логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 sv.PetariPavle1.jpg

ЖИВОТОТ И ДЕЈНОСТА НА СВЕТИ АПОСТОЛ ПЕТАР

Свети апостол Петар по потекло бил од галилејскиот град Витсаида.
По занимање бил рибар.
Името ПЕТАР или на Еврејски Кифа му го дал Господ Исус Христос, а во превод значи – КАМЕН.
Неговото родено име било Симон.
Апостол Патер бил многу чувствителен човек, пргав и избувлив и брз.

Тој се истакнува како најстар или прв меѓу апостолите .
На пример кога во Кесарија Филипова Господ ги запрашал за кого го сметаат, во името на сите Петар одговорил:
Ти си Христос Син на Живиот Бог
(Матеј 16,16).

Во Гетсиманската градина само тој извадил нож да го одбрани Христа
(Јован 18, 10) на Педесетница прв тој проповедал меѓу народот. Но неговата чувствителност и енергичност биле поттик за грешки.
|
На пример на Тајната Вечера Петар ќе вети дека никогаш нема да се откаже од Христа, но уште истата ноќ три пати се откажа од Него, а по овој грев тој веднаш горко ќе плаче и ќе се кае.
(Матеј 26, 69-75).

Подоцна, кога Господ Исус Христос по воскресението од мртвите , ќе им се јави на Своите ученици крај Тиверијадското море , повторно ќе му ја даде апостолската служба.
(Јован 21,15-17).

Освен во Ерусалим проповедал и во „црквите во цела Јудеја“, Галилеја и Самарија...во Лида и во Сарон...во Јонија и во Ќесарија...“, а по особена Божја наредба и во домот на Корнилиј во Ќесарија
|
 (Дела 9,31-11,17).

Во 44 година , Ирод Агрипа ќе му се закани и тој ќе го напушти Ерусалим. Оттогаш не се знае каде точно проповедал.
Учествувал на апостолскиот собор во Ерусалим во 51 година, а потоа засекогаш го напуштил светиот град. Откако ја посети Антиохија (Гал. 2,11) им проповедал на расеаните Евреи во Понт, Галатија, Кападокија и Витанија .

До христијаните до овие области ќе ги упати и своите посланија и на тој начин ќе продолжи и понатаму да ги раководи. По ова, со својот сопатник евангелистот Марко, проповедал во Вавилон ( 1. Петр. 5,13), а според преданието бил и во Коринт.

За време на царот Нерон, Свети апостол Павле бил во Рим каде што маченички пострадал.
Тој бил распнат на крст, со главата надолу, затоа што се сметал недостоен да страда како својот учител Господ Исус Христос. Тоа се случило во 67 година по Христа.

Според црковното предание се спомнуваат два значајни настани поврзани со апостолот Петар во Рим.
Прво, се вели дека свети Петар кога бил во Рим, се расправал со некој Симон Гаталецот, кого со своите молитви го дигнал во воздух, од каде што паднал и умрел.

И второ, во последните денови Петар сакал да го напушти Рим, но по патот Го сретнал Христа, како оди кон Рим и му рекол:
Каде одиш Господи?
Христос Му одговорил:
Одам во Рим повторно да пострадам!
Сфаќајки ја пораката, Петар се вратил во Рим и маченички пострадал.


+++


ЖИВОТОТ И ДЕЈНОСТА НА СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ


„Свети апостол Павле е Евреин, од родители Евреи, како што самиот вели:
„Јас сум ... Евреин од Евреите, од родот Израилев од Венијаминовото колено“ (Филип, 3,4 - 5).
Роден е од 1 – 10 година по Христа во градот Тарс. Затоа е наречен „тарсанин“ (Дела 9,11).

Тој самиот за себе вели: „Јас сум човек Јудеец, родум од Тарс Киликиски“
(Дел. 22,3).
....
Првото име на апостолот е „Савле“ (Дела 7, 58;8,1).
Тоа е еднакво на Еврејското име Саул или Шаул, што значи: жеден, жедлив, копнежлив.

Подоцна му било дадено и Римското име Павле, Pavlus, најверојатно затоа што по татко тој бил „ римски граѓанин“. (Дела 22, 25 – 28 ).

....

Покрај еврејскиот, кој што му бил мајчин јазик на апостол Павле, нему и грчкиот јазик му бил како мајчин и го говорел од рано детство. Апостолот многу добро го владеел грчкиот јазик на кој што се школувал во Тарс, завршувајќи книжевност и философија на Тарскиот универзитет.

