логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Неодамна, излезе од печат новиот број на списанието „Премин“, кој е посветен на светиот апостол Павле. Поради обемноста на собраниот материјал, покрај минатото, и ова издание на „Премин“ е посветено на овој најчудесен апостол Христов.

„Неволјите и тешкотиите што апостол Павле ги поднесувал за проповедта ги сакал повеќе отколку што ние ги сакаме почестите; смртта ја сакал повеќе отколку што ние го сакаме животот, сиромаштијата повеќе отколку ние богатството; тагата повеќе отколку другите радоста, а молитвата за непријателот повеќе отколку другите молитвата против непријателот. Така, тој го преобраќал поредокот на нештата, или подобро кажано – ние сме го преобратиле, а тој го сочувал таков каков што го востановил Бог. Сето тоа прво е природно, а последното спротивно. Кој е доказот за тоа? Павле, кој бил човек, повеќе го барал првото отколку последното. Само едно било страшно и опасно за него – да не Го навреди Бог, и ништо повеќе; тој не копнеел по ништо друго, освен тоа да Му угодува на Бог; не велам не копнеел по ништо од сегашноста, туку не посакувал ништо ни од идноста. Не ми кажувај за градови, народи, цареви, војски, оружје, богатство и власт – тој тоа не го сметал дури ни за пајажина, туку замисли го она што е на небесата, па тогаш ќе ја увидиш силата на неговата љубов кон Христос“ (свети Јован Златоуст).

 

 

 

 


Содржина

 

1. Вовед: „Вие сте нашето писмо“

2. Житие: Свети апостол Тимотеј – најверниот сотрудник на апостол Павле

3. Зашто во себе го имаше она што е повисоко од сè – љубовта Христова / Свети Јован Златоуст

4. Дваесет и осма беседа / Свети Григориј Палама

5. Беседи / Митрополит Струмички Наум

6. Синови на Отецот Небесен / Епископ Полјански Јаков

7. Невозможна можност / јеромонах Тит

8. Разликите помеѓу луѓето – извор на заемна љубов / д-р Жан-Клод Ларше

9. Пустошење на човековата природа во Адам / Природно и противприродно /
игумен Арсениј Бока

10. Свети апостол Павле – континуитет на христијанскиот идентитет / о. Горан Стојчевски

11. Зошто е тешко да се прифати прошка од Бог? / Фредерика Метјуз-Грин
12. Where the Spirit of the Lord Is, There Is Liberty / St. Paul the Apostle

13. Осврт кон еклисиологијата на апостолот Павле / ѓакон, м-р Кирче Трајанов

14. Никита од Маронија – посебен поглед кон Западот / проф. д-р Георги Каприев

15. Репортажа Малта: По патеките на светиот апостол Павле... / м-р Панче Ќосев

16. Болеста е посета Божја (II дел) / проф. д-р Дмитриј А. Авдеев
17. Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици / Ивана Милева

18. Да не бидеме наивни / Татјана Петраке

19. Симболизмот на Рождеството Христово / Џонатан Пажо

20. За светоста на природата и за гревот кон неа / Крум Велков
21. Вести: Хиротонија на новоизбраниот Епископ Полјански г. Јаков

22. Сведоштва: „Глад“

23. Домашна аптека

24. Житија на сотрудниците на светиот апостол Павле (II дел)

25. Детско катче: Кромид, лук и пиперка / арх. Клеопа Илие
26. Нови изданија: „Житија на светиите“ за октомври
27. Поезија / Мики Делев

 

 

 

 

 

 

Извор: МПЦ-ОАВидео содржини

Икона на Мајката Божја Одигитрија

Ное 16, 2018
Помага при сите болести, лекува од најтешки болести, опседнатост од нечиста сила и ги штити малите деца.

Руски Светец Александар Свирски

Сеп 29, 2018
Рускиот светец Александар Свирски - мошти со бела боја и кожа стара повеќе од 500 години, како да е жив

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Беседи

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Од црковната историја сме сведоци дека многупати се појавиле раздори и несогласувања во Црквата, но никогаш Бог нè дозволувал тоа неразумие да надвладее. Уште во апостолско време, Посланието сведочи дека...

Епископ Јаков Полјански: „Денес дојде спасението на овој дом“

Епископ Јаков Полјански: „Денес дојде спасението на овој дом“

Многупати сум говорел дека живееме во карактеристично време. Не ги сакаме фанатизмот и апокалиптичниот дух во Црквата, ниту пак, да говориме дека живееме во последните времиња. За оној што живее...

 о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

За мене е подобра видливата убавина, отколку убавината изразена во зборови, претпочитам богатство, што е во рацете, отколку богатство вообразено на сон; сакам мудрост, која не сјае на зборови, а...

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

Токму тој конинуитет на овој христијански идентитет кој е спознаен и пренесен од Светите Отци во три степени според начинот на животот во Христа, очистување, просветлување и обожение се поврзува...

БEСEДА за тoа какo на Бoга му e најмил чoвeкoт и на чoвeкoт - Бoг

БEСEДА за тoа какo на Бoга му e најмил чoвeкoт и на чoвeкoт - Бoг

Љубoвта на хрстијанинoт, пак, би мeжeла да рeчe: “Ти, Гoспoди, ми даваш здравјe и тoа e дoбрo. Ти ја палиш свeтлината, пушташ дoждoви, сo грoм вoздухoт гo oсвeжуваш и тoа...

БEСEДА за таинствeнoтo Бoжјo Трoјствo

БEСEДА за таинствeнoтo Бoжјo Трoјствo

Вoдата и крвта гo прават тeлoтo, а духoт e дух. “Тeлoтo сака спрoтивни рабoти на духoт, а духoт – спрoтивни на тeлoтo” (Гал. 5:17), штo значи дeка нe сe eднo,...

СЛОВО НА СВЕТОТО БОГОЈАВЕНИЕ    на нашиот свет отец Јован Златоуст

СЛОВО НА СВЕТОТО БОГОЈАВЕНИЕ на нашиот свет отец Јован Златоуст

Христос се бори, а јас венец примам! Он војува против ѓаволот, а јас ја земам победата над ѓаволот! Он ја смачкува главата на змијата во вода, а јас како законски...

БEСEДА за нашата нeмoќ бeз Гoспoда Христа

БEСEДА за нашата нeмoќ бeз Гoспoда Христа

Нашиoт Гoспoд нeмал oбичај да збoрува прeувeличeнo. Ничии збoрoви вo свeтoт нe сe пooдмeрeни oд Нeгoвитe. Па кoга Oн вeли дeка бeз Нeгo нe мoжeмe да направимe ништo тoгаш тoа...

« »