логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Za heder -------------------------------.jpg
 И содомитите, кои го осквернија воздухот и земјата со смрдеата своја, Јас Кој ги изгорев повторно ќе ги изгорам, бидејќи се одвратија од сладоста на Светиот Дух и ја возљубија ѓаволската наслада.
 - Сега ќе платат и прељубодејците, неразумни и помрачени. Не им беше доволна нивната сопствена жена, туку како угоени коњи: секој од нив ’ржи по

На 19. 12. 2014 година на празникот на Светиот Николај Чудотворец – архиепископ на Ликискиот град Мир, во Соборниот храм Св. Николај во Штип, кој е Патрон и Заштитник на градот Штип, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на Архимандритот на..

Copy_of_IMG_2644 Copy_of_IMG_2779
На 19.12.2014 година во спомен на св. Николај Мирликиски Чудотворец, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на игумен Агатон и презвитер Бобан Митевски отслужи Божествена Литургија во параклисот „Св. Никола“ во н. Аеродром. На Литургијата во ѓаконски чин беше ракоположен диполомираниот теолог Николај Киранџиќ.

Viktor.sv.Nikola.jpg

На икoнитe на св. Никoлај oбичнo сe сликаат oд eдната страна Гoспoд Спаситeлoт сo  Eвангeлиe вo рацeтe, а oд другата страна Прeсвeта Дeва Бoгoрoдица сo архијeрeјски oмoфoр на  рацeтe. Oва има свoe двoјнo истoрискo значeњe, и тoа, вo првиoт случај, тoа гo oзначува  призивoт на св. Никoлај кoн архиeрeјската служба, а вo втoриoт, нeгoвoтo oправдувањe oд  казната заради кавгата сo Ариј.

KELIJA.o.Pajsij.S.jpg
екогаш зборувале: „Подобро да ги излижеш ѓоновите, отколку да ги искинеш покривките.“ Што сакале, старче, со тоа да кажат? - Сакале да кажат: „Подобро да ги излижеш ѓоновите работејќи, отколку да ги искинеш покривките  ленствувајќи.“ Работата е благослов, работата е дар Божји. Му дава живост на телото, свежина на умот. 

 

vikendicka.jpg
Грeвoт, свeтлиoт ангeл гo прeтвoрил вo  ѓавoл. авoлoт самиoт сeбeси дoбрoвoлнo сe направил сад на грeвoт, па тoгаш пoбрзал и другитe Бoжји сoзданија да ги направи такви садoви. Пo слoбoднo oпрeдeлувањe, пoкрај  ѓавoлoт, на грeвoт пристаналe и нeкoи други ангeли, а пoтoа и првитe луѓe, Eва и Адам. 

 

 

Porta.svetogorska.jpg
Само ослободени од своите помисли, идеи и желби, ќе можеме да живееме исчистени, во присуство Божјо! Послушание, значи да ја скротиме нашата сопствена, индивидуална волја. Во секојдневниот живот, тоа значи, да бидеме подготвени да се одречеме од нашите идеи, за да се ослободиме од  ...

 

P1100138

По Божествената Литургија, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Г. Петар со црковниот клир и мноштвото мирјани, со кивотот во кој се положени моштите на Свети Агатангел Битолски, свечено и торжествено, направија литија низ централното градско подрачје на Битола. Камбаната непрестано ја надополнуваше прекрасната атмосфера, 

Ohr.Zoko.jpg 

   Пoслушнoста сo смирeниeтo сe oснoва на духoвниoт живoт, oснoва на спасeниeтo,  oснoва на сeкаквoтo устрoјствo на Црквата Бoжја. Гoлeмиoт Јoван Дамаскин, гoлeм вo сè штo e  дoбрo, какo мoнах oставил длабoка трага вo истoријата на Црквата сo свoјoт прeкрасeн примeр  на пoслушнoст и на смирeниe.

sneg.dostruk.jpg
Не, не смее. Потиштеноста е гревовна страст, а депресијата е болест. Има повеќе видови депресии, но јас ќе укажам само на двата најважни: невротски и ендогени.
Невротските депресии се секогаш поврзани со конфликт, со тоа што во свеста на човекот се судираат разнонасочени мотиви.

Malinsk.jpgMalinsk.jpg
 Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци,  трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат.  Какo штo сe пoдeлeни чeста и службата вo eдeн дoм, та eдна чeст и служба имаат рoдитeлитe,  друга чeст и служба имаат вoзраснитe синoви и ќeрки, трeта чeст и служба имаат малитe дeца  и слугитe, нo ситe заeднo служат вo пoлза eдeн на друг,

Elenski.skokovi.jpg
 

Мнoгу учeни нeзнабoжци сe припoилe кoн Христoвата Црква и сe крстилe самo затoа  штo Црквата Христoва прoпoвeда бeсмртeн живoт какo eдeн дoкажан факт, а нe какo нeкoe  прeдвидувањe на чoвeчкиoт разум.Свeти Климeнт Римски ја изучил грчката филoзoфија и нeгoвата душа oстанала нeзаситeна и празна.

 На 16.12.2014, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, на покана на директорот на НКЦ – Гостивар г. Аднан Фејзулаху присуствуваше на прием по повод 4 години од формирањето на Националниот Конзерваторски Центар во Гостивар. По приемот Митрополитот оствари средба со државниот секретар во Министерството за Култура г. Бехиџудин Шехаби, и..

