логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 11.05.2014, 14:19

„Астерфест“ за јубилејот носи оскаровци

Под мотото „Ново и старо“ 10. струмички фестивал носи повеќе наградени филмови, а вклучува и посебен ретроспективен блок на поновите македонски кратки филмови

Сунчица Уневска- Утрински весник

Десеттото издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“ ќе се одржи од 27 до 31 мај, а годинава токму во знакот на јубилејот фестивалот ќе понуди репрезентативна програма на филмови оскаровци, филмови со награди на големите филмски фестивали и филмови кои се' уште се актуелни на фестивалите низ светот. Под мотото „Ново и старо“ струмичкиот фестивал „Астерфест“ ќе не' потсети на изминатите години, прикажувајќи ја годинешната ексклузивна програма и најавувајќи уште поамбициозна програма во втората деценија од своето постоење. „Астерфест“ некако тивко и ненаметливо низ годините си го зазема своето место на мапата на фестивали во Македонија, но и многу пошироко, покажувајќи дека публика има и за документарните и играни кратки форми, истовремено оддавајќи им почест на такви авторски имиња, чие значење и биографија, а особено однос кон филмската уметност, на најдобра можен начин ја испишуваа неговата десетгодишна историја. Во истиот стил, овој особен фестивал продолжува и годинава потсетувајќи не на опусот на еден од водечките македонски режисери, Бранко Ставрев, на легендарната актерка Љупка Џундева и запознавајќи не со уште едно големо име на документарниот филм во светот, Борис Геретс.

Но, да се вратиме на тукушто објавената годинешна програма и филмови кои на ова 10. издание ќе се борат за „Златна“, „Сребрена“ и „Бронзена потковица“, но и за наградите „Старозлатен проектор“ и „Ѓорѓи Абаџиев“ за најдобро сценарио. Компетитивните програми се исти, „Глобална фикција“, програмата на кратки играни филмови, „Ѕвездени документи“, програмата на креативен документарен филм и „Анимоушн“, анимираната програма, со тоа што годинава фестивалот подготви посебен ретроспективен блок на кратки македонски играни филмови продуцирани последниве години.

Во програмата „Глобална фикција“ влезе оскаровецот „Хелиум“ на Андерс Валтер од Данска, но и филмот од Македонија „Добро време за умирање“ на Сенад Абдули, кој во Струмица ќе ја има својата премиера. Потоа тука се и: англискиот „Девојката што избега (исплашена) од светот“ на Џони Харн (авторот кој лани доби Специјално признание за филмот „Кралот Џон, чин IV, сцена I“), канадскиот „Гори светот“ на Џастин Океј, филмот „Амел“ на Море Раца од Косово и дури два полски кои се наметнаа со својата особеност, „Бирди“ на Ева Кочанска и „Жар“ на Бартош Крухлик (добитник на „Сребрена потковица“ за документарецот „Кралството“). Карактеристика на годинешната програма од седум кратки филма е бегството. Бегството од светот и бегството од себе. Барањето на традиционалните вредности, барањето можност да се пополнат празнините, да не се почувствува осаменоста. Овие седум ‘мали’ приказни успеваат на фантастичен начин да проговорат за непредвидливоста на човечката природа.

Програмата „Ѕвездени документи“ го носи минатогодишниот добитник од Локарно, „Рафаеловиот пат“ на Италијанецот Алесандро Фалко, а тука е и познатиот израелски автор Бернард Дичек со филмот „Калуш што мислев дека го познавам“. Но, годинава посебноста на оваа програма се огледа и низ делата на Индиецот Вијај Јода и филмот „Измет врз бедата“, потоа во босанското „Небо“ на ветеранот Дино Касало, како и во „Звуци за Мазин“ на Ингрид Камерлинг од Холандија. „Мојот избор за 10. јубилеен фестивал се пет документарци кои, освен што се исклучителни визуелни нарации за одредени човечки судбини, тие во суштина се повеќе филмски документ на нашиот заеднички историски момент на живеење“, истакнува селекторката Гена Теодосиевска, додавајќи дека ги заборава сите „ортодоксни“ правила кога станува збор за емоцијата и возбудата што овие филмови можат да ги предизвикаат кај гледачите.

Анимираната програма, која ја селектира Марјан Захов-Пецев, носи уште еден оскаровец, „Г. Хублот“ на Лорен Витз од Луксембург, а покрај анимациите од Британија, Германија и Франција, тука е и српскиот „Веслач“ на Лука и Душко Шево. Програмата „Мувиленд“, која ја подготвува Влатко Галевски, овој пат носи куриозитет - шест наградувани кратки играни филмови од Австрија. А во рамките на ретроспективниот блок на македонска продукција ќе можат да се видат: „Намини барем еднаш“ на Косара Митиќ, „409“ на Даријан Пејовски, „Материјал за аудиција“ на Ѓорче Ставрески, „Влакна“ на Елеонора Венинова, „Човекот со чудна навика да ме удира со чадор по глава“ на Вардан Тозија, „Синот“ на Марко Ѓоковиќ, „Мал дисконтинуитет во време-просторот“ на Гоце Цветановски и „(Не)нормален“ на Ице Виранов.

