логоFacebookTwitterYouTubeeMail


(30.11.2011)


Во саботата на 26 ноември 2011 година во просториите на Павлијанскиот Културен Центар се одржа еднодневниот симпозиум за големиот просветител на Словените светиот Климент Охридски.

Неговиот череп се чува во манастирот на светиот Јован Крстител близу Верија.

Симпозиумот беше во организација на игуменот на манастирот архимандритот Порфириј Бацарас. Присутните ги поздрави Митрополитот на Верија г. Пантелејмон, кој правејќи паралела помеѓу литиите со Чесната Глава на светителот и овој симпозиум во негова чест го нарече умствена, духовна литија која ни пренесува запознавање со детали од животот на светителот.

Прво обаќање имаше игуменот на манастирот архимандритот Порфириј осврнувајќи се на општи информации од локалните преданија кои имал прилика да ги слушне во своето родно гратче Полидендри.

Потоа на присутните им се обрати советникот на игуменот на манастирот монахот Пантелејмон, кој презентираше современи чуда на светиот Климент во манастирот на свети Јован Крстител.

На крајот беше повикан да говори Архимандритот Палама Кирилидис, игумен на манастирот Богородица Калипетра, кој освен тоа што порано бил свештенослужител во манастирот на светиот Јован Крстител, го има напишано на грчки житието на свети Климент. Изданието на овој превод е веќе исцрпено.

Последниот говорник се осврна на честа кон светителот која ја прави јавна големината на светоста на архиерејот Климент.

Во Бугарија и во Македонија се поставени огромни споменици (дури и во времето на атеистичките режими), неговиот спомен е национален празник, а литијата со неговите мошти привлекува мноштво народ кои доаѓаат да се поклонат.

При обраќањето паралелно беа проектирани и слајдови, а вон програмата беа наведени и лични прекрасни искуства.

Симпозиуомот го заклучи јероѓаконот Емилијан кој испеа некои делови од службата на свети Климент.

Светиот Климент (860-916) бил ученик на светите рамноапостолни Кирил и Методиј Солунски. Заедно со неговите учители од страна на светиот Константинополски патријарх Фотиј бил испратен на мисија во Моравија, денешна Чешка и Словачка. По упокојувањето на учителите тој бил прогонет од таму и враќајќи се преку Бугарија бил заробен од царот Борис. Кога била констатирана неговата светост, бил поставен за учител и го испратиле како епископ во Охрид каде што духовно и социјално го оживеал местото. Изградил цркви и манастири, ја составил кирилската азбука (која така ја нарекол според името на својот упокоен старец свети Кирил) и ја превел целата позната црковна книжевност на словенски. Во неговото училиште се школувале 3500 ученици. Неговата дејност е огромна и оправдано се нарекува просветител на Словените и рамноапостол.

Се разбира, Верија може да се пофали со повеќевековното присуство на неговите свети мошти.

Извор: Ромфеа

 Преземено од МПЦ

http://www.mpc.org.mk/svetaktuelno.asp?id=4805

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 09, 2019
7.Vselenski.sobor

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…
Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот,…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 152
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 384
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Беседи

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

Eдинствoтo на вeрата, браќа, и пoзнавањeтo на Синoт Бoжји, Гoспoда Исуса Христа Спаситeлoт, сoeдинува двајца луѓe вo eдeн чoвeк, илјада луѓe вo eдeн чoвeк и мнoгу милиoни луѓe вo eдeн...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

« »