логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

bebinja.jpg

 За абортусот, кое дете да се одбере?

 Загрижена жена влегува кај својот гинеколог, со зборовите:
„Докторе, имам сериозен проблем и очајнички ми е потребна вашата помош. Моето бебе уште нема ни една година, а ја сум повторно трудна. Не сакам друго дете толку брзо.“
„Што сакате да направам?“, ја запрашал докторот.
„Сакам да ја прекинете мојата бременост. Сметам на Вас.“
Докторот малку размислил и одговорил:
„Имам подобро решение за за Вашиот проблем. Освен тоа и помалку е опасно.“
Жена се насмевнала, мислејки дека лекарот ќе го прифати нејзиното барање.
Тој продолжил:
„Гледајте, за да не мора да се грижите за две деца во исто време, ајде да го убиеме она што ви е во рацете. На тај начин ќе можете да се одморите пред да се роди другото. Ако веќе треба да убиеме едно, сеедно е кое ќе биде тоа, нели? Освен тоа нема никаков ризик за Вас, ако го убиеме она што е во Вашите раце.“
Жена извикнала:
„Не докторе! Ужас! Да се убие дете е злосторство!
„Се согласувам“ рекол доктор, „ ама мене ми се причини дека тоа не Ви смета, затоа Ви го предложив најдоброто решение.“
Докторот успеал да ја убеди мајката дека нема разлика помеѓу убиство на неродено и веќе родено дете. Злосторството е исто, само што многумина не се свесни дека детето веќе постои, живее, уште од самото зачнување!

  Извор: http://tvoebebe.com/INSPIRATIVNI-STORII/koe-dete

 

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1367
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1897
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1256
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…