логоFacebookTwitterYouTubeeMail

познатиот локалитет бил еден од центрите на римското царство

Форумот во Стоби е ретка импозантна градба, каква што имало само во Рим, Помпеја,Херкуланум и во уште неколку градови на Империјата

 

Објекти како Римскиот форум во Стоби во првите векови од новата ера имало само во Рим, Помпеја, Херкуланум и уште во неколку градови во Римската империја. Објектот зафаќал површина од околу 1.000 квадратни метри, бил висок околу 15 метри и имал кат над приземјето. Овие податоци, до кои деновиве дојдоа археолозите што го истражуваат Форумот, за неколку скалила го издигнуваат значењето на Стоби и третманот што го имал градот во рамките на најголемата империја во новата ера. Истражувачите за „Дневник“ ексклузивно ги претставуваат новите откритија. Дури размислуваат за ревидирање на вистинската намена на импозантната градба. Наидовме на нова ситуација. Го пронајдовме горниот дел од ѕидот што како домино се урнал и паднал врз друг објект. Ѕидот е целосно зачуван, но во хоризонтална положба. Тоа значи дека Стоби бил многу значаен и богат град уште во раноцарскиот период. Олку импозантна градба не можело да биде подигната на кое било место. Тоа е својствено само за големите антички центри - вели археологот Мила Шурбаноска, раководител на проектот „Археолошка и туристичка валоризација на римскиот град Стоби“, во чии рамки се одвиваат ископувањата.

ЕКСКЛУЗИВНА, ЛУКСУЗНА ГРАДБА

Истражувачите се на терен веќе еден месец. За триесетина дена сосема го открија влезот на објектот. Од внатрешната страна се гледаат две импозантни апсиди, прекрасно зачувани, изработени од камен и тули врзани со малтер. Во секоја апсида имало по две ниши, засведени со арки. Меѓу апсидите била портата.Археолозите шеста година го истражуваат објектот. Досега претпоставуваа дека ѕидовите биле високи 5 метри. Новата „ситуација“ ги изненади. Велат дека најважно од се' е што може да се направи целосна реконструкција на објектот. Археологот Антонио Јакимовски вели дека внатрешните ѕидови биле обложени со мермер во повеќе бои што ги краселе ѕидовите и им давале монументален изглед.Тоа ни дава апсолутно право да го сместиме објектот меѓу најзначајните римски градби во светски рамки. Ретко среќаваме олку ексклузивни градби - вели Јакимовски.Објектот е долг 43, а широк 22,5 метра. Јасно се гледаат двата реда од арки и столбовите од нишите, познати како пиластри. Археолозите велат дека изградбата на Форумот почнала кон крајот на 1 век. Објектот бил уништен во пожар во 3 век. Тогаш биле искршени на парчиња сите прекрасни, луксузно изработени скулптури што ги краселе нишите. Во 4 век во Форумот бил изграден помал објект. Таму археолозите лани открија околу 80 гробови од крајот на 4 и почетокот на 5 век. Врз тој објект се урнал новооткриениот ѕид. Археолозите претпоставуваат дека тоа се случило за време на големиот земјотрес во 518 година, што ја зафатил Македонија.Јакимовски вели дека се' уште пронаоѓаат делови од скулптури. Досега објектот даде десетици ексклузивни наоди што не се среќаваат на кој било археолошки локалитет. Еден од нив е мермерната глава од скулптура, обложена со тенки листови од злато.

ОТКРИЕНИ ДЕЛОВИ ОД ПОЗЛАТЕНИ ЧИНИИ

Во минатиот месец археолозите продолжија да откриваат мермерни релјефни капители и плочи.Пронајдовме преден дел од животно (копитар) изработено од мермер. Бидејќи во опожарувањето биле искршени сите скулптури, тешко е да „фатиме“ некој атрибут за да им дадеме значење на скулптурите. Веројатно и животното стоело во некоја од нишите. Деновиве пронајдовме и делови од плитка чинија премачкани со злато. Деловите многу потсетуваат на керамичките чинии специфични за 1 и 2 век - вели Шурбаноска. Археолошките истражувања ги финансира Министерството за надворешни работи на Италија, во рамките на проектот што го спроведуваат невладината организација ЧИСС од Палермо и Музејот на Македонија. Покрај Шурбаноска и Јакимовски, во тимот се вклучени и Катарина Касапинова, археолог-документатор, Костадин Саздов, архитект, фотографот Мирослав Димовски и Петар Ризов, препаратор. Во акцијата се вклучени триесетина работници. Археолошките истражувања ќе траат до јули. Истражувачите велат дека најдобро би било да се ослободат и надворешните ѕидови, за да може да се види и почувствува монументалноста на објектот. Планирано е да се направи реконструкција на една од нишите за да може да се види колку била луксузна градбата. Во работата ќе бидат вклучени експерти од Италија и од Националниот конзерваторски центар на Република Македонија. Во лапидариумот на локалитетот веќе е направена импровизирана реконструкција.

Весна Ивановска-Дневник
Фото:Маја Златевска

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 315
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 776
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 1008
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

 Антиномично е и кога просторно и временски ограничениот човек станува благодатно секаде присутен, и во време и во простор. Антиномична е и ситуацијата кога обичен човек стекнува таква слобода пред...

« »