логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Совети
(Писмо упатено на Шевирјов)
Н. В. Гогољ

Учејќи ги другите, се учиш и себеси. Во големите мои страдања и тешкотии, на кои им придојдоа уште и тешки душевни маки, бев принуден да водам интензивна преписка, каква никогаш до тогаш не сум водел. Како за инает, скоро сите луѓе со кои бев близок имаа во тоа време внатрешни потреси и преживувања. И сите по некој инстинкт ми се обраќаа за совет и помош. Тука ја запознав блиската сродност на човечките души меѓу себе. Само треба добро да пострадаш, и сите страдалници ќе ти станат блиски, и ќе знаеш што треба да им кажеш. И не само тоа; самиот ум се избиструва: ти стануваат познати дотогаш скриените состојби и боишта на човечката борба, и ти станува јасно на кој што му е потребно. Во последно време дури ми се случуваШе да добивам писма од луЃе кои мене ми се скоро потполно непознати, И на нив да одговарам онака како порано Што не можев. А јас, во суШтина, не сум нималку попаметен од другите луЃе. Познавам луЃе кои се неколку пати попаметни И пообразовани од мене, кои се во состојба да даваат совети неспоредливо покоросни од моите; но тие тоа не го прават, дури и не знаат како да го прават. Голем е Бог кој н# вразумува! А со Што н# вразумува? Па со истата болка од која ние бегаме и сакаме да & избегаме. Преку страдањето и болката одредено ни е да се здобиеме со зрно мудрост која не можеме да ја најдеме во книгите. Кој, меЃутоа, веЌе стекнал и едно од тие зрна, тој веЌе нема право да го крие од другите. Тоа зрно не е твое, тоа е Божја сопственост. Бог ти го даде; сите дарови Божји ни се даваат за да со нивна помоШ да им служиме на наШите браЌа: Бог заповеда секој момент да се учиме еден со друг. И така, не запирај, подучувај и давај совети! Но ако сакаШ тоа истовремено да ти донесе некаква корист, прави го тоа онака како Што јас мислам дека треба, и како Што си одредив себеси да правам секогаШ: секој совет и поука, на каков и да е човек да ги давам, макар и на човек со најнизок степен на образование, со кој не можеШ да имаШ ниШто заедничко, примени го во исто време и на себе, и истото Што си му го советувал, пос
оветувај си го и на самиот себе; истиот оној прекор кој си го упатил на друг, упати си го и на себеси. Верувај, с# ти се враЌа тебе, и јас не знам дали постои некој прекор со кој не би требало да се прекориШ себе ако внимателно гледаШ на себеси. Сечи со двосек меч! Ако ти се случи да се разгневиШ на некој, разгневи се истовремено и на самиот себеси, макар и затоа Што си се разгневил на друг. Прави го тоа непрестајно! НикогаШ не го тргај погледот од себе самиот. СекогаШ имај се за набљуден предмет себеси, пред сите други. Во тој поглед биди егоист! Егоизмот не е лоШа особина; на луЃето им беШе дозволено да му дадат такво скверно толкување, а во темелите на егоизмот лежела суШтествена вистина. Позанимавај се најпрво со себеси, а потоа со другите, биди најнапред самиот со чиста дуШа, а потоа грижи се другите да бидат чисти.
                                                                                                                        Н. В. Гогољ

 

Подготви: Михаила Поповска


 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Август 24, 2019

Косаковски дојде на Македокс: „Не правете филмови ако можете да живеете без да правите филмови“

„Не правете филмови ако можете да живеете без да правите филмови“, вели првото од десетте правила за млади документаристи на Косаковски. Како предавач, тој ќе зборува за своите принципи при креацијата на своите синеастички дела и ќе ги претстави своите…
Август 18, 2019
чехов

Карактеристиките на вистински културен човек според Чехов

„Животот има свои услови. За еден човек да биде прифатен меѓу вистински образовани луѓе, тој мора да биде образован“, вели во едно писмо рускиот писател Антон Павлович Чехов кое му го испратил на неговиот помал брат, во кое му напишал и листа на услови што…

Рабиндранат Тагоре:„Погрешно го читаме светот и велиме дека нè залажува.“

Јул 04, 2019 Литература 266
Љубовта е еден од најзастапените и најуниверзалните мотиви во сите уметнички облици.…

Петтата сесија на Охридската школа на природното право

Јул 02, 2019 Научни трудови 200
Првата сесија од овој настан ја отвори акад. Владо Камбовски, раководител на Центарот за…

Доделени наградите „Златен був“ на 9. Филозофски филмски фестивал

Мај 18, 2019 Филм, Театар 307
Рускиот филм „Ноќен разговор со џелат“/ Night Talk With a Hangman и режисерот Јаков…

Беседи

БEСEДА за Христoвoтo мирoтвoрствo

БEСEДА за Христoвoтo мирoтвoрствo

Да, и пoкрај тoа штo сè уштe има вoјни. Глeдај, вoјнитe пoмeѓу христијанскитe нарoди нe сe истo штo и вoјнитe пoмeѓу нeзнабoжцитe. Нeзнабoжцитe вoјувалe сo гoрдoст, христијанитe вoјуваат сo срам....

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Мојсеј влегол во тој облак и му било дозволено да разговара со Бога како пријател со пријател; му било дозволено да види како Бог поминува покрај него, сè уште без...

Митрополит Струмички Наум: Преображение, наше (18.08.2016)

Митрополит Струмички Наум: Преображение, наше (18.08.2016)

„Според православната црковна антропологија на Светите Отци, суштината на умот се наоѓа во срцето како духовен центар на човекот, а енергијата на умот преку  сетилата се расејува по светот. Насочувањето...

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Многу е важно правилно да разбереме и да ги запомниме зборовите на тропарот на великиот празник на Успението на Пресвета Богородица: „... По Успението не си го оставила светот, Богородице...’’.Нејзината...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Нашето одење во црква

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Нашето одење во црква

Ние можеме да се молиме за здравје и за сè друго што нам ни се чини дека е добро да бараме, но не смееме да очекуваме дека ако одиш во...

Митрополит Струмички Наум: ВО СТИЛОТ НА СВЕТИОТ ПРОРОК ИЛИЈА

Митрополит Струмички Наум: ВО СТИЛОТ НА СВЕТИОТ ПРОРОК ИЛИЈА

Сите сме жртви на суетата, помалку или повеќе. Забораваме дека гревот што го „препознаваме“ кај нашиот ближен, според Светите Отци, постои и во нас или е најчесто само наша проекција....

Митрополит Струмички Наум: „ВНАТРЕШЕН  и НАДВОРЕШЕН АВТОРИТЕТ“

Митрополит Струмички Наум: „ВНАТРЕШЕН и НАДВОРЕШЕН АВТОРИТЕТ“

Просто, сме станале верна копија на старозаветните Црква, храм и свештенство – во нивната изобличеност, со слични рестриктивни правила кон обичниот верник (сепак носител на царското свештенство) и со ист...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: За маченички етос

Викарен Епископ Јаков Стобиски: За маченички етос

Имаме можност да бидеме маченици Христови – во секоја минута, во секоја секунда од нашиот живот. Мачеништво е да се избориш со една лоша помисла, со помисла на завист, со...

Архимандрит Партениј Бигорски: Острастеноста – пат кон демоноопседнатост

Архимандрит Партениј Бигорски: Острастеноста – пат кон демоноопседнатост

Оваа состојба на демоноопседнатост не е некаков мит или обична приказна, или пак, средство за заплашување. Не, таа е реалност и постои. Колку и да се обидуваат некои да ја...

« »