логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Никој не може да биде со Бога, ако не се смирува, ако не се презира самиот, ако не отстапи во нешто, ако не трпи загуби секој ден. Секојдневно понесувајќи загуби, лишување и бесчестност од другите, тоа е нашето опитно смирение, кое не' прави големи пред Бог и благословени во Господ.
Треба да го вкусувам смирението со лажица, повторно и повторно и често да се скрушувам. Само тогаш, кога не примам ништо од ближниот, кога го пазам своето достоинство, сакам да ме уважуваат, да ме сакаат, да ме бараат, да ме разбираат, одобруваат и признаваат, тогаш Бог не е со мене.

Старецот Емилијан Вафидис

 

26ти јануари 2020 лето Господово

Избор од фб профил на

Maja Beleva

 

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1030
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 995
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…