логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

монах Пимен

Кога ќе дојде антихристот и ќе посака да ти стави печат, тој нема да посака просто да ти стави еден печат, за да можеш да продаваш и да купуваш, туку ќе посака да го заземе местото на Христос во твојот живот, за да биде тој на местото на Христос. Нема да посака од тебе просто да ти стави печат. Ќе посака од тебе да го отфрлиш Христос како Бог и да го примиш него како бог. Кој бара денес од тебе такво нешто? И зошто се крева таква паника? Кој ви кажа, дека ако ви дадат нешто, во кое тајно ќе присуствува бројот 666, тоа ќе значи дека сте се откажале од Христос и сте тргнале со антихристот? Впрочем, ако еден политичар од атеистичка партија стане претседател и тајно да му ставиме крст на неговиот грб, што ќе означува тоа – дека тој е христијанин? Не знае, не почувствувал дека носи крст, и што сега, тој станал христијанин? Всушност, истото тоа го тврдат и оние кои велат, дека ако земеш нешто, кое тајно го содржи бројот 666, си се одрекол од Христос. Не е така. Ќе се одречеш од Христа, кога ќе речеш: „Го примам печатот, станувам твој следбеник и се одрекувам од Христос“. Сѐ уште никој не побарал од нас нешто слично.

Да внимаваме. Тоа се две крајности, а крајностите се од ѓаволот. Не нѐ интересира печатот на антихристот, затоа што, кога се крштеваме, преку рацете на свештеникот, преку таинството на Црквата, Христос нѐ запечатува со свето миро и го имаме печатот на Светиот Дух. Оставете ги следбениците на антихристот да го примат нивниот бог и нивниот печат. Ние го направивме нашиот избор. Зошто да го гледаме и да го истакнуваме толку многу тоа, кое се зборува во Откровението – дека антихристот ќе става печати? Сите кои го сеат тој страв, го премолчуваат кажаното во Откровението – дека Божјите слуги ќе бидат запечатени на челата, така што да не бидат повредени, да не бидат во опасност. Ангелите им ставаат печат на христијаните, за да не бидат во опасност. Сте го чуле ли некогаш ова? А ако сте го слушнале, тогаш колку пати? Споредете колку пати сте чуле за печатот на антихристот и колку пати ова:

„И видов друг ангел како се подигаше од исток, кој имаше печат на живиот Бог. И тој извика со висок глас кон четирите ангели, на кои им беше дадено, да ја растурат земјата и морето, велејќи: Не пакостете ѝ на земјата, ниту на морето, ниту, пак, на дрвјата, додека не им ставиме печат врз челата на слугите на нашиот Бог!“ (Откр. 7,2-3)

Некој ви го кажал ли ова? Разбирате ли сега дека ќе постои нешто болно во целата таа приказна со печатот на антихристот? Какви христијани сме? Веруваме ли во Христос? Ако веруваме, тогаш ќе поверуваме и на зборовите кои Он ни ги кажува: „Нема да ве оставам сираци, нема да ве оставам сами, Јас сум со вас до свршетокот на светот!“ Ако ова беше измама и не важеа овие зборови, воопшто не треба да сме христијани. Ако го примаме Него како Бог и Неговото слово – како слово кое спасува, ќе го примиме и ова.

Авторот е монах во скитот Лакос, Света Гора
Превод: Свештеник Јани Мулев
Извор: Ортодоксија и ортопраксија

 

https://bigorski.org.mk/slova/pouchni/za-bozhjiot-pechat-i-znakot-na-dzverot/

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1262
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1461
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1328
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »