логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Литургија на Претходноосветените Дарови

 liturgija.svmakarij.jpgБожествената Литургија е празнична и радосна богослужба, тоа е служба на радост и веселба. Токму заради оваа радосна и торжествена особина на оваа богослужба, за време на Воскресниот пост, се служи само во сабота и недела но не и во останатите седмични денови заради великопосното покајно расположение.

 Сепак, за верните да можат да се причестуваат во текот на седмицата, многу древното и преубаво богослужение, Литургијата на Претходноосветените Дарови се служи само во текот на Воскресниот пост и тоа: секоја среда и петок во првите шест седмици: во четвртокот од петтата седмица, на Велики понедел-ник, вторник и среда. Може да се служи, исто така и во понеделник, вторник и четврток на 2, 3, 4, 5 и 6 седмица од Постот, ако во тие денови падне светител кој има Полиелеј или ако е храмов празник.
 Чесните Дарови не се осветуваат на оваа Литургија, но на претходната (обично неделна) Литургија.
 Пред светата Литургија на Претходноосветените Дарови се совршуваат Великопосните часови: 3, 6 и 9 со Изобразителната, додека самата света Литургија започнува со Вечерна.


Акатистна молебна служба
»Пофалба на Богородица«

 Акатистот е прекрасна песна на пофалба и благочестива посветеност на Мајката на нашиот Господ испеана во 626 Лето Господово во Богородичната црква во Цариград, во чест и благодарност заради  избавувањето и ослободувањето на Цариград од варварите.
 Се пее  во православни цркви во петок за време на првите пет недели на Великиот пост. Акатистот се состои од дваесет и четири строфи( 12 кондаци и 12 икоси) . Икос значи внимание или послушание

 Акатистот( Молебната служба) е поделена во четири дела; по еден дел се пее секој петок од Постот (Пофалба), а во петокот од петтата седмица, Акатистот се пее во целина. Се нарекува Акатист, или неседален, зашто верниот народ од љубов, предаденост и благодарност на Пресветата Богородица, за чудата кои ги направила, стоел за време на пеењето на целата Химна.

 

 Подготви: А.Л.

Посети:{moshits}Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1115
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1673
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1107
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…