Скопје, 14ти јануари 2019 г.-храм на св.пророк Илија на празникот на:

Обрезание Господово;

Свети Василиј Велики;

Православна Нова Година.

Архиерејска Литургија на Св. Василиј Велики и Молебен по повод Новото лето Господово 2019.

 

 

На 14ти јануари 2019 година, во денот кога  МПЦ-ОА молитвено го празнуваше споменот на Обрезанието по тело на Господ наш Исус Христос,и Молебен по повод Новото лето Господово 2019, во храмот на св.пророк Илија, во Скопје, беше отслужена Литургија на светиот Василиј Велики, на која чиноначалствуваше поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, г.г. Стефан,во сослужение на свештенството од Скопската епархија.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Преминпортал (к.т.)