логоFacebookTwitterYouTubeeMailСите ние мислиме дека сакаме да сме среќни. Сепак, многу од нас всушност работат во еден друг правец, смета когнитивниот психолог Даниел Канеман, добитник на Нобеловата награда за економија во 2002 година.

Тој тврди дека среќата и задоволството се различни. Среќата е краткотрајно искуство кое доаѓа спонтано и е минливо. Од друга страна, задоволството е долготрајно чувство, кое се гради повеќе време и се темели на постигнување цели и градење на начинот на живот на кој му се восхитувате. Канеман објаснува дека работењето за остварување на една цел може да ја потцени нашата способност да искусиме некоја друга.

На пример, во истражувањето на Канеман во кое се мери секојдневната среќа - искуствата поради кои луѓето се чувствуваат добро - тој утврдил дека минувањето време со пријателите е многу ефикасно. Сепак, оние кои се фокусирани на долготрајни цели кои резултираат со задоволство, не му даваат приоритет на социјализирањето бидејќи се зафатени со поголемата слика.

Поради таквите избори Кахнемам заклучил дека не сме толку заинтересирани за среќата колку што тврдиме дека сме.

-Сѐ на сѐ, не мислам дека луѓето ја зголемуваат до максимум среќата во таа смисла... ова изгледа не е она што сакаат да го прават луѓето. Тие всушност сакаат да го зголемат до максимум нивното задоволство од самите себе и од своите животи. И тоа води кон сосема различни насоки од зголемувањето до максимум на среќата - вели тој.

Овој нобеловец вели дека задоволството претежно се базира на споредби.

-Задоволството од животот во голем степен е поврзано со социјалните критериуми - постигнувањето на целите, исполнувањето на очекувањата - објаснува тој.

Психологот забележува дека парите имаат значително влијание на задоволството од животот, меѓутоа парите влијаат на среќата само во случај на недостиг од финансии. Сиромаштијата создава страдање, но над одредено ниво на приходи кои ги задоволуваат нашите основни потреби, богатството не ја зголемува среќата.

Со други зборови, ако не сте гладни и ако имате облека, кров над глава и други основни нешта, способни сте да бидете среќни како и најбогатите луѓе на светот. Минливите чувства на среќа, сепак, не го зголемуваат задоволството од животот. Гледајќи наназад, личност која имала многу среќни моменти може да не се чувствува општо задоволно.

Клучното нешто е меморијата. Задоволството е ретроспектива. Среќата се случува во реалното време. Канеман утврдил дека луѓето си кажуваат приказна за своите животи која може да е пријатна или не. Сепак, нашите секојдневни искуства резултираат со позитивни чувства кои можеби нема во секој случај да ја подобрат подолгата приказна. Меморијата е трајна. Чувствата поминуваат. Многу од нашите најсреќни моменти не се зачувани - не сите се фатени со фотоапаратот. И тогаш исчезнуваат.

На пример, земете го одењето на одмор. Според психологот, лице кое знае дека може да оди на патување и да си помине убаво, но дека спомените ќе му бидат избришани и дека нема да може да фотографира, може да избере и да не оди на патувањето. Причината за ова е тоа што ние правиме нешта очекувајќи да создадеме убави спомени на кои ќе можеме подоцна да се навраќаме. Некако сме помалку заинтересирани убаво да си поминеме.Фото: Pixabay

Оваа теорија помага во објаснувањето на нашата моментална култура водена од социјалните медиуми. Преокупирани сме со броењето на пријателите и следбениците наместо да сме преокупирани со поминувањето време со луѓето кои ни се допаѓаат. И на крајот, тоа нѐ прави несреќни.

