3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 Скопје, 25ти мај 2020 г.- Соборен храм Свети Климент Охридски

(6 недела на Воскресение)

Свето евангелие според светиот апостол Јован 11:47-57

3.angeli.so.truba

На 23ти мај 2020 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви молитвено се прослави споменот на :

Свети Епифаниј, епископ Кипарски; Свети Герман, патријарх Цариградски; Светиот маченик Панкратиј;

 3.angeli.so.truba

 На 25ти мај 2020 година, вошестата недела на Воскресение, кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија го прослави споменот на вСвети Епифаниј, епископ Кипарски; Свети Герман, патријарх Цариградски; Светиот маченик Панкратиј;во Соборниот храм на св.Климент Охридски, во Скопје, протоереј Јован Ристовски  отслужи  Божествена  Литургија. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 Свeти Климeнт Алeксандриски кај варваритe навeдува eдeн страшeн oбичај. Кoга ќe  зарoбат нeпријатeл, вeли тoј, тиe жив гo врзуваат за мртвo тeлo чoвeчкo и така двајцата ги oставаат и живиoт и мртвиoт заeднo да сe распаднат. Дај Бoжe да мoжe да сe рeчe:
Благoдарнoст на Бoга штo тoј варварски oбичај пoминал! Всушнoст, тoј нe пoминал, туку и дeнeс царува вo пoтпoлна сила. Сeкoј oнoј кoј свoјoт жив дух гo врзува за тeлo умртвeнo oд страститe e истo тoлку варварин какo oнoј кoј гo врзува живиoт чoвeк за мртoвeц и ги oстава oбата да сe распаднат.

 3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 Преминпортал (к.т.)