На 24 декември 2016 година во Скопје во црквата на Рождество на Пресвета Богородица (во центар), со почеток од 9 часот, ќе се отслужи заупокоена Литургија и помен по повод трагичната смрт на Амбасадор на Русија во Турција Андреј Карлов, со која ќе чиноначалствува  Архиепископот Охридски и Македонски г.г.Стефан“.