логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Пристигнал мудрецот на небесата и се сретнал со Ангелот.

– Како го помина својот живот на земјата? – прашал Ангелот.

– Јас постојано бев во потрага по вистината – одговорил мудрецот.

– Тоа е прекрасно – го пофалил Ангелот.

– А што правеше ти за да ја најдеш таа вистина, со што се занимаваше за да ја увидиш?

– Мудроста ја собирале луѓето и ја запишувале во книги, затоа јас многу читав – му одговорил мудрецот на Ангелот.

Ангелот се насмевнал.

– Небесната мудрост им се предава на луѓето преку религијата, затоа јас ги изучував книгите и посетував храмови – одговорил мудрецот.

Насмевката на Ангелот станала посветла.

– Јас патував, беседев, спорев со други мудри луѓе и во нашите спорови се раѓаше правдата и вистината.

Ангелот благонаклоно се насмевнал.

Мудрецот замолчел…

Лицето на Ангелот станало сериозно, а насмевката исчезнала.

– Направив нешто неправилно? – зачудено прашал мудрецот.

– Правилно е сето тоа што ми го кажа, но ти ништо не раскажа за Љубовта – одговорил Ангелот, замислувајќи се.

– Јас немав време за таа Љубов, затоа што бев во потрага по вистината – гордо одговорил мудрецот.

– Каде што нема Љубов, нема ни вистина… Длабоката вистина се раѓа само од длабока Љубов – тажно одговорил Ангелот и се сокрил…


Извор: Бигорски манастир

Лето Господово 2019

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1216
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1761
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1173
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…