Скопје, 18-ти јуни 2019 год.- Соборен храм на св. Климент Охридски

 

 

На 18ти јуни .2019 година, во вторникот од првата седмица по Педесетница , протопрезвитер Бранислав Стојанчов отслужи Божествена Литургија во Соборниот во Скопје. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. 

 

 

 Поука на денот: Свети Серафим Саровски
Овој пламенен дух што сите ние, верници христијани, Го примаме во Света Тајна Крштение, е запечатен со свети печати на Света Тајна Миропомазание, ставени врз главните делови на нашето тело, според одредбите на Црквата, бидејќи од тој момент нашето тело станува дарохранилница на благодатта за вечност... Оваа крштенска благодат е толку голема, овој извор на живот е толку неопходен за човекот, што не се одзема ни на еретик до часот на неговата смрт...

 

 

 

 

 

 

 Преминпортал (к.т.)

 

 Друго:

Акатист кон Пресвета Богородица, храмот на св.пророк Илија, Скопје