логоFacebookTwitterYouTubeeMailВо Полска заврши меѓународниот фестивал на црковно ѕвонење (01.05.2012)


Во неделата, 22 април, во Полска заврши четвртиот меѓународен фестивал на црковно ѕвонење.

Главната награда ја доби Ксенија Кијанчева од Петроград, а меѓу наградените се и Надежда Калашникова, исто така од Петроград, и Сергеј Никотјенко од Минск.

Во натпреварувањето учествуваа осумнаесет ѕвонари, кои своите способности ги претставија на камбанаријата во Супразалскиот манастир.

Главната цел на фестивалот е негувањето на традицијата за црковните ѕвона во Православната Црква, посебно во текот на пасхалниот период. Во минатото, а во некои парохии и денес, на Воскресение, откако камбаните ќе го означат светлото Христово воскресение, секому му било дозволено да ѕвони.

Преземено од:МПЦВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1007
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 969
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…