логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Кондак, глас 8.
Богоблагодатна Дево, од твојот извор кој тече непрестајно, ти ми даваш вода од твојата благодат неискажливо. Затоа ти се молам тебе, која надумно Го роди Словото, пороси ме со благодатта, за да ти викам: Радувај се, водо спасителна!

 


Икос: Неосквернета Богородице, која Го роди Словото на Отецот, Кое пред вековите се роди нераспадливо, рашири ја мојата уста, Чиста, за да можам да те славам и да му ја принесам на твојот извор оваа пофалба, викајќи:

Радувај се, извору на радост непрестајна!
Радувај се, теку на неискажлива добрина!
Радувај се, ослободување од различни болести!
Радувај се, потопување на секакви страсти!
Радувај се, водо провидна, која верните ги правиш здрави!
Радувај се, благодатен брану, кој лекуваш различни болести!
Радувај се, чашо на животочна манна!
Радувај се, од Бога излеана бањо и нектару!
Радувај се, водо на премудроста, која го отстрануваш незнаењето!
Радувај се, омекнување на срцето, кое излева храна божествена!
Радувај се, пристаниште на изнемоштените!
Радувај се, ти која го гаснеш пламенот на болните!
Радувај се, водо спасителна!

 

 

Избор од ФБ страната на :

Светланка Трајчева 

12-ти април 2018 лето ГосподовоВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1044
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1005
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…