логоFacebookTwitterYouTubeeMail


  Во затворите во Мордовија осветен шести храм во чест на блажена Матрона Московска (04.05.2012)


Во казнено-поправниот дом во Република Мордовија (автономна република во составот на Руската Федерација) беше осветен православен храм во чест на Блажената старица Матрона Московска. Ова е шести храм изграден во казнено-поправен дом во Мордовија. Со неговата изградба се започна во април 2010 година. Црквата е изградена од страна на осудените лица коишто живеат во затворот. Чинот на осветувањето го изврши Епископот Климент Краснослободски и Темниковски. Како што е наведено од страна на прес-службата на руската федерална служба за извршување казни (ФСИН), откако таа соработува со Руската Православна Црква, а особено со свештенството на епархијата на Мордовија, шест цркви се изградени во казнените институции во регионот. Покрај тоа, единаесет капели се посторени во просториите на таквите установи. Во моментов, две цркви се во завршна фаза на изградба.

 

Извор: Православие. ру

Преземено од: МПЦ
 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1012
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 978
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…