ТРОПАРИ НА СВЕТИТЕЛИТЕ И ПРАЗНИЦИТЕ 

 

 Тропар на светиот
Христов свештеномаченик
Еротеј Атински
4 октомври / 17 октомвриО Еротее свет епископе,
Господ подари умиление на срцето твое,
Пресветата придружник на Нејзината свита те постави,
моли се за нас пастиру на овците словесни,
пред твоите страдања да се поклониме
и да не заборавиме дека во Бога едно треба да бидеме,
за да по твоите молитви добиеме спасение.

Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче

 

Тропар на преподобниот
Христов исповедник
Амон Египетски
4 октомври / 17 октомври

Пустината очи ти избистри аво Амоне свети,
а девственоста пат отвори кон Благодатта Христова,
подвиг на подвиг додавајќи, ангели привлече
да послужат на ревноста твоја,
од која плодови делеше со отците пустински, о подвижниче.
Сега за нас моли се Антониев сотрудниче,
ангелов собеседниче, по твоите молитви спасение да најдеме. 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче

Тропар на светиот
маченик Христов
Давикт и неговата ќерка
Калистенија
4 октомври / 17 октомври

Блажена си ти Калистенио, девственичке Христова,
на која Господ и подари татко благоразумен,
да те сочува и на Светлината предаде, а он
Давикт светиот, ја отфрли земната награда
и се приви кон нозете Христови,
добивајќи ја нетленоста на венецот маченички.
Молете се за нас вие кои пребивате во Вечната светлина.


 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча СлепчеТропар на светите
Христови маченици
Гај, Фавст, Евсевиј, Хермион
и други
4 октомври / 17 октомври

Го чествуваме споменот ваш свет пред Господа,
о, Гае и Фавсте, Евсевие и Хермионе,
кои учител имајќи во Дионисиј великиот,
во верата не се откажавте да бидете проповедници,
не плашејќи се од оние кои телото го убиваат.
Затоа венци маченички добивте,
и со слава небесна се закитивте,
од каде сега молете се за нашето спасение. 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче

Тропар на светиот
епископ Христов
Гуриј Казански
4 октомври / 17 октомври

Смирението твое Гурие свети,
те исполни со благодат Господова,
која во маките страдалнички светлина пројави,
надеж и вера во Бога да се засилат,
и тебе пастир Негов да те направи.
Радувај се молитвениче пред Христа Бога,
на оние кои во маките тебе те повикуваат,
радувај се епископе, и моли се мир во Црквата да царува. 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча СлепчеТропар на преподобниот
отец Павле припрости
4 октомври / 17 октомври

За цврст столб ја приви душата твоја,
О, Павле велики, а за уште поцврст бедем
срцето го приклони, волјата отсекувајќи ја.
Се оневести за стравот Божји,
и мудроста ја придоби со која Он те обдари,
во простота на верата, од која бесот согорува.
Моли се за нас тврдино несоборлива,
пред Христа Господа со Кого срце свое исполни.


 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче


Тропар на светиот
Христов преподобномаченик
Петар Капетoлијски
4 октомври / 17 октомври

Се искачи по скалилото на преподобието,
поминувајќи од сила во сила,
благодатен оче Петре, за на крај исповедник
Христов на вистината да постанеш.
Добивајќи венец маченички,
за нас спомни си ревносен исповедниче
милост пред Господа да најдеме за нашите души. 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче

Тропар на светиот праведен
Стефан Штиљанович
4 октомври / 17 октомври

На земјата премудро си стекнал слава,
богатството твое на Господа предавајќи го,
и Он меѓу небесните жители те насели.
Телото твое, светителу, на земјата го сочува нераспадливо,
зашто со целомудреност и чистота праведно си поживеал.
Затоа во твојата слобода, моли Го Господа
да нѐ спаси, свети Стефане. 
Извор МПЦ – ОА

Тропар на светиот
епископ Христов
Варсануфиј Тверски
4 октомври / 17 октомври

Го запозна ропството човечко,
и го отфрли служењето на гревот,
о, Варсануфие смирен слуго Господов,
благодатно облече риза на покајание,
и приведен беше од Христа за пастир на стадото Негово.
Награда ти станаа солзите, облекло сиромаштијата пред ближниот,
но богатство во Господа, Кој величание покажа на тебе
и Гуриј пастирот Негов. Затоа не престанувај
за нас да се молиш од Небесната висина.

