логоFacebookTwitterYouTubeeMail


СЕ ОТКРИВААТ ТАЈНИТЕ НА КАРПИНСКИОТ МАНАСТИР


Живописот од 16 век конечно на виделина


Годинава Националниот конзерваторски центар ќе работи и на истражување и документирање на состојбата на живописот во манастирот "Св. Гаврил Лесновски" од 14 век


Живописот во карпинскиот манастир, којшто потекнува од 16 век и има голема вредност како културно наследство, годинава конечно ќе излезе на виделина. Според Владо Муковски, сликар и виш конзерватор во Националниот конзерваторски центар, продолжува сериозниот конзерваторски зафат за раслојување на постоечкиот фрескоживопис што е од два различни периоди.

Манастирскиот комплекс ,,Воведение на Пресвета Богородица" е споменик на културата. Овој манастир, што се наоѓа во Кумановско-паланечкиот регион во близина на селото Орах, не е доволно истражен, иако во минатото имал голема улога. Во манастирот е откриен двослоен живопис, поновиот од 19 век, а постариот од 16 век. Со нашиот проект за конзервација за првпат излегоа и ќе излезат на виделина фреските од 16 век", објаснува Муковски, кој вели дека за конзервација на живописите е потребно големо искуство, концентрација и трпение. Интересно е што манастирската црква потекнува од 16 век. На живописот од тој период препознатливи се ликовите на Богородица со Исус Христос и на Теодор Тирон и Теодор Стратилат. На дрвениот иконостас, пак, се поставени мајсторски изработените икони, меѓу кои се осумте празнични икони од крајот на 16 век и почетокот на 17 век. Карпино, всушност, е позната скрипторска школа од 16 век, а според податоците од Институтот за македонска литература, во манастирот што претставувал црковно-духовно и културно јадро во овој регион, живееле над 300 калуѓери. Оригиналните ракописи, кои сега се наоѓаат во Москва, Софија и во Белград, сведочат за тој период.

Според Муковски, кој фрескосликарството го специјализирал во 2009 во Италија, Фиренца, во институтот за уметност и реставрација "Палацо Спинели", двата живописи се правени во различни техники и засега се уште не се знае зографот кој ги насликал.

Ова, сепак, не е и единствениот живопис на кој се работи. Годинава ќе се врши и истражување и документирање на состојбата на живописот во манастирот Св. Гаврил Лесновски", што е од уште постар период, поточно од 14 век. Втор објект каде што, исто така, се работи на конзервација на ѕидното сликарство е машката трпезарија во бигорскиот манастир "Св Јован Крстител", каде што од пожарот останаа само неколку делови на фрески кои беа тешко оштетени.

Се враќа сјајот на Шарената џамија
Најголемиот проект годинава, според Муковски, е конзервација на фасадната декорација на Шарената џамија во Тетово.
Годинава ќе се работи на надворешната декорација во која преовладуваат геометриски мотиви со делови на флора. Декорацијата е од 19 век и вистинска е реткост на овие простори де се види ваква целосна декорација. Проблемот е тоа што е изложена на надворешни атмосферски влијанија, коишто ја оштетуваат", вели Муковски.

(Д.Т.) -Вечер

 http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=246B193DBBFC7845BF38D5ED950C4BCE

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Април 06, 2020
3.angeli.so.truba

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид), се поврзани повеќе епитети – тој кај нас и во светот е секогаш претставуван како уникатен пример на сликар на чудесниот свет на длабочините на езерото и комплексноста на…
Јануари 12, 2020
Mudreci.pustina1

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше убеиен од Ирод.Наскоро Елисавета премина, а Св Јован остана сам во Пустината каде што Бог и Ангелите се грижеа негоСв Јован целиот свој живот ќе го наговестува народот за…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 627
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

СИТЕ ТИЕ МУСТАЌЛИИ (од колекцијата на Националната Галерија на Р. С. Македонија)

Ное 07, 2019 Друго од култура 683
7.Vselenski.sobor
Портретната уметност од минатите епохи изобилува со слики и скулптури на луѓе со мустаќи…

Двеста години од раѓањето на Дичо,зографот кој почна нов правец во црковната уметност

Окт 19, 2019 Наука и Религија 741
Има една интересна случка поврзана со Дичо Зографот што ја раскажуваат неговите потомци.…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: СУШТИНСКО НЕДОРАЗБИРАЊЕ

Митрополит Струмички Наум: СУШТИНСКО НЕДОРАЗБИРАЊЕ

Не можат меѓу себе да се разберат оној што, бранејќи го својот национален идентитет – ги губи и истиот и својот христијански идентитет, со оној што бранејќи го својот христијански...

Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф:

Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф:

 На патот кон вечното блаженство секогаш има безброј пречки и искушенија. И ова што ни се случува во денешницата е едно искушение, кое со вера, со надеж и со љубов...

Митрополит Методиј - МЕЃУ ПОКАЈАНИЕТО И ПРАВДАЊЕТО

Митрополит Методиј - МЕЃУ ПОКАЈАНИЕТО И ПРАВДАЊЕТО

Духовниот живот не се состои од некакво израмнување на нашите сметки со Бога. Зашто, она што е содржина на нашата побожност, не треба да го извршуваме затоа што тоа така...

Митрополит Струмички Наум:  На Крстот Твој се поклонуваме, Христе (21.03.2020)

Митрополит Струмички Наум: На Крстот Твој се поклонуваме, Христе (21.03.2020)

Деца, разните страдања, при градењето на личносниот однос со Бог, нема да нѐ одминат; ако не поради недоволниот подвиг, тогаш секако поради нашата грешност и суета. Бог најубаво, наместо нас,...

 о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

За мене е подобра видливата убавина, отколку убавината изразена во зборови, претпочитам богатство, што е во рацете, отколку богатство вообразено на сон; сакам мудрост, која не сјае на зборови, а...

БEСEДА  за Oтeцoт и Синoт

БEСEДА за Oтeцoт и Синoт

 Физичкиoт свeт би бил сиoт вo тeмнина да нe e свeтлината oд Сoнцeтo. А духoвниoт и мoралниoт свeт, и сиoт чoвeчки живoт, би бил тeмнина, акo нe e свeтлината штo...

Фејсбук православие (07.03.2020)

Фејсбук православие (07.03.2020)

На пример, оној кој нема барем просветлување на умот не може јавно да се занимава со световни теми, а никако, пак, со сложени теолошки теми. Световни теми се: политика, туѓи...

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (7)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (7)

 Христос рекол: “Кога ќе пријде Синот Човечки во славата своја и сите свети ангели со него, тогаш ќе седне на престолот на славата Своја, и ќе се соберат пред Него...

« »