логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 

 

 

отец  Милан Ѓорѓевиќ:

Прекрасни пет дена служење Литургија еден по друг. Денес: Свети Стефан, слава на нашиот параклис. Полн храм, двајца свештеници, двајца ѓакони, еден куп радост. Се радува Свети Стефан и го моли Бога да им прости на оние што го каменуваат, на сите фарисеи и книжници, на сите што бараат раски во туѓите очи, а не ги гледаат гредите во сопствените. Бара прошка за сите нас, а семилостивиот Господ брза да ни ја даде. Останува само уште да посакаме да го примиме благословот Божји – оти Христос не спасува никого на сила. Тој стои на портите на нашите срца и моли да му отворме, небаре е некаков питач. Стои пред нас бедните така скрушен и кроток, а ние не Го ни забележуваме. Оти, си велиме, кај се чуло и видело Цар во јасли со стока бесловесна да се роди, столарски занает да учи, простите рибари за апостоли да ги прими, па згора на се – исмеан, измачуван, на крст распнат и погребан да биде?

А ете, ние христијаните токму на Тој и Таков Цар Му се поклонуваме и веруваме дека воскреснал, им се јавил на учениците, се вознел на небото каде оддесно на Отецот седнал, па Духот Свети што од Оца исходи ни го пратил и ни ветил дека пак како Судија на сите ќе дојде. Ете, Нему светиот првомаченик и архиѓакон молитва Му принесува – да не им ги зема за грев камењата и навредите на загубените, туку прошка да им даде, согласно образецот што Самиот Господ од Крстот му го оставил. На тоа ние, христијаните, денес се радуваме и Христа прославениот преку ангелоподобната служба Стефанова Го прославуваме. Затоа, да им е благословена Славата на сите православни семејства што го празнуваат Свети Стефан. Да им е честит именденот на сите што го носат името на архиѓаконот и првомаченикот, пред сите на нашиот Архиепископ Стефан – Бог да му дарува благоденствен и мирен живот, здравје и спасение и успех во секое добро дело. Слава Му на Бога за сите богољубиви луѓе што празнвуаат денес со нас. Бог да ги спомне сите во Царството Негово. Христос се роди!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Беседи

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

Пилат бил учeник сo свeтска мудрoст. А свeтската мудрoст нe дава сила туку влeва страв. Свeтската мудрoст нe ја пoддржува душата туку тeлoтo. Свeтската мудрoст нe влeва страв за душата...

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

Таму, на нeбoтo, e вистинскoтo Христoвo царствo и вистинскиoт Христoв живoт бeз примeси на грeв и смрт. Нo љубoвта на Синoт Бoжји кoн луѓeтo нашла дeка e пoпoтрeбнo да бидe...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

На секоја Литургија, ако ги слушате внимателно молитвите, оној дел што Црквата го нарекла и го доживува како анамнеза, сеќавање, е спомнување за сето она што Господ го направи за...

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

 Во денешново евангелско четиво Господ Исус Христос не упатува на три основни чекори: простувањето, постењето и безвременската награда која не очекува. И токму првиот чекор е простувањето: „Ако им ги...

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

Цeлoтo Eвангeлиe учи дeка трeба да сe oстави пoмалoтo заради пoгoлeмoтo, минливoтo заради нeминливoтo, лoшoтo заради дoбрoтo, eвтинoтo заради драгoцeнoтo. Кoга Eвангeлиeтo нe би вeтувалo пoгoлeми врeднoсти, тoгаш кoј би...

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Секој христијанин, своите напори може да ги насочува на разни активности во животот. Може да се труди во своето семејство, на работните места, во науката, во школството и на многу...

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Од црковната историја сме сведоци дека многупати се појавиле раздори и несогласувања во Црквата, но никогаш Бог нè дозволувал тоа неразумие да надвладее. Уште во апостолско време, Посланието сведочи дека...

Епископ Јаков Полјански: „Денес дојде спасението на овој дом“

Епископ Јаков Полјански: „Денес дојде спасението на овој дом“

Многупати сум говорел дека живееме во карактеристично време. Не ги сакаме фанатизмот и апокалиптичниот дух во Црквата, ниту пак, да говориме дека живееме во последните времиња. За оној што живее...

« »