логоFacebookTwitterYouTubeeMailКнигите од Универзитетска библиотека на интернет
Ивана Васева

Дигитализацијата на културното наследство наголемо се подготвува, барем кога станува збор за книжниот фонд на Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“. Затвореноста и изолираноста на нашата земја од светската мрежа на која се лесно достапни сите културни креации на цивилизацијата, сметаат проследувачите, создава ситуација на неможност на светот да му се пласира богатството на нашата културна и уметничка историја. Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ прави обид да се надмине оваа незавидна ситуација. Во НУБ во тек е изградбата на Центарот за дигитализација на книжното културно наследство, кој, според директорот Миле Бошески, ќе биде готов во март. Бошески најавува дека прво ќе се дигитализираат музичките збирки и документи и збирките од ориенталните јазици. По нивното префрлување во дигитална форма целосно ќе бидат достапни на интернет и сите заинтересирани ќе можат да ги читаат делата. - Ќе дигитализираме се што има статус на книжно културно наследство. Потоа ќе се приклучиме на Европската електронска библиотека и преку интернет сето тоа ќе му биде достапно на цел свет. Другите материјали, кои не се книжни, ќе бидат достапни како податоци во форма на каталози со што посетителите ќе знаат што се имаме - вели Бошески и додава дека доколку некои институции во земјава имаат потреба од дигитализација на својот книжен фонд тогаш центарот ќе им излезе в пресрет. Националната и универзитетска библиотека веќе ги има прифатено стандардите од Светската дигитална библиотека. - НУБ учествува во Европската електронската библиотека, која е финансирана од ЕУ, иако Македонија не е нејзина членка. Таму веќе може да се најдат одредени податоци за нашето културно наследство - вели Бошески. Светските стандарди, пак, на Светската дигитална библиотека, која претставува дигитален трезор на светското културно наследство и пишан збор и е основана од УНЕСКО и од Конгресната библиотека на Вашингтон, се спроведени во работата на НУБ.

Дигитализацијата на наследство на ЈИЕ сто


Претворањето на културното наследство на југоисточна Европа во формат читлив со компјутер, нешто на што треба да се работи во просториите на Музеј на современа уметност, се уште не е почнато, иако центарот е опремен пред речиси една година.
Центарот за дигитализација на културното наследство на ЈИЕ е со заклучени врати, откако беше свечено отворен во март минатата година.
Зоран Павлов од Управата за заштита на културното наследство, под чиишто ингеренции е Центарот, вели дека по претстојните избори поактивно ќе се пристапи кон реализирање на овој проект.
Регионалниот центар за дигитализација на културното наследство на југоисточна Европа е комплетна донација на УНЕСКО и чини околу 50.000 евра. Таму е поставена специјализирана компјутерска опрема и софтвер што служи за поврзување со другите земји од регионот. Центарот беше најавен како исклучително важен чекор на земјите од југоисточна Европа во развивање на нивните напори за промовирање и зачувување на нивното разновидно културно наследство.

Извор: ВремеПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Мај 18, 2019

Доделени наградите „Златен був“ на 9. Филозофски филмски фестивал

Рускиот филм „Ноќен разговор со џелат“/ Night Talk With a Hangman и режисерот Јаков Сивченко се добитници на „Златен був“ за Најдобар краткометражен филм според жирито. Се работи за краткометражно филмско остварување инспирирано од новелата на швајцарскиот…
Април 08, 2019

Како може да им се помогне на оние кои размислуваат за самоубиство?

Според проценката на Светската Здравствена Организација во просек 1 милион луѓе умираат годишно како резултат на самоубиство. Во позадина на суицидалноста најчесто стои екстремна нелагодност, неиздржлива емоционална болка и неподносливо страдање на кое…

Светските научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија!

Мар 28, 2019 Друго од култура 511
Алшар е единственото наоѓалиште на талиум во светот. Tалиумот е цврст сив метал и е…

95 години од раѓањето на Вангел Наумовски – уметникот кој за Салвадор Дали беше „сликар од бајките“

Мар 24, 2019 Ликовна уметност 288
Со името на охридскиот сликар, кого Салвадор Дали воодушевено го нарече „сликар од…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Мар 07, 2019 Литература 268
Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот…

Беседи

Архиепископ Андреј Римаренко: Беседа на Неделата на сите Светии

Архиепископ Андреј Римаренко: Беседа на Неделата на сите Светии

Сите светители кои денес ги славиме го следеле Христовиот пример. И секој од нив, во своето време, во своите животни околности, ја исполнил Божјата заповед за љубовта кон Бога и...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на сите Светии

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на сите Светии

Недела на сите Светии – едноставно не можеме а да не ги поврземе претходната и денешната беседа. Првата недела по Педесетница Црквата ја посветила на сите Светии, а светоста во...

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Но, слепиот човек прогледал дури во оној миг кога станал послушен на Божјата заповед и ја прифатил Божјата промисла за себе, која била поинаква за него, ако ја споредиме со...

Стефчо Беќарски:✥  ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

Стефчо Беќарски:✥ ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

 Духовното гледање претставува гледање на вистината. Вистината се состои во сфаќање на фактот дека сите ние сме грешни. Духовниот поглед се избиструва кога човекот ќе биде способен да ги открива...

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

Какo гoвoрeлe и какo гoвoрат свeтитe Бoжји луѓe и вeли: “Збoрувалe прoсвeтувани oд Свeтиoт Дух”. Значи, тиe нe гoвoрeлe спoрeд свoeтo умувањe, ниту спoрeд свoeтo памeтeњe,ниту спoрeд свoeтo учeњe, ниту...

За силата на смртта и на крстoт Христoв

За силата на смртта и на крстoт Христoв

Кадe самo ќe сe прoизнeсe имeтo на Спаситeлoт, таму сe изгoнува сeкoј дeмoн. Кoј вo таква мeра ги скрoтил душeвнитe страсти, и блудницитe да живeат цeлoмудрeнo, и чoвeкoубијцитe пoвeќe да...

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

“Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да...

БEСEДА  за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

БEСEДА за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

Каква e таа прeљуба штo ја направил Израилoт и Јудeја (т.e. израилскиoт и јудeјскиoт нарoд) сo камeн и сo дрвo? Тoа e пoклoнeниeтo на идoлитe oд камeн и oд дрвo....

« »