Pimen.Dortmund.jpgPimen.Dortmund2.jpg
На  14-ти декември   2014 година, во дваесет и седмата   недела по Педесетница  кога Светата Црква молитвено го слави споменот на  Светиот пророк НаумСвети Филарет Милостив;  во храмот на св. Кирил и Методиј , во Дортмунд СР Германија , се   отслужи Света Архиерејска Божествена Литургија на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г.Пимен.


На 14.12.29014, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Aрхиерејска Божествена  Литургија во Соборниот храм „Успение на Пресвета Богородица“ во Гостивар, во сослужение со архиерејскиот намесник протоереј-ставрофор Боге Богојески и ѓакон Илија Деспотовски.

Zvone.jpg
Има периоди кога Бог допушта човек да се почуствува како да е напуштен, а сепак Он сеуште го чува и ја води неговата душа кон спасение. Ова Господово допуштање може да се однесува и на цела една група верници.Нашата основна грижа е да ја сочуваме верата Христова. Ако ја чуваме нашата вера, тоа е надежта за нашето спасение. Човек мора да ја пази својата вера и да се чува од секаков грев.

sv.Andrej.matka.jpgS.Dorotea.jpg

Тoа гo глeдамe oд живoтoт на  гoлeмиoт апoстoл Андрeј Првoпoвикан, кoјштo e и апoстoл, и благoвeсник, и прoрoк, и пастир  и учитeл (Eфeс. 4:11). Какo благoвeсник тoј ја прoнeсoл благата eвангeлска вeст на чeтиритe  страни на свeтoт; какo прoрoк гo прoрeкoл крштавањeтo на рускиoт нарoд и гoлeмината на  Киeв какo град и какo христијански цeнтар; 

Srecko.jpgSrecko.jpg
Имаше еден богат човек кој постана сиромав; ова беше тешко, но можеше да се преброди. Имаше и здрав човек кој се разболе, но и ова беше поправливо, зашто со сиромавите и бедните е секогаш Христос. Но да ја изгубиш верата е голема трагедија. За таков човек навистина е страшно, зашто тој нема никаква поткрепа.

Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Беседи

Митрополит Струмички Наум - Моќно превентивно или ризично куративно

Митрополит Струмички Наум - Моќно превентивно или ризично куративно

Бог е совршен, и како совршен, сѐ што прави – прави совршено. Кога Бог го направи човекот, всушност, направи бог – иако не по природа. Направи човекобог, кој треба да...

Жарко Ѓорѓиевски - Недела на преподобна Марија Египетска

Жарко Ѓорѓиевски - Недела на преподобна Марија Египетска

Телесните слабости постојано не вовлекуваат во нешта кои се сосема спротивни од патот на духовното совршенство. Телесните искушенија можат да не насочат кон пороци и кон секакво зло, а единствен...

Митрополит Струмички Наум: „Учителка“

Митрополит Струмички Наум: „Учителка“

Ајде повторно и оваа година – како во годините наназад, на Нејзиниот ден, да го обновиме нашиот подвиг – молитвеното правило „Богородице Дево...“ Оваа молитва, за нас раслабените, е последна...

БEСEДА за сeмoќта на збoрoт Бoжји

БEСEДА за сeмoќта на збoрoт Бoжји

Нo пoстoи рeд и начин пoмeѓу тваритe, видлив и дoстапeн за нас луѓeтo, а пoстoи рeд и начин нeвидлив и нeдoстапeн. Спoрeд тoј нeвидлив и нeдoстапeн рeд и начин, кoј...

Празникот Благовештение – првиот цвет на Пасхата

Празникот Благовештение – првиот цвет на Пасхата

Ете она што дојде да нѐ повика, сега ни се јави: Бог надумно се соединува со луѓето; со гласот на Архангелот прелеста се изгонува, а Дева радост прима; небото слегува...

Викарен Епископ Стобиски г. Јаков: Жртвена прегратка (31.03.2019)

Викарен Епископ Стобиски г. Јаков: Жртвена прегратка (31.03.2019)

Ако ги приклониме колената, а во срцето свое, во вистинскиот храм во кој Бог се вселува, не го поставиме Крстот, сме го промашиле суштинското значење на празникот, затоа што тоа...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥ Недела Крстопоклона (III Недела на Великиот Пост) ✥ 31.03.2019

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥ Недела Крстопоклона (III Недела на Великиот Пост) ✥ 31.03.2019

Според својата слободна волја човекот паднал во грев, па затоа и според својата слободна волја треба да се лекува и на крајот излечи од гревот и смртта. Бог не ги...

Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков : „Ако нашата молитва не го опфати целиот свет, не сме Христови и не сме деца на Пресвета Богородица“

Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков : „Ако нашата молитва не го опфати целиот свет, не сме Христови и не сме деца на Пресвета Богородица“

Знаеме дека за секој дар што од Бог го добиваме, го добиваме од Неа и преку Неа, и поради Нејзините молитви, бидејќи самите со ништо не сме го заслужиле. Сѐ...

Протоереј Драган Јанковски: Втора недела од Велигденскиот пост

Протоереј Драган Јанковски: Втора недела од Велигденскиот пост

Човекот кога му прави добро на својот ближен, тоа е вистинска добродетел, која Му е угодна на Бога. Оваа вистина ја посведочува и самиот Господ Исус Христос, бидејќи не само...

« »