логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Aleksandra.Romanova1.jpg


За домот

 Главен центар во животот на секој човек треба да биде неговиот дом. Тоа е место каде што растат децата – растат физички, го закрепнуваат своето здравје и впитуваат сè што ќе ги направи вистински и благородни мажи и жени. Во домот, каде што растат деца, сè што ги опкружува и сè што се случува, влијае на нив, и дури најмал детал може да се одрази прекрасно или штетно дејство. Дури природата околу нив го формира нивниот иден карактер. Сè прекрасно што го гледаат детските очи, се запечатува во нивните чувствителни срца. Каде и да се воспитувало детето, на неговиот карактер се одразуваат впечатоците од местата, каде што тој растел. Собите во кои нашите деца ќе спијат, играат, живеат, ние сме должни да ги направиме толку поубави, колку што ни дозволуваат средствата. Децата сакаат слики, и ако сликите дома се чисти и добри, тогаш влијаат чудесно на нив правејќи ги со истончен вкус. Но, и самиот дом, чист, со вкус среден, со прости украси и со пријатен опкружувачки вид, има бесценето влијание врз воспитувањето на децата.

Голема уметност е – да се живее заедно, нежно љубејќи се еден со друг. Тоа треба да започнува од самите родители. Секој дом е сличен на своите создатели. Истончената натура го прави и домот истончен, а грубиот човек и домот ќе го направи груб.

Не може да има длабока и искрена љубов таму, каде што управува егоизмот. Совршената љубов – е совршено самоодрекување.

Родителите треба да бидат такви, какви што тие сакаат да ги видат своите деца – не на зборови, а на дело. Тие треба да ги учат децата со примерот од својот живот.

Уште еден важен елемент од семејниот живот – тоа се односите со љубов еден кон друг; не просто љубов, а култивизирана љубов во секојдневниот живот на семејството, изразување на љубовта во зборовите и постапките. Љубезност во домот не формална, а искрена и естествена. Радост и среќа на децата им се потребни не помалку, отколку што на растенијата им е потребен воздух и сончева светлина.

Најбогатото наследство, кое родителите можат да им го остават на децата, е среќното детство, со нежни спомени за таткото и мајката. Тоа ќе ги освети деновите што идат, ќе ги чува од искушенија и ќе им помогне во суровите денови од животот, кога децата ќе го напуштат родителскиот покрив.

„Нека вашиот дом биде како градина,

Каде што радоста ѕвони во гласовите на децата,

И детството е исполнето со среќа“.

О, нека Бог и помогне на секоја мајка да ја разбере величината и славата на трудот кој и предстои, кога таа го држи на своите гради младенецот, кого треба да го изласка и воспита. Што се однесува на децата, долг на родителите е – да ги подготват за животот, за секакви искушенија, кои ќе им ги испрати Бог.

Бидете предани. Со благоговение примете ја својата свештена носија. Најтврдите вериги – тоа се веригите со кои срцето на човекот е сврзано со вистинскиот дом. Во вистинскиот дом дури и малечкото дете има свој глас. А појавувањето на младенец влијае на сиот семеен вклад. Домот, каков и да е, скромен, малечок, за било кој член од семејството треба да биде најдраго место на земјата. Тој треба да биде наполнет со таква љубов, со таква среќа, што во какви и да било краишта човек потоа да туѓинува, колку години и да не поминале, неговото срце сеедно треба да се стреми кон родниот дом. Во сите искушенија и беди, родниот дом – е прибежиште за душата.

 

 

(Продолжува)

 

Stefan.LIt.Bogorodica.jpg

Подготви: Златко  Дивјаковски

Друго:

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 25, 2018

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен Нектариј, затоа направи и ние да ја завршиме духовната работа и стекнувајќи ја заработката, да Му запееме на Христа: Алилуја!
Октомври 30, 2018

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на мачениците, пример за чистота, огледало на велокодушните, восхит на премудрите, чуварко на верата христијанска, изобличителке на лагата идолска, поборничке на Божественото…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 654
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

ПРЕПОДОБЕН ПАХОМИЈ ВЕЛИКИ

Окт 18, 2018 Житија 947
Паралелно со преподобниот Антониј Велики, основачот на пустинското, анахоретско монаштво,…

СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН ЖИВОТОПИС, ТВОРЕШТВО И КАРАКТЕРИСТИКА

Окт 18, 2018 Житија 892
Над сè, свети Ефрем си останува прекрасен проповедник – амвонот е почеток и крај на…

Беседи

Св.  Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Св. Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Ќе настане глад - рекол Пророкот, оплакувајќи го Ерусалим - но не глад за леб и вода, туку чулен глад за словото Божје (Ам. 8, 11). Глад, тоа е состојба...

За Христoвитe дeла (беседа)

За Христoвитe дeла (беседа)

Какo Гoспoд извршил тoлку мнoгу дeла? Сo пoмoш на пeттe главни чуда: сo пoнизнoста, сo збoрoт, сo дeлoтo, сo крвта и сo вoскрeсeниeтo. Штo свeдoчат дeлата Христoви? Првo, свeдoчат дeка...

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

Пилат бил учeник сo свeтска мудрoст. А свeтската мудрoст нe дава сила туку влeва страв. Свeтската мудрoст нe ја пoддржува душата туку тeлoтo. Свeтската мудрoст нe влeва страв за душата...

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

Таму, на нeбoтo, e вистинскoтo Христoвo царствo и вистинскиoт Христoв живoт бeз примeси на грeв и смрт. Нo љубoвта на Синoт Бoжји кoн луѓeтo нашла дeка e пoпoтрeбнo да бидe...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

На секоја Литургија, ако ги слушате внимателно молитвите, оној дел што Црквата го нарекла и го доживува како анамнеза, сеќавање, е спомнување за сето она што Господ го направи за...

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

 Во денешново евангелско четиво Господ Исус Христос не упатува на три основни чекори: простувањето, постењето и безвременската награда која не очекува. И токму првиот чекор е простувањето: „Ако им ги...

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

Цeлoтo Eвангeлиe учи дeка трeба да сe oстави пoмалoтo заради пoгoлeмoтo, минливoтo заради нeминливoтo, лoшoтo заради дoбрoтo, eвтинoтo заради драгoцeнoтo. Кoга Eвангeлиeтo нe би вeтувалo пoгoлeми врeднoсти, тoгаш кoј би...

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Секој христијанин, своите напори може да ги насочува на разни активности во животот. Може да се труди во своето семејство, на работните места, во науката, во школството и на многу...

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

« »