логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Деновиве излезе од печат првиот том на зборникот „Хрватско-македонски книжевни и културни врски“, кој е резултат на истоимениот меѓународен собир чии организатори беа Филозофскиот факултет на Универзитетот во Риека и Институтот за македонска литература при Унивезритетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Собирот беше одржан во Риека во 2006 година, а публикувани се 25 трудови во кои се проследени книжевните и културни заемности од создавањето на писменоста, преку средновековието, деветнаесеттиот век до денешни дни.

Во обемниот зборник кој опфаќа 318 страници, поместени се текстови од Горан Калоѓера, Ѓорѓи Поп Атанасов, Илија Велев, Инес Срдоч-Конестра, Естела Банов-Депопе, Дарко Гашпаревиќ, Васил Тоциновски, Валентина Миронска-Христовска, Саша Лајшиќ, Ана Мартиноска, Маја Јакимовска-Тошиќ, Бранка Калоѓера, Наташа Аврамовска, Сањин Сорел, Давор Пискач, Мишел Павловски, Јелена Лужина, Александар Прокопиев, Јасмина Мојсиева-Гушева, Сања Тадиќ-Шокац, Африм Реџепи, Данијела Бачиќ-Карковиќ, Јосипа Лисац, Лилјана Макаријовска, Лорета Георгиевска-Јаковлева и Борјана Прошев-Оливер.

Издавач на Зборникот е Филозофскиот факултет на Универзитетот во Риека, а преводите од македонски на хрватски јазик се на Борислав Павловски, Ивица Баковиќ, Вирна Карлиќ и Саша Лајшиќ. Новиот том од Втората конференција, одржана во Охрид во 2007 година, чиј издавач е Институтот за македонска литература, ќе се појави во октомври годинава. (Н.П.)-Утрински весник

 

 

Фондот „Петре М. Андреевски“ се формира од архивска граѓа во ракопис, признанија, повелби, фотографии

 

Вчера во МАНУ со пригодна свеченост официјално беше основан фондот „Петре М. Андреевски“ со седиште во Архивот на МАНУ. Станува збор за ракописи, архивска граѓа, тетратки со романи во ракопис, фотографии..., кои се од непроценлива вредност за македонското литературно наследство. Овие материјали, кои од денеска ќе бидат заштитени во Фондот, се дел од огромното наследство што зад себе го остави бардот на македонската литература Петре М. Андреевски.

Материјалите вчера беа предадени во МАНУ од страна на семејството Андреевски, но и од донатори. Меѓу имињата кои беа споменати и кои присуствуваа на вчерашната свеченост се: писателот Милован Стефановски, поранешен директор на Градската библиотека „Браќа Миладиновци“, Танас Вражиновски, сопственик на издавачката куќа „Табернакул“, Илија Илоски, долгогодишен близок пријател на Андреевски, писателот Михаил Ренџов и други.

Свеченоста по повод формирањето на Фондот „Петре М. Андреевски“ се одржа во присуство на претставници на Македонската академија на науките и уметностите, а претседателот на МАНУ, академик Георги Старделов и академик Иван Катарџиев, потпишаа договор со претставници на семејството на академик Андреевски, со кој целокупниот материјал се отстапува на Фондацијата. Тој наскоро ќе се дигитализира и во таква форма ќе му биде вратен на семејството, додека оригиналите ќе останат во Архивот на МАНУ, во Фондот која го носи името на академикот Петре М. Андреевски.

„Станува збор за голем ден и значаен чин со кој неисцрпното творечко богатство на бардот на македонската литература ќе биде собран на едно место и заштитен од забот на времето“, рече академик Старделов. Од името на семејството Андреевски договорот го потпишаа неговите две ќерќи, кои го потврдија фактот дека огромното литературно наследство на нивниот татко во ракопис се должи на тоа што академик Андреевски, иако поседувал компјутер, бил љубител на рачно пишување. Речиси сите свои дела ги напишал на хартија, како што се гледа од граѓата, пишувал во тетратки, а некогаш и на парче весник. Така, на пример, се сеќава ќерката Деница, можеби најубавата поетска збирка „Дениција“ Петре ја напишал на парче весник, седнат на тросед наведнат над малото масиче во работната соба.

