логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Nedela.na.bludniot.sin

НЕДЕЛА НА БЛУДНИОТ СИН


Песна 6


Ирмосː Во длабочината гревовна сум држан, Спасителу, и на морската шир брануван; но, како што од ѕверот го избави Јона, и мене од страстите извлечи ме, и спаси ме.


Длабочината на согрешенијата ме држи секогаш и бранувањето на гревовите ме потопуваː води ме кон пристаништето на животот, Христе Боже, и спаси ме, Цару на славата.


Богатството татково го потрошив неразумно и, осиромашен, се исполнив со срам, заробен од неплодни помисли. Затоа Ти викамː Човекољупче, смилувај се на мене и спаси ме.
Славаː Ослабен со глад од секакви добра и оддалечен од Тебе, Себлаги, смилувај се на мене кој сега се обраќам, и спаси ме, Христе, мене кој го пеам Твоето човекољубие.
Богородиченː Ти, која Го роди Спасителот и Господ Христос, удостој ме да се спасам јас, кој сум осиромашен од секакво добро, Дево чиста, за да ги пеам твоите величија.
Ирмосː Во длабочината гревовна сум држан, Спасителу, и на морската шир брануван; но, како што од ѕверот го избави Јона, и мене од страстите извлечи ме, и спаси ме.


Кондак, глас 3.
Од Твојата татковска слава се оддалечив безумно, на зло го потрошив богатството што ми го предаде. Затоа како блудниот (син) Ти се обраќамː Згрешив пред Тебе, Оче Штедар, мене покајникот прими ме и, како еден од Твоите наемници, направи ме.
Икосː Секој ден Спасителот  ни зборува, за да нè научи со Својот сопствен глас. Да слушнеме што вели Писмото (свето) за блудниот (син), и со вера да го подражаваме неговото добро покајание. На Оној што ги знае тајните на сите, со смиреност на срцето да извикамеː Ти згрешивме, Оче Штедар, и никогаш не сме достојни да се наречеме чеда како порано. Но, бидејќи си човек по природа, прими ме Ти и направи ме како еден од Твоите наемници.

 

За Преминпортал, подготви: Т.С.

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1041
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1002
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…