логоFacebookTwitterYouTubeeMail


ИНТЕРВЈУ, ТИМОТИ БАЈФОРД, РЕЖИСЕР, НАГРАДен ЗА ВРВНИ ДОСТИГНУВАЊА НА „АСТЕРФЕСТ“

Не е важно каде живеете, туку како се чувствувате

 

Не можам да ја разберам потребата на младите луѓе од Балканот по секоја цена да заминат на Запад - ќе отидат на некој ден во некоја западноевропска земја и гледаат како подобро се живее, бидејќи има некој стандард. Но тоа што не го гледаат е дека се работи многу, од утро до вечер, за да се задржи стандардот и тоа во текот на целата година

И во 70-тата година од животот Тимоти Бајфорд зрачи со енергија и срдечност, исто како пред повеќе од 30-ина години кога случајно ги избрал балканските простори за своја творечка промоција, но и за живеење. Роден е во 1941 година во Солзбери, Англија, а драмското образование го стекнал во Лондон. Во раната творечка фаза работел во „Ројал Шекспир“ и во Би-би-си. Од неговиот режисерски опус се издвојуваат повеќе циклуси документарни филмови, играни проекти и серии за деца. Најпозната и најгледана на просторите на бивша Југославија е неговата мамутска серија за млади „Невен“.

Бајфорд минатата недела престојуваше во Струмица каде што му беше врачена наградата „Астерфест“ за врвни достигнувања во авторскиот филм. Во времето на одржувањето на фестивалот беше болен, па сега, со своето присуство ги удостои и организаторите и љубителите на филмската уметност за да можат да уживаат во продолженото издание на фестивалот.

- Многу ми е жал што не можев да присуствувам на фестивалот за време на неговото одржување. „Астерфест“ е познат фестивал во Србија, а јас за него дознав од интернет. Вашиот фестивал е автентичен и е место каде што филмофилите навистина може да уживаат неколку дена - вели Бајфорд.

l Ви значи ли фестивалската награда?

- Па нема да бидам скромен и ќе кажам дека многу ми значи и ја доживувам како заокружување на мојата богата кариера. Можеби некои награди што сум ги добивал порано ми биле подраги, но оваа последната, сепак ми е круна.

l Како еден западњак пред повеќе од четириесет години се одлучи да дојде да работи и да живее на Истокот?

- Јас дојдов од Би-би-си за да работам копродукции со земји од Европа. Мене ми падна Југославија сосема случајно и останав засекогаш. Не е важно каде живеете, туку како се чувствувате. На почетокот се чувствував како Англичанец на привремена работа во Белград и тоа во една социјалистичка земја, а подоцна, со текот на времето и работењето во ТВ Белград и ТВ Сараево, се почувствував како дел од тоа што го работам и го оставам тука. Не можам да ја разберам потребата на младите луѓе од Балканот по секоја цена да заминат на Запад. Ќе отидат на некој ден во некоја западноевропска земја и гледаат како подобро се живее, бидејќи има некој стандард. Но тоа што не го гледате е дека се работи многу, од утро до вечер, за да се задржи стандардот. Јас го претпочитам лабавиот однос кон работата, иако кога режирав актерите велеа за мене дека сум како стражар на робови кои ги терам да работат со камшик. Знаев да работам по 16 часа дневно, но не работев цела година и знаев да се опуштам и некое време ништо да не работам. Ги почитувам обичните нешта и сакав да докажам дека „западњаците“ можат да живеат и работат на Истокот. Пред седум години со указ на претседателот на Србија, Борис Тадиќ, добив државјанство.

l Како се роди идејата за снимање на серијата „Невен“?

- Јас имав некоја друга идеја за снимање серија за млади. Го открив списанието со исто име заради илустрации. Видов дека е интересно, иако беше од 19 век и сето тоа го прераскажав со јазикот на телевизијата.

l Има ли разлика меѓу продукциите за деца и млади и тие за возрасни?

- За мене нема никаква разлика бидејќи и продукцијата за деца сама по себе е сериозна и одговорна. Најтешко е да се работи за деца бидејќи тие се најстроги критичари. Се прашувам кој го гледа тоа што денеска им се нуди преку телевизиите за децата и младите. Тоа што се продуцира воопшто не е сериозно и одговорно.

l Пред неколку години понудивте концепт за реформи на образованието во Србија. Значи ли тоа дека сакате да се занимавате со политика?