 

Подготвил: Билјана Арсовска

 

Извор: https://www.fakulteti.mk/news/29122018/daniel-kaneman-povekjeto-lugje-ne-sakaat-da-bidat-srekjni

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Мај 18, 2019

Доделени наградите „Златен був“ на 9. Филозофски филмски фестивал

Рускиот филм „Ноќен разговор со џелат“/ Night Talk With a Hangman и режисерот Јаков Сивченко се добитници на „Златен був“ за Најдобар краткометражен филм според жирито. Се работи за краткометражно филмско остварување инспирирано од новелата на швајцарскиот…
Април 08, 2019

Како може да им се помогне на оние кои размислуваат за самоубиство?

Според проценката на Светската Здравствена Организација во просек 1 милион луѓе умираат годишно како резултат на самоубиство. Во позадина на суицидалноста најчесто стои екстремна нелагодност, неиздржлива емоционална болка и неподносливо страдање на кое…

Светските научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија!

Мар 28, 2019 Друго од култура 393
Алшар е единственото наоѓалиште на талиум во светот. Tалиумот е цврст сив метал и е…

95 години од раѓањето на Вангел Наумовски – уметникот кој за Салвадор Дали беше „сликар од бајките“

Мар 24, 2019 Ликовна уметност 218
Со името на охридскиот сликар, кого Салвадор Дали воодушевено го нарече „сликар од…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Мар 07, 2019 Литература 215
Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот…

Беседи

За силата на смртта и на крстoт Христoв

За силата на смртта и на крстoт Христoв

Кадe самo ќe сe прoизнeсe имeтo на Спаситeлoт, таму сe изгoнува сeкoј дeмoн. Кoј вo таква мeра ги скрoтил душeвнитe страсти, и блудницитe да живeат цeлoмудрeнo, и чoвeкoубијцитe пoвeќe да...

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

“Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да...

БEСEДА  за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

БEСEДА за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

Каква e таа прeљуба штo ја направил Израилoт и Јудeја (т.e. израилскиoт и јудeјскиoт нарoд) сo камeн и сo дрвo? Тoа e пoклoнeниeтo на идoлитe oд камeн и oд дрвo....

БEСEДА за Христoвoтo oсвeтлувањe

БEСEДА за Христoвoтo oсвeтлувањe

Христoс e пoтрeбeн и на пoчeтoкoт и на крајoт. Какo штo на дeтe кoe сe дави му e пoтрeбна рoдитeлската рака за да гo извади oд вoдата и пoтoа да гo...

Милан Ѓорѓевиќ: Томина недела

Милан Ѓорѓевиќ: Томина недела

Навистина, сомнежот е движечка сила на научната и истражувачката работа, но истиот тој сомнеж претставува голема пречка за црковниот живот, кој се темели врз верата, а не врз набљудувањето, експериментирањето...

БEСEДА за вниматeлнoст кoн сè штo нe e пo Христа

БEСEДА за вниматeлнoст кoн сè штo нe e пo Христа

Браќа, да нe нè зарoби филoзoфијата, кoја, нагаѓајќи гoвoри дeка нeма вeчeн живoт ниту вoскрeсeниe oд мртвитe, бидeјќи ниe нe дoаѓамe дo Вистината сo нагаѓањe чoвeчкo, туку сo Бoжјo oткрoвeниe.

БEСEДА  за живата надeж

БEСEДА за живата надeж

Нo, кoј дeнeс им пoкажа живo надeвањe на луѓeтo, кoј и какo? Апoстoлoт Пeтар oдгoвара на oва прашањe: “Гoспoд наш Исус Христoс и тoа сo вoскрeсeниeтo oд мртвитe. Никoј друг...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

БEСEДА за барањeтo на живиoт пoмeѓу мртвитe

БEСEДА за барањeтo на живиoт пoмeѓу мртвитe

Духoт нeпoмрачeн сo грeв глeда вo нeбoтo и нe глeда грoб; пoмрачeниoт дух сo грeв глeда вo грoбoт и нe гo глeда нeбoтo. Грeвoт и дoбрoдeтeлта управуваат сo духoвниoт вид...

« »