логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


ЕДНИ МИНАТИ ВРЕМИЊА 01 – ДЕВОЈКАТА ВО ЗЕЛЕНИОТ ФУСТАН


girl in red dress

Се сеќавам на нејзината насмевка. Широка несмевка. Актерите од Холивуд може да завидат на таа насмевка. Имаше поглед. Поглед кој ништо не би значел без нејзината насмевка. Очи кои не трепнуваат додека те гледаат. Очи кои во себе носат голема мистерија, но насмевката ги прави пријатни, предвидливи, заводливи. А, кој не сака таква жена? Таква девојка? Такво девојче? Чупче. Кој не сака очи кои ќе бидат во пламен секогаш кога те погледнат?

Се сеќавам кога се запознавме ме одмери од глава до пети. Моите први зборови кон неа беа:

-          “Не ме гледај така. Почнувам да осеќам пеперутки во стомакот”, а таа го направи истото уште еднаш.

Имаше прекрасни кафеави очи. Бојата не е баш ретка, но, сепак очите впечатливи. Или можеби само за мене беа впечатливи. Така е секоагаш. Кога некој искрено ви се допаѓа едноставно се што е на неа и во неа за вас е уникатно. И сте запрепастени од сосема секојдневни, обични, универзални карактеристики. Но, некои од англиските поети од 18 и 19 век сметале дека поезијата е тому тоа. Зборување, опишување на секојдневни работи, кои претставуваат нешто убаво и будат пријатни чувства.

Не помина многу време и не можам да престанам да мислам на тој поглед. Еве дури почнав и да пишувам за тоа. Емоциите веќе не се мои. Тие се надвор сите да ги видат. До секое искрено срце да допрат. Тоа срце да се израдува за мене. Да посака и неговиот сопственик да почуваствува таков поглед на себе.

И еве не запирам. И не можам. Ќе продолжам да зборувам за тој поглед.

Беше привлечно облечена. Краток, зелен фустан. Но, мојот поглед ниту еднаш не се спушти надолу. Тоа е невообичаено за мене. Гледав во неа и не можав да се наситам. Гледав во нејзините очи. Без да трепнам. Се хранев од тој поглед. Тој поглед ми даваше живот и живост. Ми даваше се’ што сум барал цело време. А, сега сето тоа го имав тука, пред мои очи, го гледам во други очи и се чувствувам богат, моќен, самоуверен. Но, не пред неа самоуверен. Самоуверен пред секоја друга, која нема ни малку сличен поглед.

Ме гледаше и ми зборуваше, а нејзините кафеави очи ми кажаа се’. Веќе знаев што ми е таа мене. Она што ми го зборуваше беше само дружба, после првиот поглед, после првото пресретнување на нашите очи јас знаев како на неа ќе гледам. Бев свесен за нашата понатамошна врска и на можноста да не ја видам повеќе, но знаев дека ќе мислам на неа, знаев дека ќе ги сонувам тие очи, таа насмевка, тој зелен фустан. Знаев што ме чека секоја вечер пред спиење. Мисли кои понекогаш нема да ми дадат да заспам, но и сеќавања на неа кои ќе ме смират.

Кога ќе се сетам на неа проблемите испаруваат, грчевите во стомакот се заменуваат со пеперутки, насмевката на моето лице се појавува и патувам кон рајската ледина. И денеска чувствата се измешани, но едно знам, дека ќе помине време кога нечии очи, нечии усни, нечија насмевка, нечиј фустан, нечија коса, нечии зборови ќе ме натераат да напишам нов текст. Ќе помине време дур на неа заборавам, а нема да биде лесно. Ќе помине време дури другите ги лажам дека на нив мислам. Всушност, во секоја од нив јас најдов нешто што ме потсеќа на неа и кога мислам на нив мислам на неа. Ги лажам. Но, кога сум до нив исто ги гледам, исто им зборувам како што правев со неа. На крајот, сигурно ќе има чувства повредени, но барајќи ја среќата без да се соочиме со болката нема да ја најдеме, нема да ја препознаеме. Знам, тоа не е оправдување, но што можеме?

Пишува: Сотир ГабелоскиВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 331
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 792
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 1035
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

« »