логоFacebookTwitterYouTubeeMail


ПОСЕТА НА ФХ3Х


Големи очекувања од новиот филм на режисерот Столе Попов

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска ја посети компанијата за анимација и визуелни ефекти за филм ФХ3Х, каде што во изминатиов период се работеше постпродукцијата на македонскиот игран филм „До балчак" на режисерот Столе Попов.

За време на посетата присуствуваа и режисерот Столе Попов и директорот на Агенцијата за филм, Дарко Башевски. Домаќините од ФХ3Х на своите гости и на новинарските екипи им овозможија прошетка низ своите работни простории, а беше прикажан и неколкуминутен трејлер од филмот „До балчак“.

„Убедена сум дека филмот ќе има огромен успех на светските фестивали. Македонската премиера се очекува да биде во септември, додека на 20 мај филмот ќе биде прикажан на маркетот во филмскиот фестивал во Кан. На Канскиот фестивал Република Македонија веќе пет години има свој штанд заедно со седум држави од Југоисточна Европа, каде што се пласира македонската филмска продукција“, најави министерката Елизабета Канческа-Милевска.

Министерката изрази благодарност до Столе Попов за неговата досегашна работа во македонската филмска продукција и до целокупната екипа што учествуваше во реализацијата на неговиот нов филм „До балчак“.

„Мислам дека поминаа 25 години откако со Горан Стефановски ја почнавме одисејата околу пишувањето на сценариото, па имаше 2-3 неуспешни обиди да го направиме филмот, но немаше слух кај ниедна од претходните влади и секогаш проектот пропаѓаше во последниот момент. Актуелната влада и министерството за култура го поддржаа филмот и сега можам да го кажам своето интимно чувство дека апсолутно сум задоволен од филмот и дека е на ниво на моите претходни филмови. Филмот дефинитивно е завршен, а ја очекуваме македонската премиера во септември. Претходно ќе се обидеме да го пласираме на некој од големите светски фестивали, како Карлови Вари, Москва, Монтреал, Сан Себастијан, Локарно, Венеција, Торонто и на почетокот на следната година во Берлин“, изјави режисерот Столе Попов.Насловот на филмот ќе остане „До балчак“ со поднаслов „Македонска приказна“, а режисерот се надева дека филмот ќе биде примен во главната програма на светските фестивали каде ќе учествува.

„Овој филм ќе покаже еден поинаков капацитет на македонската кинематографија, бидејќи со својот обем и продукциски зафат е навистина голем и личи на амбициозните филмови со кои би се пофалиле и многу поголемите европски кинематографии, а продукциски личи дури и на американски филм. Тоа е добра шанса за Македонија и еден вид портфолио за претставување пред европските продуценти дека може да сметаат на сериозна продукциска поддршка за работа на свои филмски проекти во Македонија“, потенцираше Попов.

На филмскиот маркет во Кан Република Македонија ќе ја претставуваат филмовите „До балчак“ на Столе Попов“ и „Деца на сонцето“ на Антонио Митриќески. Двата филма ќе бидат прикажани во ист ден, на 20 мај, соопшти Дарко Башески, директор на Агенцијата за филм на РМ.

„Веќе сме во контакт со позначајните агенти за продажба, а на проекциите ќе бидат поканети претставници на поголемите филмски фестивали. Очекуваме филмот на Столе Попов да даде голем резултат. Филмот зрачи со моќ, со сила и со потенцијал за големи фестивали. Оваа шанса не смееме да ја пропуштиме, бидејќи ваков филм во Македонија одамна не е виден“, потенцираше Башески.

Филмот „До балчак“ тематски и продукциски на комплексен, но пред сѐ човечки, начин ги одразува македонскиот менталитет, психологија, историја, специфичностите, но и македонската кауза и исконската желба и потреба за слобода, независност, самостојност. Сето тоа го кажува на непатетичен начин и преминува во непатетичен реквием, бидејќи сепак, станува збор за трагичен филм, објасни Столе Попов.„Филмот на Столе Попов беше голем предизвик за нас, бидејќи не е вообичаен за македонските продукции. Голем е и во креативниот и во техничкиот дел на реализацијата на филмот. Во последниве години ФХ3Х помогна или работеше на реализацијата на речиси сите македонски филмови и се надеваме дека соработката ќе продолжи понатаму, бидејќи на тој начин го даваме нашиот придонес во подигнувањето на продукциското и постпродукциското ниво на филмовите. Македонската кинематографија бележи пораст што е видлив не само во квантитетот, туку и во квалитетот на филмските продукти и се надеваме дека темпото на прогрес ќе се одржи и понатаму, имајќи ги предвид новите услови и зголемените буџети што се донесени со Агенцијата за филм“, изјави Миливоје Ѓорѓевиќ, коосновач на ФХ3Х.Постпродукцијата на филмот „До балчак“ во ФХ3Х се работела десетина месеци, почнувајќи од монтажата на филмот и на звукот, визуелните ефекти, колоркорекциите, премиксот на звукот, додека единствената работа што била направена во студиото „Барандов“, поради непостоење технички услови кај нас, е финалниот микс, што значи дека од материјалите од камера до финален продукт филмот е завршен во ФХ3Х.

