логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Скопје, 25- ти април 2017 год.- Соборен храм на св. Климент Охридски

СОВРЕМЕН РОМАНСКИ ИКОНОПИС

(Извадок)
25-29 април 2017

Иконата – тоа е откривање на вечноста во времето. Иконата јавува, таа е објавител на Царството Христово, на обожена твар и на преобразеното човештво, кое со својата личност Самиот Христос го јавил. Преку иконата, во видливото се набљудува невидливото, во временото – вечното.
Тоа е затоа што иконата не е едноставна слика на природниот аспект на личноста, но е издигната на ниво – на претстава на идниот век и свет. Таа слика е „поглед одозгоре“, од гледиште на вечноста која доаѓа.
Црквата проповеда со збор и слика, па затоа и иконата е наречена – учител. Некој беше рекол дека иконата е умозрение во боја. Таа е овоплотена молитва, која се создава во молитва и заради молитва: Таа е двигател и израз на љубовта и тежнението кон Бога, кон совршената Убавина. Затоа, надвор од Црквата, во вистинска смисла на зборот, иконата и не може да постои.
Стоејќи пред иконата, ние стоиме пред Самиот Бог, не затоа што Бог е во иконата, туку затоа што таа е знак на Неговото присуство и позив упатен кон нас. Иконата не го изобразува Бога, туку таа укажува на учеството на човекот во божествениот живот. Таа не е ниту гаранција за нашето спасение, туку само помошник и водилка на патот кон Бога.

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан

Ректорот на Букурешкиот православен богословски факултет, протопрезвитер д-р Стефан Бучиу

 

На 25 април 2017 во соборната црква Свети Климент Охридски беше отворена изложба на икони од современи романски иконописци од Факултетот за црковна уметност при Букурешкиот православен богословски факултет „Патријарх Јустинијан“. На отворањето свечени говори одржаа Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, деканот на Богословскиот факултет „Свети Климент Охридски“, д-р Ѓоко Ѓорѓевски, и ректорот на Букурешкиот православен богословски факултет, протопрезвитер д-р Стефан Бучиу. На изложбата која беше збогатена со учеството на црковниот хор „Света Злата Мегленска“. присуствуваше и Неговото високопреосвештенство Митрополитот преспанско пелагониски г. Петар, како и голем број на свештеници, теолози и студенти.

 

 

 

Гости од Букурешкиот православен богословски факултет:

Протојереј ставрофор д-р Стефан Букиу – Декан на Богословскиот факултет во Букурешт
Протојереј ставрофор д-р Константин Преда - Продекан
Протојереј д-р Никушор Белдиман – Директор на оддел
Д-р Димитру Сорика, Професор за сакрална уметност, подготвител на изложбата

 

 

Преминпортал (к.т.)

 

Друго:

 

 25-ти април 2017 лето ГосподовоВидео содржини

Икона на Мајката Божја Одигитрија

Ное 16, 2018
Помага при сите болести, лекува од најтешки болести, опседнатост од нечиста сила и ги штити малите деца.

Руски Светец Александар Свирски

Сеп 29, 2018
Рускиот светец Александар Свирски - мошти со бела боја и кожа стара повеќе од 500 години, како да е жив

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Февруари 14, 2019

Карикатурите на Златко Крстевски од Прилеп прошетале низ цел свет

Светот доволно го знае Крстевски. Импресивен е неговиот пат низ светските изложби, работилници, музеи. Го има во повеќе меѓународни антологии во Јапонија, Во 1990 година учествувал на Цетинскиот салон на современа ликовна уметност во Црна Гора, во музејот Миа…
Јануари 21, 2019

Најбогатите 26 луѓе на светот поседуваат исто колку и најсиромашните 3,8 милијарди луѓе

Оксфам пресметале и дека богатството на 2.200 милијардери околу светот во 2018 пораснало за 900 милијарди долари, или по 2,5 милијарди долари на ден. Ова е раст од 12% на богатството на најбогатите луѓе, додека за истиот период најсиромашниот дел од светската…

Катица Ќулавкова е добитник на меѓународната награда „Антево слово“ во Италија

Јан 21, 2019 Литература 117
По објавениот повик за испраќање на песна по слободен избор за учество на вториот…

Православната црква мора да има исти критериуми за сите народи

Јан 04, 2019 Интервју 235
Или секој народ и секоја држава треба да имаат своја самостојна црква, или ниту еден…

Просветител и апостол на македонизмот

Светиклиментовото дело како основоположник на македонската просветителска и духовна…