логоFacebookTwitterYouTubeeMail


„Иднината на нацијата зависи од тоа како ќе бидат воспитани нашите деца“, изјави Неговото Високопреосвештенство Пловдивскиот Митрополит Николај на Конференцијата „Правата на граѓаните, успешното управување и локалната власт“ одржана вчера во Пловдив.

 

„Од Бугарската Православна Црква денеска се очекува да направи нечуени и невидени чуда. И таа, ве уверувам, се стреми да го потпомогне подобрувањето и просперитетот на нашата нација, но резултатот не зависи само од неа. Тој зависи и од одзивот на сите институции, на кои Црквата им се обраќа. Во контекстот на темата за успешно управување, тоа што сум тука означува дека не е пренебрегнато значењето на Бугарската Православна Црква како духовна власт. Сметам дека Црквата и Православието имаат достојно место што се однесува на локалната власт. Да не го заборавиме нејзиното значење во историскиот контекст. Црквата никогаш не го излажала ниту погрешно го водела својот народ, напротив, го изведувала од беда во благоденствие и спасение“, рече Владиката Николај.

Владиката Николај изрази благодарност и задоволство поради донесениот Закон за вероисповеди, што е спасително дело за целиот народ. Но, тој исто така упати „барање за правото на православните христијани да учат, да се запознаваат и воспитуваат во верата и благочестието и во бугарските училишта. Вистина е дека има институции што советуваат дека Црквата треба да го прави тоа во храмовите. Можеби тој совет ќе звучеше актуелно ако бевме под турско ропство, но сега е време на слобода и демократија кога Црквата се стреми да изгради духовна институција на нацијата и не очекуваме и не дозволуваме бугарското училиште да се стреми кон нејзино разрушување.“

„Јас верувам и се надевам, според зборвите на светиот апостол Павле, дека христијанската надеж никого не посрамила, нема да се посрамиме и ние бидејќи нашите деца ќе растат во вера, благочестие, евангелска христијанска добродетел, затоа што сето ова што го правиме, не се сомневам, е за доброто на нашиот народ. А иднината на нашата нација се нашите деца и од тоа како ќе биде воспитана нашата нација – во добродетели или не – зависи од нас, и сега, зависи од добрата волја на локалната власт.“

 

Известува: Православие.бг

Извор:МПЦВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 658
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Повторување (30.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Повторување (30.05.2020)

За неделата на Светите отци од Првиот Вселенски Собор имав намера да пишувам за молитвата што ги опфаќа сите луѓе и секој човек што конкретно страда, ама за кого... Денешните...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

« »