логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Списанија

во изданије на МПЦ-ОА

Житија на Светиите - Септември

Во издание на црквата посветена на св.Григориј Палама и св. Димитриј Мироточив во Струмица, со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Струмички г. Наум, излезе од печат нов том од „Житијата на Светиите“ за месец септември во тврд повез.

За дистрибуција на книгите можете да се информирате на: e-mail: pravoslavniknigi@gmail.com 
или: о. Боро Милчев, тел. 071-213-000

Повеќе...

{slide=ОСМИ ДЕН - Списание на Епархија за Австралија и Нов Зеланд}

СОДРЖИНА

Митрополит Петар - Божикно послание ...... 2

Репортажи

протоереј Веско Каранфиловски -Осветување камен-темелник и полагање свети мошти за изградба на новата соборна црква "Св. Никола" во Перт ...... 5

Игумен Гаврил - Осветување на административната зграда при црквата "Св. Петка" во Мил Парк, Мелбурн ........ 9

Синаксар на Месопусната Недела ........ 10

Игумен Гаврил - Осветување на иконата на Св. Злата Мегленска во Вереби ........ 12

Диме Мераковски- Се обидуваат да наметнат компаниски закони и го поништат уставно-канонскиот поредок во МПЦ ....... 13

Веронаука

Church History ............... 15

игумен Гаврил - Старци - отец Тадеј .......................... 20

Старец Нектариј Виталис - За зависта ................... 29

Вести ........................ 31

Службен дел .............. 38

{/slide}

{slide=ПРЕМИН МАГАЗИН}

Премин книжарница

{/slide}

{slide=ПРАВОСЛАВЕН ПАТ - Списание на Скопска епархија и МПЦ}

Издавач: Скопска Епархија

Излегува шест пати годишно  * Првиот број е отпечатен во ноември 2005-та година

Главен и одговорен уредник: Митрополит Американско - кандаски Методиј

Заменик главен и одговорен уредник: Презвитер Игор Калпаковски

Уредувачки совет: проф. др. Ѓоко Ѓорѓевски; М-р Ивица Тодоров; Протоереј-ставрофор М-р Драги Костадиновски; Протоереј-ставрофор Коста Станоевски

Ликовно и техничко уредување:  Презвитер Игор Калпаковски

е-пошта: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Печати: Архиепископска печатница „СИНАЈ“ Тираж: 1000 

 {/slide}

{slide=ПРАВОСЛАВНА СВЕТЛИНА - Епархиско списаније на Повардарска Епархија}

Списание за православна вера, образование и култура, година прва, излегува четири пати годишно

Издавач
: Повардарска Епархија на Македонската Православна Црква, Велес

Главен и одговорен уредник: Митрополит Повардарски Агатангел

www.povardarska-eparhija.org.mk      www.povardarska-eparhija.blogspot.com

Уредувачки одбор: ѓакон Влатко Стоименов, Никола Цилаков, Илија Поп Гонов, дипл. теолог Снежана Колевска

Лектура: Косовка Савеска

Дизајн и компјутерска подготовка:  Никола Цилаков и Илија Поп Гонов

Печати: „Прва книга” - Велес

{/slide}  {slide=ТАВОР - списание на кумановско-осоговска епархија}

1. Избран првоерархот на Кумановско-осоговската епархија

2. Постот пред празникот на Рождеството Христово – Григориј С. Дебољски

3. Зошто дојде Синот Божји? – Св. Јован Златоуст

4. Совршен Бог и совршен човек – Христо Јанарас

5. Против одењето по бајачи – Св. Јован Златоуст

6. „Исцеленија“ – Епископ Александар Милеант

7. Астрологијата е астролатрија – Протопрезвитер Александар Карлуцос

8. Додека има време – Презвитер Димитриј Шишкин

9. Светена вода и псевдонаука: Чуму ни се експерименти со светињата? – Владимир Гурболиков 

{/slide}

{slide=ОГЛЕДАЛО  - списание на Тетовско-гостиварската епархија}

 Излезе првиот број на Епархиското списание „Огледало“  на Тетовско-гостиварската епархија


 СОДРЖИНА

 

 • Воведно Слово на Митрополитот тетовско-тостиварски г.Jосиф
 • Слово на Архиепископот охридски и македонски г.г.Стефан
 • Слово на Митрополитот тетовско-гостиварски г.Jосиф
 • Слово на jеромонах Кирил Пеjчиновиќ за празникот Прочка
 • Богослужениjата во Великиот пост
 • Колку често треба да се причестуваме
 • Великиот пост
 • Света таjна покаjание (исповед)
 • Великиот пост - пат кон воскресенито
 • Преподобен старец Порфириj Кавсокаливитски
 • Огласително слово на свети Jован Златоуст
 • Вести и настани и од епархиjата

 

