логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Мир на тебе, почитуван…!

Што се однесува до внатрешниот поредок, ќе ти го кажам следново: не поставувај си себе големи задачи, не одредувај никакви рокови, туку секогаш и во сè воздржувај се од зло, од нарушување на надворешните и внатрешните заповеди и присилувај се да правиш добро, т.е. макар и со голем напор и борба; и труди се да постапуваш не како што ти сакаш, туку како што заповеда Господ во светите Свои заповеди. Не е напразно речено: „Царството небесно се добива со напор“. А ова е пропратено со уште нешто – „трпејќи жалости и болести“. Тебе те посетила големата Божја милост на Оној Кој не ја посакува смртта на грешникот.

Ти си пропаднал духовно, по смртта на тој пат те очекува бездната на адот. Советите не ги послуша зашто толку ти се силите. Потребно било некое моќно средство, за да те врати од погибелниот пат. Господ бил принуден тоа средство да ти го прати во вид на болест. Затоа немој да негодуваш на Бога, не бегај со духот, но благодари Му на Бога за милоста кон тебе и грижата за твоето спасение. Во Зборовите Божји (Светото Писмо) се вели: „Господ го сака секого, иако го кара, и го подучува секој син што го прима“. И така ти си му мил на Бога, не навредувај Го со својата неблагодарност и нарушување на Неговите свети заповеди.

За да се стекнеш со нерасеана молитва, треба да се смириш пред Бога и луѓето и многу да вежбаш. Без смирение човекот секогаш ќе биде расејан. Но, не бегај со духот и не очајувај, туку трпи, почекај, и сметај се себе за недостоен за какви било дарови. Навистина сме сите недостојни за каква било милост, па дури и да го призиваме Името Божјо!

Помолете се за мене и јас ќе си спомнувам за Вас. Потруди се! Не паѓај со духот, сè истрпи, за сè благодари Му на Господа!

Извор: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1189
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1734
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1151
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…