Тропар на светиот
преподобен Бенедикт
Нурсиски
14 март / 27 март

Угодниче на Христа Бога Бесмртниот,
свети оче Бенедикте,
славен подвижниче, велики ревнителе,
ангелски живот на земјата имајќи,
пример за воздржание на мнозина им постана,
моли се за нас ти свети прозорливче,
еден пред друг да се смируваме,
да потрпуваме, да простуваме и
по твоите свети молитви пред Христа
очистени да се претставиме. 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче

 

Тропар на
светиот отец
Теогност Киевски
14 март / 27 март

Откупен со крвта на Јагнето,
безазленост покажа кога и од своите беше предаден,
о Теогносте пастиру Божји,
животот во Христови раце полагајќи го,
се радуваше на секоја неволја
која службата твоја ја обременуваше.
Радувај се и за нас моли се
 слуго на Вечниот Живот. 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче

 

Тропар на Чудотворната
икона на Мајката Божја
Теодоровска
14 / 27 март
глас 4
Со доаѓањето на Твојата чесна Икона, Богоотроковице,
се зарадува денес од Бога заштитениот град Костром.
Како древниот Израил кон кивотот на Заветот,
притекнуваме кон изобразувањето на Твојот Лик
 и на Воплотениот од Тебе Бог наш,
за со Твоето Мајчинско при Него застапништво,
секогаш да посредуваш за сите кои
под сенката на Твојот Покрив прибегнуваат
да добијат мир и голема милост.


 
 Извор МПЦ-ОА

 

 Тропар на светиот преподобен
Евсхимон исповедник
14 март / 27 март

Покорувањето на духовите не го сметаше за висина,
 о Евсхимоне преподобен учителе,
туку поучувајќи се од Христа,
 на подвигот подвиг додаде
и со благодатта Негова на сите сѐ им постана,
упатувајќи ги спасоносните молби кон висините.
Радувај се исповедниче кој Иконата од вековите,
пред секого во вистината ја принесуваше
и за нас моли се во неа да останеме.

 

 Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче

Православен календар за 27/03/2021

ТРОПАР

Тропар (грч. τροπάριον, цсл. тропа́рь) е кратка црковна молитвена песна, настаната во доцниот стадиум на химнографијата. Тропарот ја содржи суштината на празникот за кој е напишан и во кој се прославува светителот; во Канонот, тропарот следи после ирмосот. Често се однесува и на аполитикион (грч. απολυτίκιον), или отпустителна химна преку која се опишува главната тема на богослужењето на денот, а со која се завршува Вечерната богослужба.

Богородичен (теотокион) е посебен вид на тропар, кој е посветен на Пресвета Богородица. Помали варијации во Богородичниот водат кон Крстобогородичен (ставротеотокион), посебен вид на тропар посветен на страдањето на Пресвета при распнувањето на Христос на Крстот, и како таков најчесто се користи во среда и петок, денови кога Црквата се сеќава на чесниот Крст Господов.

Понекогаш тропарот се користи како рефрен помеѓу читање на стихирите.од Псалмите, иако примарната функција во тој случај ја имаат стихирите.

Тропарник се нарекува една засебна целина во книга со тропари и кондаци, за секој ден на Црковната литургиска година.

ПреминПортал

2021 лето Господово

Од Верскиот календар:

Blagovestenie4.jpg

Преподобен Бенедикт

Роден е во Нурсиската област во Италија во 480 година од богати и угледни родители. Не се задржа долго по школите, зашто брзо увиде дека заради книшкото учење може да го изгуби „големиот разум на својата душа“. Од училиште излезе како „ ненаучен мудрец и разумен незнајко“. Побегна во еден манастир, каде прими монашки чин од монахот Роман и се повлече во една недостапна гора, па остана во една пештера трудејќи се околу својата душа повеќе од три години. Роман носеше леб и го спушташе со јаже од една стрмна карпа до влезот на пештерата на Бенедикт. Кога се прочу по околината, за да ја избегне човечката слава побегна оттаму. Беше многу суров кон себе. Еднаш кога го спопадна демонот на блудот, се соблече гол и се валкаше по коприви и трња сѐ дури не отстрани од себе секаква помисла на жена. Бог му даде многу духовни дарови: беше проѕорлив, исцелуваше болни, изгонуваше демони, воскреснуваше мртви, им се јавуваше на луѓето и на јаве и на далечина и во сон. Еднаш проѕре дека чашата со вино што му ја дале е отровна. Ја прекрсти и таа пукна. Устрои дванаесет манастири, во секој од нив по дванаесет монаси. Подоцна се создаде посебен ред на бенедиктинци, којшто и денес постои во Римската црква. Шест дена пред смртта нареди да го отворат неговиот гроб, кој беше подготвен отпорано бидејќи светителот го провиде својот крај. Ги собра сите монаси, ги посоветува и Му го предаде својот дух на Бога, Кому верно Му послужи во сиромаштија и во чистота. Неговата родена сестра Схоластика живееше во еден женски манастир и по примерот на својот брат и самата се подвизуваше тврдо и достигна големо духовно совршенство. Кога Свети Бенедикт ја испушти својата душа, двајца монаси, едниот на пат а другиот во една оддалечена келија, молејќи се видоа истовремено исто видение: пат од земјата до небото послан со скапоцени ткаенини и по страните осветлен со редици луѓе; на врвот од патот стоеше еден човек со неискажлива убавина и блесок, кој им рече дека патот за Бенедикт, кој Му е омилен на Бога, е подготвен. Од ова видение двајцата браќа дознаа дека нивниот игумен замина од овој свет. Свети Бенедикт се упокои во 543 година.

Свети Евсхимон, епископ Лампсакиски

Во времето на иконоборството претрпе гонење и затвор. Се упокои за време на царот Теофил иконоборец (829 г. – 842 г.).

Свети Теогност, митрополит Киевски

По потекло Грк. Преемник на Св. Петар Киевски. Многу страдаше во монголската орда од Џинибек. Неговите луѓе, Русите, го наклеветија кај монголскиот цар дека не плаќа кај царот никаков данок за својот чин. Кога царот го повика и го праша за тоа, тој одговори: „ Христос, нашиот Бог, Својата Црква ја искупи од незнабожците со Својата чесна крв. Зошто сега би им плаќале данок на незнабожците?“ Најпосле некако се ослободи и се врати дома. Се упокои во Господ во 1353 година.