Фондот, меѓу другото содржи и архивска граѓа на Петре М. Андреевски и тоа: диплома за сценариото „Долненски гајдаџии-Порторож“, Рациново признание за книгите „Сите лица на смртта“ и „Неверни години“, диплома по повод 2 Септември - Денот на ослободувањето на Демир Хисар, за литература - наградите „Стале Попов“ за романот „Пиреј“ и за „Небеска Тимјановна“, наградата 11 Октомври за стихозбирката „Дениција“, наградата „Печалбарски денови-Вевчани“, наградите за литература на „Струшките вечери на поезијата“ од 1986 и 1982 година, наградата „Илинденски денови-Битола, Златна плакета од Драмски театар, Карикатура Екран, благодарница од Друштвото на писателите на Македонија за литература и награда „Арка“ за најдобра книга -„Последните селани“. Во Фондот ќе се најдат и повеќе тетратки во ракопис со славните романи „Тунел“, „Последните селани“, „Скакулци“, „Пиреј“, „Небеска Тимјановна“, недовршениот „Бежанци“... Во материјалите се поместени и 54 фотографии, како и еден албум со фотографии.

 Невена Поповска- Утрински весник

 

 

Повеќе артикли...


Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Мај 18, 2019

Доделени наградите „Златен був“ на 9. Филозофски филмски фестивал

Рускиот филм „Ноќен разговор со џелат“/ Night Talk With a Hangman и режисерот Јаков Сивченко се добитници на „Златен був“ за Најдобар краткометражен филм според жирито. Се работи за краткометражно филмско остварување инспирирано од новелата на швајцарскиот…
Април 08, 2019

Како може да им се помогне на оние кои размислуваат за самоубиство?

Според проценката на Светската Здравствена Организација во просек 1 милион луѓе умираат годишно како резултат на самоубиство. Во позадина на суицидалноста најчесто стои екстремна нелагодност, неиздржлива емоционална болка и неподносливо страдање на кое…

Светските научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија!

Мар 28, 2019 Друго од култура 490
Алшар е единственото наоѓалиште на талиум во светот. Tалиумот е цврст сив метал и е…

95 години од раѓањето на Вангел Наумовски – уметникот кој за Салвадор Дали беше „сликар од бајките“

Мар 24, 2019 Ликовна уметност 272
Со името на охридскиот сликар, кого Салвадор Дали воодушевено го нарече „сликар од…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Мар 07, 2019 Литература 253
Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот…

Беседи

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Но, слепиот човек прогледал дури во оној миг кога станал послушен на Божјата заповед и ја прифатил Божјата промисла за себе, која била поинаква за него, ако ја споредиме со...

Стефчо Беќарски:✥  ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

Стефчо Беќарски:✥ ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

 Духовното гледање претставува гледање на вистината. Вистината се состои во сфаќање на фактот дека сите ние сме грешни. Духовниот поглед се избиструва кога човекот ќе биде способен да ги открива...

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

Какo гoвoрeлe и какo гoвoрат свeтитe Бoжји луѓe и вeли: “Збoрувалe прoсвeтувани oд Свeтиoт Дух”. Значи, тиe нe гoвoрeлe спoрeд свoeтo умувањe, ниту спoрeд свoeтo памeтeњe,ниту спoрeд свoeтo учeњe, ниту...

За силата на смртта и на крстoт Христoв

За силата на смртта и на крстoт Христoв

Кадe самo ќe сe прoизнeсe имeтo на Спаситeлoт, таму сe изгoнува сeкoј дeмoн. Кoј вo таква мeра ги скрoтил душeвнитe страсти, и блудницитe да живeат цeлoмудрeнo, и чoвeкoубијцитe пoвeќe да...

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

“Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да...

БEСEДА  за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

БEСEДА за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

Каква e таа прeљуба штo ја направил Израилoт и Јудeја (т.e. израилскиoт и јудeјскиoт нарoд) сo камeн и сo дрвo? Тoа e пoклoнeниeтo на идoлитe oд камeн и oд дрвo....

БEСEДА за Христoвoтo oсвeтлувањe

БEСEДА за Христoвoтo oсвeтлувањe

Христoс e пoтрeбeн и на пoчeтoкoт и на крајoт. Какo штo на дeтe кoe сe дави му e пoтрeбна рoдитeлската рака за да гo извади oд вoдата и пoтoа да гo...

Милан Ѓорѓевиќ: Томина недела

Милан Ѓорѓевиќ: Томина недела

Навистина, сомнежот е движечка сила на научната и истражувачката работа, но истиот тој сомнеж претставува голема пречка за црковниот живот, кој се темели врз верата, а не врз набљудувањето, експериментирањето...

« »