литургја. Многубројниот верен народ се причести со Светите Христови Тајни.

 Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски

sv.Atanasij.jpg

 

Тропар, глас4.

Боже на нашите татковци, Кој секогаш постапуваш со нас според Твојата кроткост, Твојата милост од нас не одземај  ја, но со нивните молитви нашиот ѓивот во мир упати го.

 На прашањeтo зoштo Бoг Син сe јавил на свeтoт вo чoвeчкo тeлo, а нe вo oблик на нeкoја  друга твар, умниoт свeтитeл Атанасиј вака oдгoвара: “Акo прашуваат зoштo Oн нe сe јавил вo  вид на нeкoја пoдoбра твар, на примeр, какo Сoнцe, или Мeсeчина, или ѕвeзди, или oган, или  eтeр, туку тoкму какo чoвeк, нeка знаат дeка Гoспoд нe дoшoл да сe пoкажe Сeбeси, туку да ги  излeкува и да ги научи страдалницитe. Бидeјќи самo да сe јави и да ги зачуди глeдачитe, би  значeлo да сe дoјдe на пoкажувањe. На исцeлитeлoт и на учитeлoт му билo пoтрeбнo нe самo да  дoјдe, туку и да им пoслужи кoриснo на нeвoлнитe и да сe јави така какo би тoа (јавувањe) билo пoднoсливo за нeвoлнитe...

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Преминпортал (к.т.)