логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Неодамна, излезе од печат новиот број на списанието „Премин“, кој е посветен на светиот апостол Павле. Поради обемноста на собраниот материјал, покрај минатото, и ова издание на „Премин“ е посветено на овој најчудесен апостол Христов.

„Неволјите и тешкотиите што апостол Павле ги поднесувал за проповедта ги сакал повеќе отколку што ние ги сакаме почестите; смртта ја сакал повеќе отколку што ние го сакаме животот, сиромаштијата повеќе отколку ние богатството; тагата повеќе отколку другите радоста, а молитвата за непријателот повеќе отколку другите молитвата против непријателот. Така, тој го преобраќал поредокот на нештата, или подобро кажано – ние сме го преобратиле, а тој го сочувал таков каков што го востановил Бог. Сето тоа прво е природно, а последното спротивно. Кој е доказот за тоа? Павле, кој бил човек, повеќе го барал првото отколку последното. Само едно било страшно и опасно за него – да не Го навреди Бог, и ништо повеќе; тој не копнеел по ништо друго, освен тоа да Му угодува на Бог; не велам не копнеел по ништо од сегашноста, туку не посакувал ништо ни од идноста. Не ми кажувај за градови, народи, цареви, војски, оружје, богатство и власт – тој тоа не го сметал дури ни за пајажина, туку замисли го она што е на небесата, па тогаш ќе ја увидиш силата на неговата љубов кон Христос“ (свети Јован Златоуст).

 

 

 

 


Содржина

 

1. Вовед: „Вие сте нашето писмо“

2. Житие: Свети апостол Тимотеј – најверниот сотрудник на апостол Павле

3. Зашто во себе го имаше она што е повисоко од сè – љубовта Христова / Свети Јован Златоуст

4. Дваесет и осма беседа / Свети Григориј Палама

5. Беседи / Митрополит Струмички Наум

6. Синови на Отецот Небесен / Епископ Полјански Јаков

7. Невозможна можност / јеромонах Тит

8. Разликите помеѓу луѓето – извор на заемна љубов / д-р Жан-Клод Ларше

9. Пустошење на човековата природа во Адам / Природно и противприродно /
игумен Арсениј Бока

10. Свети апостол Павле – континуитет на христијанскиот идентитет / о. Горан Стојчевски

11. Зошто е тешко да се прифати прошка од Бог? / Фредерика Метјуз-Грин
12. Where the Spirit of the Lord Is, There Is Liberty / St. Paul the Apostle

13. Осврт кон еклисиологијата на апостолот Павле / ѓакон, м-р Кирче Трајанов

14. Никита од Маронија – посебен поглед кон Западот / проф. д-р Георги Каприев

15. Репортажа Малта: По патеките на светиот апостол Павле... / м-р Панче Ќосев

16. Болеста е посета Божја (II дел) / проф. д-р Дмитриј А. Авдеев
17. Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици / Ивана Милева

18. Да не бидеме наивни / Татјана Петраке

19. Симболизмот на Рождеството Христово / Џонатан Пажо

20. За светоста на природата и за гревот кон неа / Крум Велков
21. Вести: Хиротонија на новоизбраниот Епископ Полјански г. Јаков

22. Сведоштва: „Глад“

23. Домашна аптека

24. Житија на сотрудниците на светиот апостол Павле (II дел)

25. Детско катче: Кромид, лук и пиперка / арх. Клеопа Илие
26. Нови изданија: „Житија на светиите“ за октомври
27. Поезија / Мики Делев

 

 

 

 

 

 

Извор: МПЦ-ОАПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Беседи

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Мојсеј влегол во тој облак и му било дозволено да разговара со Бога како пријател со пријател; му било дозволено да види како Бог поминува покрај него, сè уште без...

Митрополит Струмички Наум: Преображение, наше (18.08.2016)

Митрополит Струмички Наум: Преображение, наше (18.08.2016)

„Според православната црковна антропологија на Светите Отци, суштината на умот се наоѓа во срцето како духовен центар на човекот, а енергијата на умот преку  сетилата се расејува по светот. Насочувањето...

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Многу е важно правилно да разбереме и да ги запомниме зборовите на тропарот на великиот празник на Успението на Пресвета Богородица: „... По Успението не си го оставила светот, Богородице...’’.Нејзината...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Нашето одење во црква

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Нашето одење во црква

Ние можеме да се молиме за здравје и за сè друго што нам ни се чини дека е добро да бараме, но не смееме да очекуваме дека ако одиш во...

Митрополит Струмички Наум: ВО СТИЛОТ НА СВЕТИОТ ПРОРОК ИЛИЈА

Митрополит Струмички Наум: ВО СТИЛОТ НА СВЕТИОТ ПРОРОК ИЛИЈА

Сите сме жртви на суетата, помалку или повеќе. Забораваме дека гревот што го „препознаваме“ кај нашиот ближен, според Светите Отци, постои и во нас или е најчесто само наша проекција....

Митрополит Струмички Наум: „ВНАТРЕШЕН  и НАДВОРЕШЕН АВТОРИТЕТ“

Митрополит Струмички Наум: „ВНАТРЕШЕН и НАДВОРЕШЕН АВТОРИТЕТ“

Просто, сме станале верна копија на старозаветните Црква, храм и свештенство – во нивната изобличеност, со слични рестриктивни правила кон обичниот верник (сепак носител на царското свештенство) и со ист...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: За маченички етос

Викарен Епископ Јаков Стобиски: За маченички етос

Имаме можност да бидеме маченици Христови – во секоја минута, во секоја секунда од нашиот живот. Мачеништво е да се избориш со една лоша помисла, со помисла на завист, со...

Архимандрит Партениј Бигорски: Острастеноста – пат кон демоноопседнатост

Архимандрит Партениј Бигорски: Острастеноста – пат кон демоноопседнатост

Оваа состојба на демоноопседнатост не е некаков мит или обична приказна, или пак, средство за заплашување. Не, таа е реалност и постои. Колку и да се обидуваат некои да ја...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски

Викарен Епископ Јаков Стобиски

Не плашете се да страдате, оти човекот што се плаши да страда и да се жртвува никогаш нема да му објави војна на ѓаволот и на гревот, нема никогаш да...

« »