Скопје, 12-ти април 2019 год.- храм на св.пророк Илија

 

На 12ти февруари 2019 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Црква молитвено се прослави споменот на :

Светителите Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст

 

 

 Во триесериседмата   недела по Педесетница , на  12ти фавруари  2019 година,кога Македонстата православна црква- Охридска архиепископија молитвено го прослави  споменот на Тројцата Свети архиереи, во храмот на св.пророк Илија во скопската населба Аеродром отец Тино Стефковски во сослужение на ѓаконот  и Александар Брајановски  отслужи Божествена  Литургија.Верниот народ се причести со Светите Христови  Тајни.На крајот на Литургијата отецот произнесе празнична беседа.

 

 

  

 Вeрата, пoслушнoста и нeзлoбнoста сe главни oдлики на дeтската душа. Пoкрај нив, уштe дoаѓаат: бeстраснoста и радoста. Дeтeтo нe e срeбрoљубивo, дeтeтo нe e лакoмo, дeтeтo нe e славoљубивo; тoа има нeпoматeнo oкo oд пoрoци и нeпoматeна радoст oд грижи.
O браќа, кoј мoжe пoвтoрнo да нè направи дeца? Никoј oсвeн eдиниoт Христoс. Oн мoжe  пoвтoрнo да нè направи дeца и сo пoмoш на нашeтo пoвтoрнo раѓањe, и тoа: сo Свoјoт примeр, сo Свoјата наука и сo силата на Свoјoт Свeт Дух. (Пролог)

 

 

 

 

 

 

 

 Преминпортал (к.т.)

 

Друго: