ТРОПАРИ НА СВЕТИТЕЛИТЕ И ПРАЗНИЦИТЕ  

Тропар на светиот
Христов свештеномаченик
Атиноген и неговите десет ученици
16 јули / 29 јули

Нема ученик поголем од својот учител,
но радоста учителска е потполна
кога ученикот го продолжи делото,
Христе Боже наш, Атиноген свети со своите ученици
како јагниња на клање беа испратени,
а од нивните усти се излија зборови благодарни,
прими нé Боже и нас по нивните молитви
како ученици и исповедници на Љубовта.

Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче


Тропар на светиот
Христов маченик
Антиох лекар
16 јули / 29 јуни

Верата која планини поместува,
молитва изроди кон Господа:
идолите во прашина осамнаа,
лагите ја исушија устата своја,
светлината Христова заблеска и мноштво кон Бога
притекнаа о Антиохе свети мачениче.
Слава Ти Христе Боже што по неговите
 молитви свети нѐ приведуваш кон покајание. 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче

Тропар на светиот
маченик Христов
Атиноген
16 јули / 29 јуни

Пламенот на верата од срцето твое
бликна о, Атиногене свети мачениче:
светлино тивка на светата слава...
и ја зали вселената со славословие по Бога,
а тебе благодатно двоен венец ти исплете,
кој како палатка за молитва пред Христа послужи
од каде сега моли се да се спасат нашите души. 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча СлепчеТропар на светата
девственичка и маченичка Христова
Јулија од Корзика
16 јули / 29 јули

Светла гулабице Христова,
Јулијо маченичке, Небесата денес торжествуваат
и народот верен се радува славејќи го чесниот спомен:
на онаа која Христа ради, верата ја исповеда спасоносна,
на онаа која за Христа ја сочува девственоста во царството на вечноста,
на онаа која сега со солзи непрестани за нас се моли.
Господи слава Ти!


 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча СлепчеТропар на светиот
Христов маченик
Киријак џелат
16 јули / 29 јули

Молитвите на Антиох свети,
ги очистија рацете твои, о Киријаче свети мачениче,
и ти подигнувајќи ги кон небото,
Бога Го повика и призна како Единствен пред луѓето,
и со мачеништвото твое го изми гревовното тело,
крштевајќи се во крвта своја.
Радувај се сега и за нас моли се
пред Оној Kој гревовите ги простува. 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча СлепчеТропар на светите
Христови маченици
Павле, Валентина и Теа
16 јули / 29 јули

Облагодатени сестри Валентино и Теа,
со мачеништвото ваше вечноста ја добивте,
и Христа Го исповедавте, молете се за нас
со братот Павле молитвеникот,
кој непријателот го засака просејќи
 за него милост од Бога,
и темнината не ја опфати светлината туку:
победи вистината Христова.

 


Извор МПЦ – ОА
Манастир св. Јован Претеча Слепче

 

 

  

 

 

ТРОПАР

Тропар (грч. τροπάριον, цсл. тропа́рь) е кратка црковна молитвена песна, настаната во доцниот стадиум на химнографијата. Тропарот ја содржи суштината на празникот за кој е напишан и во кој се прославува светителот; во Канонот, тропарот следи после ирмосот. Често се однесува и на апокалиптик (грч. απολυτίκιον), или отпустителна химна преку која се опишува главната тема на богослужењето на денот, а со која се завршува Вечерната богослужба.

Богородичен (теотокион) е посебен вид на тропар, кој е посветен на Пресвета Богородица. Помали варијации во Богородичниот водат кон Крстобогородичен (ставротеотокион), посебен вид на тропар посветен на страдањето на Пресвета при распнувањето на Христос на Крстот, и како таков најчесто се користи во среда и петок, денови кога Црквата се сеќава на чесниот Крст Господов.

Понекогаш тропарот се користи како рефрен помеѓу читање на стихирите.од Псалмите, иако примарната функција во тој случај ја имаат стихирите.

Тропарник се нарекува една засебна целина во книга со тропари и кондаци, за секој ден на Црковната литургиска година.

ПреминПортал

2020 лето Господово

 Од Верскиот календар:

Светиот свештеномаченик Атиноген, епископ Севастиски во Ерменија

Живееше во еден манастир близу градот со десетмина ученици. Во времето на Диоклецијан во Севастија дојде Филомарх, лут мачител на христијаните. И ги испофаќа и уби мнозина христијани од градот. Кога тој Филомарх ги виде Атиноген и неговите ученици, му рече на Старецот да им принесат жртви на идолите за да не загинат како што пострадаа другите христијани. Атиноген му одговори: „О мачителу, тие што ги нарекуваш загинати не се загинати, туку на небото ликуваат со ангелите.“ Се памети трогателна глетка со една срна, којашто порано се хранела од рацете на Атиноген, а кога го видела во неволја, притекнала кај него и пролевала солзи. И горските ѕверови имаа повеќе сострадалност кон Христовите маченици отколку незнабожците. После тешки мачења, при коишто ангел Господов ги ублажуваше мачениците, сите беа убиени со меч: најпрво свештениците и сотрудниците на Атиноген, а потоа и самиот Атиноген. Во небесната татковина се преселија во 311 година.

 

Светата маченичка и девица Јулија

sv.Julija.Kartagenska.jpgРодум од Картагена, од прочуен род. Кога Персијанците ја покорија Картагена, многуброен народ беше одведен во ропство. Беше фатена и заробена и Света Јулија и му падна во рацете на некој трговец во Сирија. Трговецот беше незнабожец. Кога виде дека Света Јулија е христијанка, ја советуваше да се откаже од Христа и да стане едноверна со него. Јулија никако не се согласуваше со тоа. Па бидејќи беше верна и добра во служењето, трговецот ја остави и не ѝ додеваше повеќе за верата. Еднаш тој натовари кораб со стока, ја зеде со себе Јулија и тргна во далечни краишта по трговија. Кога пристигнаа на Корзика, се падна некој незнабожечки празник, а Јулија остана на коработ плачејќи од жал што многубројни луѓе живеат во глупава заблуда и не знаат за вистината. Но незнабожците некако дознаа за неа, ја извлекоа од коработ и иако нејзиниот господар им се противеше, почнаа страшно да ја мачат, ѝ ги отсекоа градите и ги фрлија на еден камен, а потоа ја распнаа на крст. Тогаш Јулија Му го предаде својот дух на Господ. Ангел Божји им ја објави нејзината смрт на монасите на блискиот остров Маргарита (или Горгона) и тие дојдоа и чесно го погребаа телото на маченичката. На гробот на Света Јулија се јавуваа многубројни чуда. Таа пострада чесно во 6 век. После многу години верните посакаа да изградат нова црква во чест на Света Јулија на едно друго место, бидејќи старата црква остаре и пропадна. Но ноќта наспроти денот кога сакаа да го положат темелот, граѓата за црквата со невидлива рака беше пренесена до старата црквичка. Во недоумение луѓето повторно ја пренесоа граѓата на новоизбраното место, но пак се случи истото: материјалот се врати на местото кај старата црква. Од ова сите разбраа дека Света Јулија не сака да ѝ ѕидаат црква на друго место, па ја срушија старата црквичка и на тоа место подигнаа нова.

Петанесет илјади Свети маченици

Убиени со меч за верата во Христа во Персија.

Светиот маченик Атиноген

Составувач на вечерната песна „Светлино тивка“. За Христа убиен во оган, се удостои со вечната слава во Царството Божјо.

Споменот на шесте Вселенски Собори

Овој заеднички спомен на првите шест Собори се врши во недела, меѓу 13 и 19 јули.