логоFacebookTwitterYouTubeeMail

01_zvezdi_640x400

Од 2006 година до денес со поддршка од Министерството за култура се објавени над 4200 разновидни изданија на македонски јазик и на јазиците на заедниците кои егзистираат во нашата држава ...

Нови 32 наслова од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“ беа промовирани денеска со што вкупниот број преведени и отпечатени книги од овој капитален проект на Владата достигна 442.

Меѓу новите наслови, некои првпат добиваат превод на македонски јазик, како што е ремек-делото на светската книжевност „Гаргантуа и Пантагруел“ на Франсоа Рабле, некои наслови со оваа серија се комплетирани во томови, како „Војна и мир“ на Толстој и „Човек без својства“ на Мусил, објавени се и Исповедите на свети Августин, индискиот еп „Рамајана“, поезија од хеленски автори, драми на Тенеси Вилијамс, романи од Флобер, Балзак, Дикенс, Фокнер, Амадо, автобиографијата на Елијас Канети...

03_zvezdi_640

- Пред нас имаме дела на врвни автори. Нивна заедничка карактеристика е што сите тие веќе го имаат поминато жирито на светската читателска критика и се имаат промовирано како врвни мајсторски дела. Нивната големина е вечна инспирација за многу љубители на книгата ширум светот и токму затоа овие дела се вечно барани во секоја развиена земја во светот. Од овие причини, овие дела се дел и од нашиот проект - рече премиерот Никола Груевски на новата промоција од проектот.

Тој посочи дека податокот што првпат се објавуваат на македонски јазик дела кои се објавени и пред 500 години, како што е енциклопедискиот роман на Рабле, зборува дека македонската култура има пропуштено многу важни нешта.

08_zvezdi_640

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска истакна дека во изминатите неколку години значајно е унапредена состојбата во издавачката дејност, поттикнато е творештвото, подобрен е статусот на авторот и е збогатен библиотечниот фонд во целата држава. Покрај овој книжевен проект, Владата и Министерството ги реализираат и проектите: Нобеловци, 130 тома македонска книжевност, едиција која е преведена на англиски и на уште шест јазици низ антологиски приказ, „Врвови на светската филозофија, историја и психологија“…

- Од 2006 година до денес со поддршка од Министерството за култура се објавени над 4200 разновидни изданија на македонски јазик и на јазиците на заедниците кои егзистираат во нашата држава, списанија, публикации наменети за лица со посебни потреби... Откупени се над 47 000 публикации со кои се збогати библиотечниот фонд на институциите низ државава...., а со новата стимулативна мерка, Конкурс за странски издавачи, до крајот на оваа година ќе бидат преведени 40 дела на 30 македонски автори на 16 странски јазици. Сите овие активности го унапредуваат книжевниот, творечкиот, преведувачкиот и издавачкиот амбиент во РМ и уверена сум дека тие ќе имаат трајно влијание во македонскиот културен контекст - рече Канческа-Милевска.

07_zvezdi_640

Академик Митко Маџунков, претседател на стручната редакција на едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“, во своето обраќање рече дека е недостиг на инвенција да се критикува она што треба да се фали, реагирајќи на некои мислења за трошокот за реализација на овој проект.

- Многу пари за култура е синтагма која не е позната никаде во светот. За културата никогаш нема доволно пари. За неа треба да се издвојува уште повеќе, дури и над своите можности, како за патишта, зашто токму таа го создава внатрешниот сообраќај меѓу луѓето - рече Маџунков.

Тој ја пофали работата на луѓето вклучени во овој преокт - преведувачите и лекторите, а како посебно квалитетен го посочи преводот на „Гаргантуа и Пантагруел“ од Рабле, направен од Офелија Ковиловска, поради тоа што се работи за обемно дело и тешко за превод и нејзиниот потфат го нарече подвиг зашто ги решила неговите скриени финеси кои порано биле недостапни за лингвистите.

Едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“ ќе има вкупно 560 наслови и се очекува да биде завршена до крајот на годинава.

011_zvezdi_640

 

Извор:http://www.kultura.gov.mk/index.php/odnosi-so-javnost/novosti/2047-promovirani-32-naslova-od-edicijata-cvezdi-na-svetskata-knizevnost

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 331
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 792
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 1035
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

« »