 

 

Извор МПЦ – ОА
Манастир Св. Јован Претеча Слепче

Православен календар за 17/10/2020

ТРОПАР

Тропар (грч. τροπάριον, цсл. тропа́рь) е кратка црковна молитвена песна, настаната во доцниот стадиум на химнографијата. Тропарот ја содржи суштината на празникот за кој е напишан и во кој се прославува светителот; во Канонот, тропарот следи после ирмосот. Често се однесува и на аполитикион (грч. απολυτίκιον), или отпустителна химна преку која се опишува главната тема на богослужењето на денот, а со која се завршува Вечерната богослужба.

Богородичен (теотокион) е посебен вид на тропар, кој е посветен на Пресвета Богородица. Помали варијации во Богородичниот водат кон Крстобогородичен (ставротеотокион), посебен вид на тропар посветен на страдањето на Пресвета при распнувањето на Христос на Крстот, и како таков најчесто се користи во среда и петок, денови кога Црквата се сеќава на чесниот Крст Господов.

Понекогаш тропарот се користи како рефрен помеѓу читање на стихирите.од Псалмите, иако примарната функција во тој случај ја имаат стихирите.

Тропарник се нарекува една засебна целина во книга со тропари и кондаци, за секој ден на Црковната литургиска година.

ПреминПортал

2020 лето Господово

 Од Верскиот календар:

Esen.manastir1.jpg

Светиот свештеномаченик Еротеј    

Другар на Св. Дионисиј Ареопагит. Верата ја прими од Св. апостол Павле малку после Дионисиј. Подоцна овој апостол го постави за епископ Атински. Во времето на успението на Пресвета Богородица и Еротеј се јави во Ерусалим и учествуваше во погребот. Со своето Божествено пеење мнозина ги приведе кон срдечно умиление и се покажа себеси како маж вдахновен одозгора. Многу се потруди во делото на Евангелието, многубројни незнабожци ги обрати кон вистината, добро го управуваше своето словесно стадо, и најпосле заврши маченички за Христа, Кој[to му даде двоен венец во Царството Небесно: венец на јерарх и венец на маченик.

Преподобен Амон  

Родум Мисирец, а по знимање лозар. Неговите роднини го оженија против неговата волја, но тој не сакаше да живее со жена му како со жена, туку од првиот ден ја нарече сестра и ја посоветува заедно да си ја сочуваат девственоста заради вишните богатства на небесата. Потоа, по договор, жената основа женски манастир во нивниот дом, а Амон отиде во Нитриската пустина, каде што се предаде на пустински подвиг. Заради чистотата на срцето од Бога прими големи дарови на чудотворност и проѕорливост. Едни маж и жена му го доведоа нивниот побеснет син за да го излечи со молитва. Но Амон никако не сакаше. По долго навалување на родителите Амон рече: „Во вашите раце е болеста и здравјето на вашето дете. Вратете ѝ го на онаа вдовица (и ѝ го кажа името) волот што ѝ го украдовте и ќе ви оздравее синот. Ужаснати од оваа проѕорливост на светителот родителите веднаш го исповедаа својот грев и ветија дека штом ќе си отидат веднаш ќе го вратат украдениот вол. Тогаш Св. Амон Му се помоли на Бога и детето оздраве. Амон му беше близок другар на Св. Антониј Велики. Кога тој се упокои во Нитрија околу 350 година, Св. Антониј од својата келија ја виде Амоновата душа во висините и им рече на браќата: „Денес се престави авва Амон, еве, ја гледам неговата света душа како ја носат ангелите на небото“.


Преподобен Павле Препрости    

До својата шеесетта година живееше во светот како оженет човек. Кога ја затекна својата жена во грев, остави сѐ и отиде во пустината кај Св. Антониј, па се замонаши кај него. Иако беше прост и некнижевен, достигна такво духовно совршенство што ја гледаше душата на секој човек како што обичните луѓе ги гледаат човечките тела. Беше и голем чудотворец, па во некои случаи и го надмина Св. Антониј. Се упокои во длабока старост, во 340 година и влезе во радоста на ангелите.

  Свети Стефан Штиљановиќ

Деспот српски. Управувал со српскиот народ во многу тешки прилики, борејќи се храбро против Турците и Латините. Божји праведник и родољуб, овој прекрасен кнез може да се спореди со Св. Александар Невски или со Светиот крал Јован Владимир. Се упокои во почетокот на 14 век (според некои во 1515 г.). На неговиот гроб ноќе се појавуваше светлина, според која и се пронајдени неговите Свети мошти, кои долго време почиваа во Фрушкогорскиот манастир Шишатовац, па за време на Втората светска војна беа пренесени во Белград и положени во Соборната црква покрај телото на Св. кнез Лазар. Неговата жена Елена, откако ги виде нетлените мошти Стефанови и чудата што извираа од нив, се замонаши и се предаде на подвиг до смртта.