логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

Патријархот Кирил ги посети заболените и напуштените деца во манастирското сиропиталиште во Украина (04.10.2011)


Во недела, на 2 октомври, Патријархот Московски и на цела Русија Кирил го посети сиропиталиштето на Вознесенскиот Банченски манастир во Черниковицката област на Украина, каде што живеат 256 деца, меѓу кои и деца заболени од сида.

 

Децата го пречекаа Патријархот на Руската Православна Црква во украински и молдавски народни облеки и земајќи го за рака, го прошетаа низ манастирот.

 

„Колку ми е убаво да се шетам со вас. Никаде вака не ме пречекале. Ова е прв пат да ме водат за рака. Колку сте вие гостољубиви“, рече Патријархот Кирил.

Поглаварот се запозна со условите во коишто живеат воспитаниците и ги благослови децата. Исто така тој го виде базенот, каде што го благослови Степан, момчето без две раце, коешто меѓу другите воспитаници му ги покажа на Патријархот пливачките можности.


Воспитаниците одржаа концерт во чест на Патријархот. Потоа тој им се обрати на децата со следните зборови:

„Денес за мене ова е еден од најсреќните денови, затоа што се сретнав со вас, ги видов вашите светли лица, вашите прекрасни очи, ги слушнав зборовите, со коишто ми се обративте, прекрасните стихови и песни. Јас срдечно им благодарам на сите коишто го создале овој дом. Им благодарам на воспитачите, коишто ги внесуваат своите душа и љубов во тоа вам да ви се срцата спокојни, да има мир и благодат Божја, за секогаш со радост да светлат вашите очи.

 
На сите ви го давам мојот благослов – на секого од вас одделно и на сите заедно, бидејќи радоста е таму каде што е Господ. Можно е човек да изгледа среќен, да живее дома, да има татко и мајка, а неговите очи да не горат и срцето да не му биде радосно, затоа што во светот има многу тага и болка. А тоа што вие живеете тука, и тоа што можеби вие сте лишени од тоа што другите деца го имаат, не значи дека вам ви е полошо. Тоа значи, дека вам ви е подобро, бидејќи Господ е со вас и дека Он на посебен начин ја излева на вас Својата милост и Својата благодат. А Црквата, која е блиску до вас, е повикана секогаш да го поткрепува во вас чувството на мир, љубов, радост и чистота. Многу ме израдувавте денес. Господ да ве чува!“


Патријархот Кирил им ја подари Казанската икона на Мајката Божја и на секого посебно од 256 воспитаници му даде подарок.

 

 Извор: Патриархиа.ру

Преземено од: МПЦПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…
Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 128
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 292
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 177
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

« »