Компанијата за анимација и визуелни ефекти за филм ФХ3Х постои од 1997 година, има околу 150 вработени и досега работела на визуелните ефекти за повеќе од 35 играни филмови и повеќе тв-серии. Меѓу холивудските блокбастери на кои работеле во ФХ3Х се филмовите „Авијатичарот“, „Животот на Пи“, „Ранго“, „Капетан Америка“, „Робокап“, „Ајрон мен 3“ и други.Т.Д.

Извор: http://www.mkd.mk/kultura/golemi-ochekuvanja-od-noviot-film-na-stole-popov

 

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Март 07, 2019

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот писател Стефан Марковски е застапено во 15. издание на зборникот Castello di Duino.На меѓународниот конкурс за поезија и драмски текстови насловен I have a Dream/Ho un…
Февруари 22, 2019
Foto

Срамота е младите да знаат повеќе странски, отколку македонски јазик

Младите подобро ги познаваат странските јазици одошто македонскиот јазик. Со цел да си заминат од земјава, повеќе се фокусираат на изучувањето на странски јазици. Проблем е и образовниот ситем, кој иако предвидува еднакво учење на литературата и граматиката,…

Карикатурите на Златко Крстевски од Прилеп прошетале низ цел свет

Фев 14, 2019 Интервју 170
Светот доволно го знае Крстевски. Импресивен е неговиот пат низ светските изложби,…

Најбогатите 26 луѓе на светот поседуваат исто колку и најсиромашните 3,8 милијарди луѓе

Јан 21, 2019 Друго од култура 227
Оксфам пресметале и дека богатството на 2.200 милијардери околу светот во 2018 пораснало…

Катица Ќулавкова е добитник на меѓународната награда „Антево слово“ во Италија

Јан 21, 2019 Литература 162
По објавениот повик за испраќање на песна по слободен избор за учество на вториот…

Беседи

За Христoвитe дeла (беседа)

За Христoвитe дeла (беседа)

Какo Гoспoд извршил тoлку мнoгу дeла? Сo пoмoш на пeттe главни чуда: сo пoнизнoста, сo збoрoт, сo дeлoтo, сo крвта и сo вoскрeсeниeтo. Штo свeдoчат дeлата Христoви? Првo, свeдoчат дeка...

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

Пилат бил учeник сo свeтска мудрoст. А свeтската мудрoст нe дава сила туку влeва страв. Свeтската мудрoст нe ја пoддржува душата туку тeлoтo. Свeтската мудрoст нe влeва страв за душата...

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

Таму, на нeбoтo, e вистинскoтo Христoвo царствo и вистинскиoт Христoв живoт бeз примeси на грeв и смрт. Нo љубoвта на Синoт Бoжји кoн луѓeтo нашла дeка e пoпoтрeбнo да бидe...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

На секоја Литургија, ако ги слушате внимателно молитвите, оној дел што Црквата го нарекла и го доживува како анамнеза, сеќавање, е спомнување за сето она што Господ го направи за...

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

 Во денешново евангелско четиво Господ Исус Христос не упатува на три основни чекори: простувањето, постењето и безвременската награда која не очекува. И токму првиот чекор е простувањето: „Ако им ги...

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

Цeлoтo Eвангeлиe учи дeка трeба да сe oстави пoмалoтo заради пoгoлeмoтo, минливoтo заради нeминливoтo, лoшoтo заради дoбрoтo, eвтинoтo заради драгoцeнoтo. Кoга Eвангeлиeтo нe би вeтувалo пoгoлeми врeднoсти, тoгаш кoј би...

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Секој христијанин, своите напори може да ги насочува на разни активности во животот. Може да се труди во своето семејство, на работните места, во науката, во школството и на многу...

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Од црковната историја сме сведоци дека многупати се појавиле раздори и несогласувања во Црквата, но никогаш Бог нè дозволувал тоа неразумие да надвладее. Уште во апостолско време, Посланието сведочи дека...

« »