логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Наместо со посебни менија,Лелуш ќе го храниме со духовност  
 
Клод Лелуш, легендата на францускиот филм, кој в петок ќе допатува во Охрид, нема посебни, а уште помалку ексцентрични барања.

Мислам дека Лелуш ќе се задоволи со митската слика на Охрид и на Галичица, вели Јордан Плевнеш, копретседател на Фестивалот на францускиот филм, кој почнува вечерва во Домот на културата во Охрид и кој е повод за посетата на режисерот на Македонија.

- Лелуш нема никакви барања во однос на неговиот престој во Охрид. Ќе слета рано утрината на охридскиот аеродром, а ќе биде сместен во хотелот „Милениум“. Тој не се занимава со разни дреболии и детали во однос на храната и на сместувањето. Тој е човек на духот - вели Плевнеш.

Предвидено е славниот француски режисер за време на краткиот престој да ги види црквите „Св. Наум“ и „Св.Богородица Заумска“, каде што ќе му биде покажана познатата и единствена фреска на Богородица-доилка, потоа „Св.Софија“, Плаошник, Музејот на икони и други важни локации во Охрид. Засега не се знае дали пред заминување ќе го посети и Скопје, како што беше предвидено.

- На заминување ќе патува преку Галичица, а точниот протокол го утврдува француската амбасада - вели Плевнеш.

Инспирација

Тој првпат се запознал со Клод Лелуш пред десетина години, кога ги правел подготовките за документарецот „Портрет на Лелуш“, снимен во 2000 година во МТВ.

- Уште тогаш тема на нашите разговори беше спектакуларната сценографија на градот Охрид. Сега чинот на откривањето на овие пејзажи на Македонија, битни за раѓањето на европската цивилизација, мислам дека би можел да биде инспирација за неговиот нов филм - вели Плевнеш.
Амбасадорот и писател вели дека е горд што ќе го пречека култниот режисер и што ќе му подари „златна маска“ за неговото творештво, кое го обележи модерното време на светскиот филм.

Плевнеш е автор на филмот „Портрет на Лелуш“, кој е дел од серијата Кудера, Брук, Клаудија Кардинале и др.

- Се сеќавам дека тогаш со Лелуш зборуваме за мислата на Аристотел дека сликите се основа на мислата, дека без сликите не би постоела ни мислата. Затоа се надевам дека митските слики на Македонија ќе се врежат во неговото сеќавање и мисла - вели Плевнеш.

Доаѓањето на Лелуш во Македонија е еден од најбележитите настани во областа на филмот. Култниот француски режисер ќе пристигне во Охрид за затворањето на фестивалот на 5 јули во Античкиот театар, кога ќе го претстави својот најнов филм „Џебен роман“ и кога ќе му биде врачена „почесна маска“.

Филмот што му ја донесе светската слава на Лелуш и кој влезе во сите филмски енциклопедии е прекрасната приказна „Еден маж, една жена“ од 1966 година, кој го повтори по 20 години, во 1986 година, потпишувајќи го „Еден маж, една жена по 20 години“. Зад себе има педесетина филма.

Охрид - балкански Кан?

Фестивалот на францускиот филм ќе биде отворен вечерва, во 20 часот, во охридскиот центар за култура, со концерт на македонски и на француски песни во изведба на Тања Царовска. Програмскиот дел ќе почне со проекцијата на исклучителниот филм за животот на големата шансониерка Едит Пјаф, „Живот во розово“ на Оливие Дан, за кој главната актерка Маријон Котијар доби „оскар“ и „цезар“ за најдобра женска улога во 2008 година.
Датумот на отворањето на фестивалот е одбран во чест на денешното француско преземање на претседателствувањето со Европската Унија.
Во текот на петте фестивалски дена во Охрид ќе биде прикажана селекција од десет филма од најновата француска продукција.

Заедно со Лелуш, в петок во Охрид ќе дојде и режисерот Ив Боасе, кој е и почесен претседател на фестивалот.
- На планинските граници помеѓу Македонија и Албанија постои едно волшебно место - Охридско Езеро. Толку волшебно што во почетокот на векот турските султани имале обичај да доаѓаат од Истанбул за да се освежат од летните горештини. За нивната благосостојба биле изградени казина и луксузни хотели. Се вели дека пристигнувале редици автомобили „ролс“ и „бентли“ до ова рајско место на Балканот - пишува Боасе во фестивалскиот каталог.

Ќе биде ли Охрид повторно, по неколку века, собиралиште на „ролсројси“ ако се обистини најавата на амбасадорот Бернар Валеро, кој истакнуваше дека целта на фестивалот е да прерасне во меѓународен со центар во Охрид? На вчерашната конференција за печатот во Охрид било истакнато токму тоа - Охрид да биде Кан, Венеција или Берлин.

