Скопје,8ми јануари 2019- храм на св.пророк Илија

 

   


Во 33та недела по Педесетница (по Рождество), на празникот Собор на Пресвета Богородица, во храмот на св.пророк Илија, во скопската населба Аеродром,свештеникот Васил Крстовски во сослужение на ѓаконот Александар  Брајановски  отслужи Божествена Литургија, на која верните се причестија со Светите Тело и Крв Христови.

 


Таа Го роди како Богочовек, и прва ја доживеа сета полнота на Божеството, прва го доживеа сиот Рај, сите блаженства, сите богатства кои Бог му ги донесува на светот, го доживеа сето Евангелие на Господ Христос, го доживеа сиот Вечен Живот, сета Вечна Вистина, сета Вечна Правда.“
“Денес, втор ден Божик е Нејзиниот ден.“ -Ава Јустин Поповиќ:

 

 

 

 

 Преминпортал (к.т.)