Покровители на „Астерфест“ и годинава се: Општина Струмица и Министерството за култура, а фестивалот е поддржан и од Европската унија, од амбасадите на Австрија и Германија, како и од македонската Агенција за филм.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Мај 18, 2019

Доделени наградите „Златен був“ на 9. Филозофски филмски фестивал

Рускиот филм „Ноќен разговор со џелат“/ Night Talk With a Hangman и режисерот Јаков Сивченко се добитници на „Златен був“ за Најдобар краткометражен филм според жирито. Се работи за краткометражно филмско остварување инспирирано од новелата на швајцарскиот…
Април 08, 2019

Како може да им се помогне на оние кои размислуваат за самоубиство?

Според проценката на Светската Здравствена Организација во просек 1 милион луѓе умираат годишно како резултат на самоубиство. Во позадина на суицидалноста најчесто стои екстремна нелагодност, неиздржлива емоционална болка и неподносливо страдање на кое…

Светските научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија!

Мар 28, 2019 Друго од култура 380
Алшар е единственото наоѓалиште на талиум во светот. Tалиумот е цврст сив метал и е…

95 години од раѓањето на Вангел Наумовски – уметникот кој за Салвадор Дали беше „сликар од бајките“

Мар 24, 2019 Ликовна уметност 211
Со името на охридскиот сликар, кого Салвадор Дали воодушевено го нарече „сликар од…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Мар 07, 2019 Литература 210
Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот…

Беседи

БEСEДА  за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

БEСEДА за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

Каква e таа прeљуба штo ја направил Израилoт и Јудeја (т.e. израилскиoт и јудeјскиoт нарoд) сo камeн и сo дрвo? Тoа e пoклoнeниeтo на идoлитe oд камeн и oд дрвo....

БEСEДА за Христoвoтo oсвeтлувањe

БEСEДА за Христoвoтo oсвeтлувањe

Христoс e пoтрeбeн и на пoчeтoкoт и на крајoт. Какo штo на дeтe кoe сe дави му e пoтрeбна рoдитeлската рака за да гo извади oд вoдата и пoтoа да гo...

Милан Ѓорѓевиќ: Томина недела

Милан Ѓорѓевиќ: Томина недела

Навистина, сомнежот е движечка сила на научната и истражувачката работа, но истиот тој сомнеж претставува голема пречка за црковниот живот, кој се темели врз верата, а не врз набљудувањето, експериментирањето...

БEСEДА за вниматeлнoст кoн сè штo нe e пo Христа

БEСEДА за вниматeлнoст кoн сè штo нe e пo Христа

Браќа, да нe нè зарoби филoзoфијата, кoја, нагаѓајќи гoвoри дeка нeма вeчeн живoт ниту вoскрeсeниe oд мртвитe, бидeјќи ниe нe дoаѓамe дo Вистината сo нагаѓањe чoвeчкo, туку сo Бoжјo oткрoвeниe.

БEСEДА  за живата надeж

БEСEДА за живата надeж

Нo, кoј дeнeс им пoкажа живo надeвањe на луѓeтo, кoј и какo? Апoстoлoт Пeтар oдгoвара на oва прашањe: “Гoспoд наш Исус Христoс и тoа сo вoскрeсeниeтo oд мртвитe. Никoј друг...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

БEСEДА за барањeтo на живиoт пoмeѓу мртвитe

БEСEДА за барањeтo на живиoт пoмeѓу мртвитe

Духoт нeпoмрачeн сo грeв глeда вo нeбoтo и нe глeда грoб; пoмрачeниoт дух сo грeв глeда вo грoбoт и нe гo глeда нeбoтo. Грeвoт и дoбрoдeтeлта управуваат сo духoвниoт вид...

Митрополит Струмички Наум - Моќно превентивно или ризично куративно

Митрополит Струмички Наум - Моќно превентивно или ризично куративно

Бог е совршен, и како совршен, сѐ што прави – прави совршено. Кога Бог го направи човекот, всушност, направи бог – иако не по природа. Направи човекобог, кој треба да...

Жарко Ѓорѓиевски - Недела на преподобна Марија Египетска

Жарко Ѓорѓиевски - Недела на преподобна Марија Египетска

Телесните слабости постојано не вовлекуваат во нешта кои се сосема спротивни од патот на духовното совршенство. Телесните искушенија можат да не насочат кон пороци и кон секакво зло, а единствен...

« »