логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

Рускиот Патријарх Кирил: „Нема да имаме подобар социјален живот, ако во нашите срца има злоба“ (26.02.2013 )

„Не може да се добие подобар општествен, политички живот, ако во нашите срца има злоба, клетва, и ако ние лекомислено шириме лаги, завидуваме, ако со сила, па дури и насилство си го обезбедуваме патот кон целта, којашто ќе си ја поставиме пред себе, ако ги навредуваме послабите, ако не размислуваме за децата или за постарите лица. Како тогаш да има просперитетен општествен живот?“, рече Патријархот Кирил во својата беседа на крајот од Божествената Литургија на 24 февруари 2013 г. во московскиот храм Воздвижение на Господовиот Крст.

„Како што сѐ започнува со човекот, со неговиот внатрешен мир“, рече Поглаварот, „така и проповедите и советите на Црквата, пред сѐ, се однесуваат на внатрешниот мир на човекот“.

„Ние градиме храмови за нашиот живот да се менува на подобро. А тој ќе биде подобар, кога и ние самите ќе станеме подобри. Оној кој не ја гледа оваа поврзаност е слеп“, истакна Патријархот.

Извор: Православие.ру

Преземено од: МПЦ-ОА

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1025
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 991
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…