логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 za.decata.jpg

За децата

Нема ништо посилно од тоа чувство кое ни доаѓа кога ги држиме в раце своите деца. Нивната беспомошност ги допира благородните струни во нашите срца. За нас нивната невиност – е очистувачка сила. Кога во домот има новороденче, бракот како одново да се раѓа. Детето го сближува семејниот пар така, како никогаш претходно. Во срцето оживуваат струните кои до тогаш молчеле.  Пред младите родители стануваат нови цели, се појавуваат нови желби. Животот веднаш добива нова и подлабока смисла.
 На нивните раце лежи свето бреме, бесмртен живот, кој тие треба да го сочуваат, и тоа вселува во родителите чувство на одговорност, кое ги тера да се замислат. „Јас“ – повеќе не е центар на светот. Тие имаат нова цел, за која треба да живеат, цел доволно голема, да го наполне целиот нивни живот.
Децата – се апостоли Божји,
Кои од ден на ден
Ни ги испраќа нам, за да ни зборува
За љубовта, мирот, надежта!
 Секако, со децата кај нас се појавуваат и маса грижи и неволји, и затоа има луѓе кои гледаат на појавувањето на децата како на несреќа. Но, така гледаат на децата само ладните егоисти.
„Ах, што би станал наеднаш животот за нас,
Кога во него би немало деца,
Зад нас – само пустина,
А напред – само сенка на смртта.
Што значат лисјата за дрвата?
И светлината, и воздухот преку нив,
Сгустнувајќи се во сладок, нежен сок,
Одат во стеблата, хранејќи ги.
Како лисја во оваа шума –
За светот се децата; преку нивните очи
Ние ја восприемаме убавината,
Која е подарена од Небесата“.
Големо дело е – да се земе на себе одговорност за тие нежни, млади животи, кои можат да го збогатат светот со убавина, радост, сила, но кои исто така лесно можат да загинат; големо дело е – да се воспитуваат, да се формира нивниот карактер – ете на што треба да мислиш, кога го градиш својот дом. Тој треба да биде дом, во кој децата ќе растат за вистински и благороден живот, за Бога.
Никакви ризници не можат да му ја заменат на човекот загубата на со ништо не споредливата ризница – неговите родни деца. Нешто Бог дава често, а нешто само еднаш. Поминуваат и повторно се враќаат годишните времиња, расцветуваат нови цвеќиња, но никогаш двапати не доаѓа младоста. Само еднаш се дава детствотот со сите негови возможности. Тоа што вие можете да го направите за да го украсите, правете го брзо.

  

(Продолжува)

 

Stefan.LIt.Bogorodica.jpg

Подготви: Златко  Дивјаковски

Друго:

 

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 25, 2018

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен Нектариј, затоа направи и ние да ја завршиме духовната работа и стекнувајќи ја заработката, да Му запееме на Христа: Алилуја!
Октомври 30, 2018

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на мачениците, пример за чистота, огледало на велокодушните, восхит на премудрите, чуварко на верата христијанска, изобличителке на лагата идолска, поборничке на Божественото…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 641
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

ПРЕПОДОБЕН ПАХОМИЈ ВЕЛИКИ

Окт 18, 2018 Житија 937
Паралелно со преподобниот Антониј Велики, основачот на пустинското, анахоретско монаштво,…

СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН ЖИВОТОПИС, ТВОРЕШТВО И КАРАКТЕРИСТИКА

Окт 18, 2018 Житија 884
Над сè, свети Ефрем си останува прекрасен проповедник – амвонот е почеток и крај на…

Беседи

За Христoвитe дeла (беседа)

За Христoвитe дeла (беседа)

Какo Гoспoд извршил тoлку мнoгу дeла? Сo пoмoш на пeттe главни чуда: сo пoнизнoста, сo збoрoт, сo дeлoтo, сo крвта и сo вoскрeсeниeтo. Штo свeдoчат дeлата Христoви? Првo, свeдoчат дeка...

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

Пилат бил учeник сo свeтска мудрoст. А свeтската мудрoст нe дава сила туку влeва страв. Свeтската мудрoст нe ја пoддржува душата туку тeлoтo. Свeтската мудрoст нe влeва страв за душата...

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

Таму, на нeбoтo, e вистинскoтo Христoвo царствo и вистинскиoт Христoв живoт бeз примeси на грeв и смрт. Нo љубoвта на Синoт Бoжји кoн луѓeтo нашла дeка e пoпoтрeбнo да бидe...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

На секоја Литургија, ако ги слушате внимателно молитвите, оној дел што Црквата го нарекла и го доживува како анамнеза, сеќавање, е спомнување за сето она што Господ го направи за...

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

 Во денешново евангелско четиво Господ Исус Христос не упатува на три основни чекори: простувањето, постењето и безвременската награда која не очекува. И токму првиот чекор е простувањето: „Ако им ги...

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

Цeлoтo Eвангeлиe учи дeка трeба да сe oстави пoмалoтo заради пoгoлeмoтo, минливoтo заради нeминливoтo, лoшoтo заради дoбрoтo, eвтинoтo заради драгoцeнoтo. Кoга Eвангeлиeтo нe би вeтувалo пoгoлeми врeднoсти, тoгаш кoј би...

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Секој христијанин, своите напори може да ги насочува на разни активности во животот. Може да се труди во своето семејство, на работните места, во науката, во школството и на многу...

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Од црковната историја сме сведоци дека многупати се појавиле раздори и несогласувања во Црквата, но никогаш Бог нè дозволувал тоа неразумие да надвладее. Уште во апостолско време, Посланието сведочи дека...

« »