- Амбицијата ни е од Македонија да направиме земја што би била референтна во поглед на филмот и во поглед на културата. Со една конкретна реализација сакаме да покажеме дека културата може да биде во служба на развојот на една територија, на еден град, на една држава - посочи Валеро.

Фестивалот го организираат Високата школа за аудиовизуелна реализација од Париз и Европската филмска академија од Скопје, во соработка со македонското министерство за култура, градот Охрид и Амбасадата на Франција.

„Златна маска“ ќе добие Клод Лелуш на Фестивалот на францускиот филм - за неговото творештво и за спомен од Охрид.

Маската е реплика на познатата златна маска, откриена во Охрид, кај Горна порта, на 30 септември 2002 година. Маската, пронајдена при археолошките истражувања, е петта посмртна маска, по 4-те требенишки маски, кои, откриени во почетокот на 20 век, сега се наоѓаат во музеите во Софија и во Белград.

Репликата на златната маска со позлата од тенок златен лим на францускиот режисер ќе му ја врачи Паско Кузман, археологот што го пронајде овој бележит наод.

Извор: Нова Македонија

Повеќе артикли...


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Март 07, 2019

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот писател Стефан Марковски е застапено во 15. издание на зборникот Castello di Duino.На меѓународниот конкурс за поезија и драмски текстови насловен I have a Dream/Ho un…
Февруари 22, 2019
Foto

Срамота е младите да знаат повеќе странски, отколку македонски јазик

Младите подобро ги познаваат странските јазици одошто македонскиот јазик. Со цел да си заминат од земјава, повеќе се фокусираат на изучувањето на странски јазици. Проблем е и образовниот ситем, кој иако предвидува еднакво учење на литературата и граматиката,…

Карикатурите на Златко Крстевски од Прилеп прошетале низ цел свет

Фев 14, 2019 Интервју 178
Светот доволно го знае Крстевски. Импресивен е неговиот пат низ светските изложби,…

Најбогатите 26 луѓе на светот поседуваат исто колку и најсиромашните 3,8 милијарди луѓе

Јан 21, 2019 Друго од култура 235
Оксфам пресметале и дека богатството на 2.200 милијардери околу светот во 2018 пораснало…

Катица Ќулавкова е добитник на меѓународната награда „Антево слово“ во Италија

Јан 21, 2019 Литература 171
По објавениот повик за испраќање на песна по слободен избор за учество на вториот…

Беседи

За Христoвитe дeла (беседа)

За Христoвитe дeла (беседа)

Какo Гoспoд извршил тoлку мнoгу дeла? Сo пoмoш на пeттe главни чуда: сo пoнизнoста, сo збoрoт, сo дeлoтo, сo крвта и сo вoскрeсeниeтo. Штo свeдoчат дeлата Христoви? Првo, свeдoчат дeка...

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

Пилат бил учeник сo свeтска мудрoст. А свeтската мудрoст нe дава сила туку влeва страв. Свeтската мудрoст нe ја пoддржува душата туку тeлoтo. Свeтската мудрoст нe влeва страв за душата...

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

Таму, на нeбoтo, e вистинскoтo Христoвo царствo и вистинскиoт Христoв живoт бeз примeси на грeв и смрт. Нo љубoвта на Синoт Бoжји кoн луѓeтo нашла дeка e пoпoтрeбнo да бидe...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

На секоја Литургија, ако ги слушате внимателно молитвите, оној дел што Црквата го нарекла и го доживува како анамнеза, сеќавање, е спомнување за сето она што Господ го направи за...

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

 Во денешново евангелско четиво Господ Исус Христос не упатува на три основни чекори: простувањето, постењето и безвременската награда која не очекува. И токму првиот чекор е простувањето: „Ако им ги...

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

Цeлoтo Eвангeлиe учи дeка трeба да сe oстави пoмалoтo заради пoгoлeмoтo, минливoтo заради нeминливoтo, лoшoтo заради дoбрoтo, eвтинoтo заради драгoцeнoтo. Кoга Eвангeлиeтo нe би вeтувалo пoгoлeми врeднoсти, тoгаш кoј би...

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Секој христијанин, своите напори може да ги насочува на разни активности во животот. Може да се труди во своето семејство, на работните места, во науката, во школството и на многу...

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Од црковната историја сме сведоци дека многупати се појавиле раздори и несогласувања во Црквата, но никогаш Бог нè дозволувал тоа неразумие да надвладее. Уште во апостолско време, Посланието сведочи дека...

« »