логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Оваа е икона на Мајката Божја (Знамение) која од морето ја донесоа 12 делфини на брегот на Сочи.

Обратете внимание на бројот на делфините, оти не биле два, не пет, туку 12 колку што беше бројот на учениците на нашиот Господ Исус Христос.

Делфините допливаа до брегот туркајќи нешто пред себе и тоа "нешто" го оставија на брегот и отпловија назад во морето.

Никој од луѓето на брегот не пројави интерес за да види што оставија делфините на брегот освен една жена. Она што таа го виде беше старо парче дрво на кое имаше тиња, па откако со раката ја тргна тињата сфати дека станува збор за икона.

- Што има таму? - ја прашал нејзиниот маж без особен интерес оти во рацете не жената не видел ништо особено.
- Погледни, ова е икона на Мајката Божја...
Брачниот пар ја однел иконата во Москва и со нетрпение сакале да му го раскажат чудото на патријархот. Патријархот ја примил иконата со радост и ја сместил во олтарот каде и ден денеска стои во Патријаршијата.
Но, суштината на ова чудо не е во она каде таа сега се наоѓа туку во тоа дека преку делфините Бог на народот му ја подари сликата на Мајката Божја.

Извор: ФБ страна на Николај Филотеев

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Март 24, 2019

95 години од раѓањето на Вангел Наумовски – уметникот кој за Салвадор Дали беше „сликар од бајките“

Со името на охридскиот сликар, кого Салвадор Дали воодушевено го нарече „сликар од бајките“, се поврзани повеќе епитети – тој кај нас и во светот е секогаш претставуван како уникатен пример на сликар на чудесниот свет на длабочините на езерото и комплексноста…
Март 07, 2019

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот писател Стефан Марковски е застапено во 15. издание на зборникот Castello di Duino.На меѓународниот конкурс за поезија и драмски текстови насловен I have a Dream/Ho un…

Срамота е младите да знаат повеќе странски, отколку македонски јазик

Фев 22, 2019 Литература 136
Foto
Младите подобро ги познаваат странските јазици одошто македонскиот јазик. Со цел да си…

Карикатурите на Златко Крстевски од Прилеп прошетале низ цел свет

Фев 14, 2019 Интервју 191
Светот доволно го знае Крстевски. Импресивен е неговиот пат низ светските изложби,…

Најбогатите 26 луѓе на светот поседуваат исто колку и најсиромашните 3,8 милијарди луѓе

Јан 21, 2019 Друго од култура 242
Оксфам пресметале и дека богатството на 2.200 милијардери околу светот во 2018 пораснало…