Додека живеел и студирал во Тарс Свети апостол Павле имал можност да ја проучи и незнабожечката литература и философија.

Според библиските сведоштва (1.Кор. 10,6; Фил. 1,19) тој потекнува од богато семејство кое му овозможило да се здобие со високо образование, во она време, кога образованието скапо се плаќало.

Кога наполнил 20 години Савле бил испратен во Ерусалим да го изучи Законот. Јудејската вера ја изучил „При нозете Гамалиилови. “
(Дела 22, 3).
Гамалиил бил прочуен рабин, учител по законот и почитуван од целиот народ.
Савле бил фарисеј, добро воспитан во виатините на Јудејската вера и постанал нејзин заштитник. Бидејќи бил темпераментен и ревносен фарисеј жестоко ги гонел христијаните, постанувајќи најголем гонител на Христовата црква.
Како фарисеј, морал да има изучено и еден занает со кој, во какви било услови би опстанал. Тој го иамл изучено и ткаачкиот и плетечкиот занает и правел шатори.

Свети апостол Павле немал особена реторска моќ, но бил многу ревносен и силен во запишаниот збор во посланијата.

Старото предание во Црквата го опишува како низок по раст , со ретка коса проќелав, со различна насока на видот од двете очи, со подискривени нозе, поднаведнат, со слабо тело, со споени веѓи и малку згрбавен нос, а со чисто лице исполенето со благонаклоност.

Неговото обраќање се случило по патот за Дамаск, каде што сред бел ден, го обзела силна светлина, посилна од сончевата и по сите случувања бил крстен од Свети Ананиј , еден од седумдесетте Христови ученици.

Со крштението постанал христијанин а веднаш и апостол, и почнал да проповеда за Христа по синагогите во Дамаск.

Потоа, се повлекол три години во Арабија, каде што се посветил на Богосозерцание и размислување, за подоцна да биде најголемиот Христов проповедник меѓу незнабошците.

Подготви : М. Даниловска

Извор: Д- р Ратомир Гроздановски, Вовед во Светото Писмо на Новиот завет (посебен дел) Скопје 2008.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 496
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Методиј - МЕЃУ ПОКАЈАНИЕТО И ПРАВДАЊЕТО

Митрополит Методиј - МЕЃУ ПОКАЈАНИЕТО И ПРАВДАЊЕТО

Духовниот живот не се состои од некакво израмнување на нашите сметки со Бога. Зашто, она што е содржина на нашата побожност, не треба да го извршуваме затоа што тоа така...

Митрополит Струмички Наум:  На Крстот Твој се поклонуваме, Христе (21.03.2020)

Митрополит Струмички Наум: На Крстот Твој се поклонуваме, Христе (21.03.2020)

Деца, разните страдања, при градењето на личносниот однос со Бог, нема да нѐ одминат; ако не поради недоволниот подвиг, тогаш секако поради нашата грешност и суета. Бог најубаво, наместо нас,...

 о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

За мене е подобра видливата убавина, отколку убавината изразена во зборови, претпочитам богатство, што е во рацете, отколку богатство вообразено на сон; сакам мудрост, која не сјае на зборови, а...

БEСEДА  за Oтeцoт и Синoт

БEСEДА за Oтeцoт и Синoт

 Физичкиoт свeт би бил сиoт вo тeмнина да нe e свeтлината oд Сoнцeтo. А духoвниoт и мoралниoт свeт, и сиoт чoвeчки живoт, би бил тeмнина, акo нe e свeтлината штo...

Фејсбук православие (07.03.2020)

Фејсбук православие (07.03.2020)

На пример, оној кој нема барем просветлување на умот не може јавно да се занимава со световни теми, а никако, пак, со сложени теолошки теми. Световни теми се: политика, туѓи...

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (7)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (7)

 Христос рекол: “Кога ќе пријде Синот Човечки во славата своја и сите свети ангели со него, тогаш ќе седне на престолот на славата Своја, и ќе се соберат пред Него...

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

Така им рeкoл Сeзнајниoт Гoспoд на Eврeитe: “Виe судитe пo тeлo”, бидeјќи тиe фатилe вo прeљуба eдна жeна и сакалe да ја камeнуваат заради тeлeсниoт грeв. Нo Гoспoд ја сoглeдал...

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

За големото мнозинство на верни луѓе Великиот Пост - тоа, пред се, е кратката молитва, позната под името молитва на Ефрем Сирин, еден од источните христијански учители од ИВ век...

« »