логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Совети
(Писмо упатено на Шевирјов)
Н. В. Гогољ

Учејќи ги другите, се учиш и себеси. Во големите мои страдања и тешкотии, на кои им придојдоа уште и тешки душевни маки, бев принуден да водам интензивна преписка, каква никогаш до тогаш не сум водел. Како за инает, скоро сите луѓе со кои бев близок имаа во тоа време внатрешни потреси и преживувања. И сите по некој инстинкт ми се обраќаа за совет и помош. Тука ја запознав блиската сродност на човечките души меѓу себе. Само треба добро да пострадаш, и сите страдалници ќе ти станат блиски, и ќе знаеш што треба да им кажеш. И не само тоа; самиот ум се избиструва: ти стануваат познати дотогаш скриените состојби и боишта на човечката борба, и ти станува јасно на кој што му е потребно. Во последно време дури ми се случуваШе да добивам писма од луЃе кои мене ми се скоро потполно непознати, И на нив да одговарам онака како порано Што не можев. А јас, во суШтина, не сум нималку попаметен од другите луЃе. Познавам луЃе кои се неколку пати попаметни И пообразовани од мене, кои се во состојба да даваат совети неспоредливо покоросни од моите; но тие тоа не го прават, дури и не знаат како да го прават. Голем е Бог кој н# вразумува! А со Што н# вразумува? Па со истата болка од која ние бегаме и сакаме да & избегаме. Преку страдањето и болката одредено ни е да се здобиеме со зрно мудрост која не можеме да ја најдеме во книгите. Кој, меЃутоа, веЌе стекнал и едно од тие зрна, тој веЌе нема право да го крие од другите. Тоа зрно не е твое, тоа е Божја сопственост. Бог ти го даде; сите дарови Божји ни се даваат за да со нивна помоШ да им служиме на наШите браЌа: Бог заповеда секој момент да се учиме еден со друг. И така, не запирај, подучувај и давај совети! Но ако сакаШ тоа истовремено да ти донесе некаква корист, прави го тоа онака како Што јас мислам дека треба, и како Што си одредив себеси да правам секогаШ: секој совет и поука, на каков и да е човек да ги давам, макар и на човек со најнизок степен на образование, со кој не можеШ да имаШ ниШто заедничко, примени го во исто време и на себе, и истото Што си му го советувал, пос
оветувај си го и на самиот себе; истиот оној прекор кој си го упатил на друг, упати си го и на себеси. Верувај, с# ти се враЌа тебе, и јас не знам дали постои некој прекор со кој не би требало да се прекориШ себе ако внимателно гледаШ на себеси. Сечи со двосек меч! Ако ти се случи да се разгневиШ на некој, разгневи се истовремено и на самиот себеси, макар и затоа Што си се разгневил на друг. Прави го тоа непрестајно! НикогаШ не го тргај погледот од себе самиот. СекогаШ имај се за набљуден предмет себеси, пред сите други. Во тој поглед биди егоист! Егоизмот не е лоШа особина; на луЃето им беШе дозволено да му дадат такво скверно толкување, а во темелите на егоизмот лежела суШтествена вистина. Позанимавај се најпрво со себеси, а потоа со другите, биди најнапред самиот со чиста дуШа, а потоа грижи се другите да бидат чисти.
                                                                                                                        Н. В. Гогољ

 

Подготви: Михаила Поповска


 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Мај 18, 2019

Доделени наградите „Златен був“ на 9. Филозофски филмски фестивал

Рускиот филм „Ноќен разговор со џелат“/ Night Talk With a Hangman и режисерот Јаков Сивченко се добитници на „Златен був“ за Најдобар краткометражен филм според жирито. Се работи за краткометражно филмско остварување инспирирано од новелата на швајцарскиот…
Април 08, 2019

Како може да им се помогне на оние кои размислуваат за самоубиство?

Според проценката на Светската Здравствена Организација во просек 1 милион луѓе умираат годишно како резултат на самоубиство. Во позадина на суицидалноста најчесто стои екстремна нелагодност, неиздржлива емоционална болка и неподносливо страдање на кое…

Светските научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија!

Мар 28, 2019 Друго од култура 487
Алшар е единственото наоѓалиште на талиум во светот. Tалиумот е цврст сив метал и е…

95 години од раѓањето на Вангел Наумовски – уметникот кој за Салвадор Дали беше „сликар од бајките“

Мар 24, 2019 Ликовна уметност 268
Со името на охридскиот сликар, кого Салвадор Дали воодушевено го нарече „сликар од…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Мар 07, 2019 Литература 250
Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот…

Беседи

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Но, слепиот човек прогледал дури во оној миг кога станал послушен на Божјата заповед и ја прифатил Божјата промисла за себе, која била поинаква за него, ако ја споредиме со...

Стефчо Беќарски:✥  ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

Стефчо Беќарски:✥ ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

 Духовното гледање претставува гледање на вистината. Вистината се состои во сфаќање на фактот дека сите ние сме грешни. Духовниот поглед се избиструва кога човекот ќе биде способен да ги открива...

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

Какo гoвoрeлe и какo гoвoрат свeтитe Бoжји луѓe и вeли: “Збoрувалe прoсвeтувани oд Свeтиoт Дух”. Значи, тиe нe гoвoрeлe спoрeд свoeтo умувањe, ниту спoрeд свoeтo памeтeњe,ниту спoрeд свoeтo учeњe, ниту...

За силата на смртта и на крстoт Христoв

За силата на смртта и на крстoт Христoв

Кадe самo ќe сe прoизнeсe имeтo на Спаситeлoт, таму сe изгoнува сeкoј дeмoн. Кoј вo таква мeра ги скрoтил душeвнитe страсти, и блудницитe да живeат цeлoмудрeнo, и чoвeкoубијцитe пoвeќe да...

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

“Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да...

БEСEДА  за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

БEСEДА за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

Каква e таа прeљуба штo ја направил Израилoт и Јудeја (т.e. израилскиoт и јудeјскиoт нарoд) сo камeн и сo дрвo? Тoа e пoклoнeниeтo на идoлитe oд камeн и oд дрвo....

БEСEДА за Христoвoтo oсвeтлувањe

БEСEДА за Христoвoтo oсвeтлувањe

Христoс e пoтрeбeн и на пoчeтoкoт и на крајoт. Какo штo на дeтe кoe сe дави му e пoтрeбна рoдитeлската рака за да гo извади oд вoдата и пoтoа да гo...

Милан Ѓорѓевиќ: Томина недела

Милан Ѓорѓевиќ: Томина недела

Навистина, сомнежот е движечка сила на научната и истражувачката работа, но истиот тој сомнеж претставува голема пречка за црковниот живот, кој се темели врз верата, а не врз набљудувањето, експериментирањето...

« »