логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

 Од 5-7 декември 2010 година кадетите од Регионалниот детско-младински центар „Аванпост“ заедно со својот духовен отец свештеникот Евгениј Пуртов, настојател на црквата на свети Никола, направија литија на скии од градот Tјумен до селото Созоново.

Пред почетокот учесниците темелно ја проверија опремата, ги слушнаа упатствата на директорот на „Аванпост“ којшто им посака добар пат. Литијата се протегаше по Стариот Тоболски пат. Скијачите поминаа повеќе од 50 километри за да дојдат до с. Созоново и да учествуваат на храмовата слава на селската црква посветена на светата великомаченичка Екатерина.

 

 Извор: Тоболска епархија

Преземено од МПЦ


 



Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1012
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 979
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…