image

image

 image 
На 02.08.2019 година, Св. пр. Илија – Илинден, преп.3 Пречистански нмч-ци, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение со  Митрополитот Европски г. Пимен,  и свештеници од Тетовско-гостиварската и Европската епархија богослужеа Света Златоустова Литургија во Лешочкиот манастир. На Литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По Литургијата беше отслужена панихида за сите паднати Илинденци и борци за слобода на Република Македонија.

image

 image

 image

 image

 image

 imageimage

 Извор: https://tge.mk/product/sv-pr-ilija-ilinden-1