 {/slide}

 krusevoexport

Видео содржини

Андреј Рубљов. „Троица“ – ДОКУМЕНТАРЕН ФИЛМ

Најава за канонизацијата на свети Јоаникиј Ракотински

Load More

Духовност

СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН - Псалм 11 3

Фев 17, 2018 Полезно и Потребно 5495
sv.efrem.sirin2.jpg
СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН Псалм 11. Нема да се справам со себеси и со ѓаволот – Ти Господи,…

Чудото на иконата „Брзопослушничка’’

„Пред братската трпеза на ѕидот од памти век е напишана иконата на Пресвета Богородица. Веродостојност отците принесуваа и претходно и ние сега така се однесуваме, согласно нивните мислења, за изобразување на таа икона во времето на Свети Неофит, основач на тој манастир. Според историско мерење на времето од  Свети Неофит дури до нас протече веќе не помалку од 840 години, затоа што Свети Неофит живеел во XI век.

Повеќе...

Наука и Култура

Февруари 09, 2018

Промовирана монографијата за Борко Лазески во МАНУ

Денес (8 февруари 2018 година) во МАНУ, беше промовирана монографијата за Борко Лазески. Со овој настан започна и месецот посветен на Борко Лазески во Националната галерија на Македонија, по кој веќе следната недела (четврток, 15 февруари) е предвидено…

Делегација на БАН во посета на МАНУ

Фев 07, 2018 Друго од култура 88
http://manu.edu.mk/wp-content/uploads/2018/02/1.jpg
НАСТАНИ Во рамките на редовната соработка меѓу Македонската академија на науките и…

Венко Андоновски - Боговите нека нѐ именуваат, кога им дозволуваме

Јан 19, 2018 Ставови 349
„Речник на човековата душа“ e заеднички наслов на новиот серијал колумни на Венко…

Не сакам да сум дел од свет во кој жените не сакаат деца, а будалите веруваат дека се успешни

Дек 31, 2017 Ставови 618
Актерот Кијану Ривс веќе неколкупати објави силни пораки со кои директно погодува во…

Потешкотии во молитвата

Унинието е духовна зачмаеност, а мрзливоста е нешто што се однесува и на душата и на телото. Но најдобро е кога го нема ни едното ни другото. Унинието и мрзливоста понекогаш се лепат и за души кои имаат многу предиспозиции за духовен живот, кои се чувствителни, ревносни.

Ѓаволот не му прави толку зло на рамнодушниот човек, додека, пак, чувствителниот човек, ако поради нешто се нажали, потоа веднаш го обзема униние.

Повеќе...

Православен календар

19/02/2018 - понеделник

  св. Вукол, епископ Смиренси;  Светата маченичка Фауста; Светата маченичка Доротеја;

 Велигденски пости (строг пост)
Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Добредојде Православие.мк

Св. Тајна Евхаристија, храм св. Георгиј

Последни коментари

Почаевско чудо

Ако некој се помоли од сето срце, тогаш Господ ќе му помогне и ќе го поправи и ќе продолжи по патот на вистината. Во една од посетите на Почаевска Лавра, јас станав сведок на прекрасно чудо, кога пред мои очи се исцели жена која педесет години не можеше да оди бидејќи имаше извиткани нозе. Повеќе...

Архимандрит Георгиј Капсанис

Личноста на архимандритот Георгиј ќе остане во вечно паметење во срцата на оние што го запознале, но генерално и во целата Православна Црква, затоа што преголеми се неговите заслуги за чистотата на верата и за автентичното живеење според неа..Повеќе...

ШТО Е ДУХОВЕН ЖИВОТ И КАКО ДА СЕ ОСПОСОБИМЕ ЗА НЕГО

Неопходност од повторното соединување со Бога заради спасение. Самиот човек не е во состојба тоа да го направи. Духот Божји го совршува ова во нас заради искупувањето кое го донел Синот Божји. Значи, до кој резултат дојдовте барајќи одговор на прашањето што е потребно за да се врати се во претходниот, првобитен поредок? ..  Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

Протоереј Андреј Ткачев: Примете, јадете

 

Во Рајот Господ им рекол на луѓето да не јадат од дрвото на познанието. А злиот лукавец велел – јадете. Христос вели „јадете“, „пијте од Неа сите“, а злиот говори: „не јадете“, „недостојни сте“, „потребно е долго и тешко да се подготвувате“. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Св.Ефрем Сирин - Великопосна молитва

 

Во текот на Великиот пост се практикува една многу силна молитва од св.Ефрем Сирин позната како Великопосна молитва . Сите богослужби се завршуваат со неа , почнуваќи од Сирната недела само во среда и петок , за време на великата 40-ница од понеделник до петок , сите седмици до празнувањето на Лазаревото воскреснување.  Повеќе...

За Моето име

Взбранной Воеводе победительная

Cevitana