логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Прашање од Савче: Многу сакав да земеме куќна слава и кога отидов во црква,  Отецот не праша дали ќе отвараме книга или имаме желба да си одбереме сами. Јас веднаш одговорив дека сакам да ја славам Мала Богородица на 21 септември. Дали е во ред што сама одбрав,  зошто порано колку што знам Старите отварале книга и која ќе им се падне слава таа ја славеле? Некој ми велат дека сум трбала да отворам книга а јас одсекогаш сакав да ја славам Пресвета Богородица и кога ми даде отецот можност да бирам јас веднаш  одговорив.Дали постапив добро? Нека не чува Пресвета Богородица и  нашиот Господ Исус Христос и нека ни дава радост, мир,здравје, љубов многу трпение и добра воља спрема луѓето.АМИН!

 

Одговор:

Слава Ти Боже наш, слава Ти! Служењето на слави по домовите, Црквата одамна го христијанизирала и му дала прекрасно значење и символика во која луѓето собрани заедно, на тие вечери на љубовта ќе можат да му оддадат слава и благодарност на Бога, благодарејќи Му за се што станало. И се е добро додека работите се одвиваат во слава на Бога, со страв Божји, во послушност на Црквата. Значи доколку не сме имале слава, напрвин најважни се целта и благословот, а тоа дали ќе биде од книга или ќе си одбереме, тоа сепак се случува по харизма . Доколку немаме некоја посебна приврзаност и желба, можеме нашиот однос да го градиме од почеток, и да влечеме. Но, кога веќе сме го добиле тој дар на љубов кон некој од светителите или светиите, тогаш да се обидеме да го искористиме за наше спасение. И да Му благодариме и да Му се молиме на Бога да го благослови делото на нашите раце. Спасителна слава ;Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Јануари 12, 2020
Mudreci.pustina1

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше убеиен од Ирод.Наскоро Елисавета премина, а Св Јован остана сам во Пустината каде што Бог и Ангелите се грижеа негоСв Јован целиот свој живот ќе го наговестува народот за…
Ноември 24, 2019
7.Vselenski.sobor

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните култури. Динамиката на културните размени меѓу Скопје и Истанбул со овој проект се обележува низ значајните пунктови на тие релации (јазик – литература и историја – култура) со…

СИТЕ ТИЕ МУСТАЌЛИИ (од колекцијата на Националната Галерија на Р. С. Македонија)

Ное 07, 2019 Друго од култура 676
7.Vselenski.sobor
Портретната уметност од минатите епохи изобилува со слики и скулптури на луѓе со мустаќи…

Двеста години од раѓањето на Дичо,зографот кој почна нов правец во црковната уметност

Окт 19, 2019 Наука и Религија 727
Има една интересна случка поврзана со Дичо Зографот што ја раскажуваат неговите потомци.…

„АВИЈАТИЧАРОТ“ ОД ЕВГЕНИЈ ВОДОЛАЗКИН добитник на наградата „BookStar 2019“

Окт 08, 2019 Литература 716
Гостувањето на моментално рускиот писател број 1 на сите светски листи – Евгениј…