логоFacebookTwitterYouTubeeMail

3.angeli.so.truba

Живееме во свет, во држави кои се одрекоа од Бога, кои исклучиво се занесени од самите себе (како и ние личносно), кои постојано се загрижени само за својата власт, сила, моќ и победа. Во тој свет како и да нема веќе место за Божјата љубов, Божјата светлина и Божјата радост. Но, ете, на тој единстевен ден, на Цветници, додека стоиме во преполните (??) цркви, пак и пак одекнува она исто царско: „Осана!„ и ние повторно си велиме на себе и на светот околу себе, и сведочиме: не умре, не исчезна, не исчезна од лицето на земјата царството Христово коешто засјаи силно тој ден во Ерусалим.“

 

- „Смислата на празниците„ - о. А. Шмеман

 

 

Избор од фб профил на

Горан Стојчевски

 

 

Април2020 лето Господово

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 831
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…