- Не. Јас никогаш не сум сакал да се занимавам со политика. Пред неколку години му понудив концепт за реформи на образованието на министерот. Но тој не сакаше ниту да ме прими. Кога јас би бил министер за образование, мои советници ќе бидат деца, кои вистински ги знаат и чувствуваат проблемите во образованието.

 Извор: http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=919A08B26916F14BA32AA18D289C6C41

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Март 24, 2019

95 години од раѓањето на Вангел Наумовски – уметникот кој за Салвадор Дали беше „сликар од бајките“

Со името на охридскиот сликар, кого Салвадор Дали воодушевено го нарече „сликар од бајките“, се поврзани повеќе епитети – тој кај нас и во светот е секогаш претставуван како уникатен пример на сликар на чудесниот свет на длабочините на езерото и комплексноста…
Март 07, 2019

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот писател Стефан Марковски е застапено во 15. издание на зборникот Castello di Duino.На меѓународниот конкурс за поезија и драмски текстови насловен I have a Dream/Ho un…

Срамота е младите да знаат повеќе странски, отколку македонски јазик

Фев 22, 2019 Литература 136
Foto
Младите подобро ги познаваат странските јазици одошто македонскиот јазик. Со цел да си…

Карикатурите на Златко Крстевски од Прилеп прошетале низ цел свет

Фев 14, 2019 Интервју 191
Светот доволно го знае Крстевски. Импресивен е неговиот пат низ светските изложби,…

Најбогатите 26 луѓе на светот поседуваат исто колку и најсиромашните 3,8 милијарди луѓе

Јан 21, 2019 Друго од култура 242
Оксфам пресметале и дека богатството на 2.200 милијардери околу светот во 2018 пораснало…

Беседи

Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков : „Ако нашата молитва не го опфати целиот свет, не сме Христови и не сме деца на Пресвета Богородица“

Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков : „Ако нашата молитва не го опфати целиот свет, не сме Христови и не сме деца на Пресвета Богородица“

Знаеме дека за секој дар што од Бог го добиваме, го добиваме од Неа и преку Неа, и поради Нејзините молитви, бидејќи самите со ништо не сме го заслужиле. Сѐ...

Протоереј Драган Јанковски: Втора недела од Велигденскиот пост

Протоереј Драган Јанковски: Втора недела од Велигденскиот пост

Човекот кога му прави добро на својот ближен, тоа е вистинска добродетел, која Му е угодна на Бога. Оваа вистина ја посведочува и самиот Господ Исус Христос, бидејќи не само...

Св.  Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Св. Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Ќе настане глад - рекол Пророкот, оплакувајќи го Ерусалим - но не глад за леб и вода, туку чулен глад за словото Божје (Ам. 8, 11). Глад, тоа е состојба...

За Христoвитe дeла (беседа)

За Христoвитe дeла (беседа)

Какo Гoспoд извршил тoлку мнoгу дeла? Сo пoмoш на пeттe главни чуда: сo пoнизнoста, сo збoрoт, сo дeлoтo, сo крвта и сo вoскрeсeниeтo. Штo свeдoчат дeлата Христoви? Првo, свeдoчат дeка...

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

Пилат бил учeник сo свeтска мудрoст. А свeтската мудрoст нe дава сила туку влeва страв. Свeтската мудрoст нe ја пoддржува душата туку тeлoтo. Свeтската мудрoст нe влeва страв за душата...

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

Таму, на нeбoтo, e вистинскoтo Христoвo царствo и вистинскиoт Христoв живoт бeз примeси на грeв и смрт. Нo љубoвта на Синoт Бoжји кoн луѓeтo нашла дeка e пoпoтрeбнo да бидe...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

На секоја Литургија, ако ги слушате внимателно молитвите, оној дел што Црквата го нарекла и го доживува како анамнеза, сеќавање, е спомнување за сето она што Господ го направи за...

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

 Во денешново евангелско четиво Господ Исус Христос не упатува на три основни чекори: простувањето, постењето и безвременската награда која не очекува. И токму првиот чекор е простувањето: „Ако им ги...

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

Цeлoтo Eвангeлиe учи дeка трeба да сe oстави пoмалoтo заради пoгoлeмoтo, минливoтo заради нeминливoтo, лoшoтo заради дoбрoтo, eвтинoтo заради драгoцeнoтo. Кoга Eвангeлиeтo нe би вeтувалo пoгoлeми врeднoсти, тoгаш кoј би...

« »